Edirne Gezilecek Yerler Listesi... Edirne'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Edirne Gezilecek Yerler Listesi... Edirne'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Her şehrin kendine özgü olan gezilecek yerleri bulunur. Edirne şehrine giden kişiler bu bölgede gezilecek yerlerin listesini araştırabiliyor. Edirne, sahip olduğu farklı özelliklerle ön plana çıkan bir şehirdir. Pek çok kişi Edirne şehrine gittiğinde gezilecek yerleri öğrenmek istiyor.

Edirne Gezilecek Yerler Listesi

Edirne, sahip olduğu özellikleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Özellikle Osmanlı dönemine ait olan camileriyle pek çok kişinin ilgisini çekebiliyor. Turistik bir bölge olarak bilinen Edirne, yıl boyunca birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Edirne şehrinde yer alan tüm alanlar kişiler tarafından araştırılarak öğreniliyor. Eski zamanlardan kalan yapılarla Trakya bölgesinin en sevilen şehirlerinden birisi oluyor. Edirne'ye giden kişiler bu bölgede nereleri ziyaret etmesi gerektiği hakkında bazı araştırmalar yapabiliyor. 

Enez Kalesi, Edirne'de yer alan eski bir yapıdır. Yüksek bir tepede bulunmasıyla dikkat çeken bu kalenin yapım yılı tam olarak bilinmiyor. Duvarlarında kullanılan malzemelere bakıldığında, Bizans dönemi öncesinde yapıldığı görülebiliyor. Tarihçilere göre Balkanlardan gelen tehlikeli durumları önlemek için bu kalenin inşaatı yapılmıştır. Edirne'nin Keşan ilçesinde yer alan bu kale, Edirne şehrine giden kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. 

Rüstem Paşa Kervansarayı, Edirne merkezinde yer alan eski dönem yapılarından biridir. Osmanlı mimarisinin en önemli parçalarından biri olarak biliniyor. Rüstem Paşa tarafından yapılan bu yapı, Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. Bu sarayın içerisinde, dikdörtgen avlular ve 2 katlı odalar yer alıyor. Revaklı avlularıyla ön plana çıkan bu saray, 1972 yılında restore edilmiştir ve otel olarak hizmet vermiştir. Edirne bölgesinde yer alan ve ilgi odağı olan yapılardan biridir. 

Meriç Köprüsü, Edirne şehrinin en eski yapılarından biridir. Abdülmecit tarafından yaptırılan bir köprü olması nedeniyle, oldukça önemli bir yapıdır. Meriç Nehri üzerinde yer alan bu köprünün toplam uzunluğu 263 metredir. 13 ayak ve 12 sivri kemeri bulunan bir köprü çeşididir. Köprünün tam ortasında bir yazıt köşkü bulunuyor. Edirne şehrinin simgelerinden biri olan bu köprü, Osmanlı döneminin en önemli yapılarından biridir.

Edirne şehrinde yer alan en önemli köprülerden biri de Beyazıt Köprüsü'dür. Bu köprü Mimar Hayrettin tarafından 1488 yılında yapılmıştır. Bu köprünün toplam uzunluğu 78 metredir. Beyazıt Köprüsü'nün hemen yanında Yalnızgöz köprüsü yer alıyor. Kişiler bu köprüyü de ziyaret ederek, farklı bir köprü çeşidini inceleyebilir. Osmanlı tarihine ait olması nedeniyle oldukça fazla ilgi gösterilen köprüler arasında yer alıyor.

Edirne'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Edirne şehrinde yapılacak birçok şey bulunuyor. Özellikle sahip olduğu camilerle ve müzeleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Ziyaretçiler bu yapıları ziyaret ederek zamanını en iyi şekilde geçirebilir. Edirne tarihine tanıklık etmek isteyen kişiler, Edirne müzeleri gezerek tarih hakkında bilgi sahibi olabilir. Özellikle bahar aylarında yapılan Kakava Şenlikleri, bu şehrin en çok ilgi gösterilen şenlikleri arasında yer alıyor. Kırkpınar yağlı güreşleri de Edirne şehrinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Edirne'de Görülmesi Gereken Camiler

Edirne denildiği zaman ilk akla gelen cami şüphesiz Selimiye Camii'dir. Bu camii Edirne şehrinde mutlaka görülmesi gereken camiler arasında yer alıyor. 2. Selim bu camiyi Mimar Sinan'a yaptırmıştır. Selimiye camii yapımına 1568 yılında başlanılmıştır. Mimar Sinan yapmış olduğu bu cami hakkında, "ustalık eserim" ibaresini kullanmıştır. 8 dayanağı bulunan bu camii, oldukça ilgi gören bir camidir. farklı süslemeleriyle ön plana çıkan Selimiye Camii, günümüzde ziyaret edilmesi gereken en önemli yapıtlardan biridir. 

Edirne merkezinde bulunan Eski Camii de mutlaka görülmesi gereken camiler arasında yer alıyor. Osmanlı dönemine ait olan bu cami oldukça ilgi görüyor. 1043 yılında başlanılan bu caminin yapımı 1414 yılında bitirilmiştir. 

Edirne'de Gidilmesi Gereken Plajlar

Edirne şehrinde yer alan plajlar ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Özellikle Enez sahili, ilgi gören sahillerden biridir. Keşan ilçesine bağlı olan Enez sahili, yaz aylarında serinlemek isteyen kişilerin oldukça ilgi gösterdiği bir sahildir.

Yayla sahili, Edirne şehrinde bulunan önemli bir sahildir. Tatil beldesi olarak bilinen bu sahil, yaz aylarında ziyaretçiler tarafından oldukça fazla ziyaret ediliyor. Ters akıntı olması nedeniyle oldukça temiz bir denize sahiptir. 

Edirne merkeze 2 saat uzaklıkta bulunan Erikli plajı, pek çok kişinin en çok gittiği plajlar arasında yer alıyor. Diğer plajlara göre daha canlı ve kalabalık olması nedeniyle ön plana çıkıyor ve yaz aylarında çok ziyaret ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS