Düzce Gezilecek Yerler Listesi... Düzce'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

30.04.2021 - 15:23 Son Güncelleme:

Milattan Önce 1400'lü senelere de uzanan tarihiyle beraber Düzce'de ilk hüküm süren uygarlık, Hitit uygarlığıdır. Türk hükmü altına girmeden, Bizans açısından yönetilen Düzce, Osmanlı Dönemi ile birlikte 1323 yılında işgal edilip topraklara dahil edilmiştir. Düzce'nin bünyesinde bulunan pek çok yer görülmeye değer mekanlardır. 

Düzce Gezilecek Yerler Listesi... Düzce'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Düzce'de gezilecek yerler listesi aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

 - Çuhallı Plajı,

 - Ceneviz Kalesi Plajı,

 - Toptepe,

 - Hera Yaylası,

 - Pürenli Yaylası,

 - Kartalkaya,

 - Kalkın Plajı,

 - Yörükler Yaylası,

 - Kadınlar Plajı,

 - Akçakoca,

 - Kültür Park,

 - Sinekli Yaylası,

 - Topuk Yaylası Ve Göleti,

 - Melen Su Park,

 - Fakıllı Mağarası,

 - Sakarca Yaylası,

 - Kurugöl Kanyonu,

 - Sarıkaya Mağarası olarak sıralanabilir. 

Düzce'de Görülmesi Gereken Yerler 

Toptepe Piknik ve Mesire Alanı; Gölkaya ilçesinin Gölormanı Köyünde bulunup, Düzce'nin merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Halk dilinde Şahin Tepesi şeklinde isimlendirilen bu tepeye çıkmak pek kolay olmamaktadır. Ancak zirveye çıkınca eşsiz manzarayla karşı karşıya kalmak da mümkün olacaktır. Düzce Ovası'nın kuşbakışı olarak seyredilmesine olanak sağlayan bu ortam, can alıcı noktalardan birisi olarak belirtilebilir. 

Ceneviz Kalesi Plajı; mavi bayrak alan plajlardan birisidir. Hem doğanın eşsiz birleşimi hem de tarihi ile herkesin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Tarihi Ceneviz Kalesi'nin batı ve doğu yönlerinde iki tane değişik plajı bulunmaktadır. Bu plajlardan biri; Yalıyarlar şeklinde isimlendirilirken, diğeri de kıyısında bulunan mağaralardan ötürü Fok Kayalıkları ismini almıştır. 

Çuhallı Plajı; Akçakoca ilçesinde yer almaktadır. Plajın etrafında sosyal tesisler, yiyecek ve içecek alanları bulunmakta olup, su sporları yapmak adına çok elverişli bir ortamdır. Akçakoca'da bulunan başka bütün plajlarda olduğu üzere burada da dünya çapında ender kumlardan birisi olan siyah inci bulunmaktadır. Berrak ve tertemiz suyun tadının çıkarılmasının yanı sıra pek çok aktivite de yapılabilmektedir. 

Yığılca ilçesinden başlayıp Karadeniz'de biten Melen Çayı; Düzce'nin Efteni Gölü'ne dek olan kısma Küçük Melen Çayı, sonrasındaki kısma ise Büyük Melen Çayı ismi verilmektedir. Küçük Melen Çayı; 63 kilometre uzunluğa sahip olup, Efteni Gölü'ne 100 kilometre kat etmektedir. Büyük Melen Çayı ise; Karadeniz'e ulaşana kadar 61 kilometre akar. 

Karaburun Plajı; ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkla bulunmakta olup, sığ kumsala sahip olmasının yanı sıra kumsal çok uzundur. Bu özelliğiyle çocuğu bulunan aileler tarafından tercih edilmektedir. Gelenler açısından çadır tatili yapılması da uygundur. Restoran, çay bahçesi, piknik alanları ile hem zaman geçirileceği hem de dinlenileceği bir ortam olan Karaburun, çok geniş bölgeyi kaplayan ağaçlarla çevrilidir. 

Yığılca ilçesine yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta bulunan ve Sarıkaya Köyü sınırları içerisinde konumlanıp, bulunduğu ortamla aynı adı taşıyan Sarıkaya Mağarası, Paleosen-Alt Eosen yaşlı kireç taşlarıyla eğimli olabilecek biçimde gelişmiştir. Yarı bir şekilde aktif ola fosil mağara; Kültür ve Turizm Bakanlığı açısından birinci derece sit alanı şeklinde koruma altına alınmıştır. Batı Karadeniz taraflarında yer alan ve en büyük mağara olma özelliğini taşıyan Sarıkaya Mağarası, kumtaşlarının ve kireçtaşların da derine doğru kazılmayla oluşmuştur. Aynı şekilde bu durum; su geçiş yoludur. 

Düzce'de Yapılacaklar Listesi

Düzce'de yapılacaklar listesi arasında pek çok aktivite bulunmaktadır. Bunlar içerisinde rafting, doğa sporları, piknikler, doğa yürüyüşleri, çadır ve kamp kurma gibi aktiviteler yer alabilir. Melen Çayı üstünde rafting aktiviteleri, adrenalini seven kişiler açısından bilinen nokta haline gelmiştir. Cumayeri ve Dokuzdeğirmen Köyü'nün yakın taraflarından geçen Büyük Melen Nehri'nde yapılabilen doğa sporlarına çok uygun olup, parkurun uzunluğu yaklaşık olarak 13 km civarındadır. Dokuzdeğirmen Köyü içerisinden geçen çayın üstünde 9 adet su değirmeni olmasından ötürü bu adı almıştır. Senenin her vaktinde uzman şekilde kano ve rafting aktiviteleri gerçekleştirilebilmektedir. 

Yılançatı Kanyonu Tabiat Parkı; Yığılca ilçesinin Hoca Köyü ve Karakaş çevresinde bulunmakta olup Yedigöller Milli Parkı konumunda bulunmaktadır. Bu park, Düzce'ye 55 kilometre mesafededir. Kanyonda bulunan ormanlık alan içinde; karaçam, göknar, meşe ağaçları, kayın gibi pek çok ağaç türü bulunmaktadır. Bu alanda; kısa bisiklet gezileri, balıkçılık, doğa yürüyüşleri, piknik gibi aktiviteler yapılabilir.

Samandere Kalesi; Tabiat olaylarının gerçekleşme nedeniyle tabiat anıtı statüsünde yer almıştır. İçinde bulunan piknik ve mesire alanlarında piknikler yapılabilir. Kamp alanlarında doğayla baş başa kalınabilir ve doğada yürüyüşler gerçekleştirilebilir.