Elazığ Gezilecek Yerler Listesi... Elazığ'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Elazığ Gezilecek Yerler Listesi... Elazığ'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Derin bir kültürel geçmişe sahip olan illerimizden bir tanesi de Elâzığ şehridir. Elâzığ hem tarihi hem de kültürel geçmişiyle gezginleri derinden etkileyebilen bir dokuya sahiptir. Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bu şehrin yaklaşık 600 bin nüfusu bulunmaktadır. Çevresinde bulunan Bingöl, Tunceli, Malatya ve Diyarbakır illerine komşudur.

Elâzığ Gezilecek Yerler listesi...

Elâzığ’da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Elâzığ şehri milattan önce yaklaşık 3000 yılında var olduğu düşünülen tarihi Harput kentinin devamı niteliğindedir. Bu özelliği ile tarihi Harput kalesinin eteklerine kurulu olan şehir, tarihin tozlu raflarından esintileri bünyesinde barındırmaktadır. Bu durumu, şehrin hem mimari yapılarında hem kültüründe hem de geleneksel yemeklerinde sezinleyebilmek mümkündür. Elâzığ’da gezilmesi, görülmesi ve yapılacaklar listesini şu şekilde sıralayabiliriz.

Harput Kalesi: Şehrin merkezinde yer alan bu kalenin, milattan önce 8. yüzyılda Urartular tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Tarihi bakımdan oldukça eski bir yapı olan bu kale “Süt Kalesi” olarak ta bilinmektedir. Kale yapıldığı dönemin şartlarına göre bünyesinde cephanelik, hastane, sarnıç ve tahıl ambarı gibi bölümleri barındırmıştır. Ayrıca savaş zamanlarında şehrin güvenliğini sağlayan bu kale, Elâzığ kentine gelen turistlerin ilk olarak görmesi gereken yerdir.

Elâzığ Kapalı Çarşısı: Yerel halkın dışında özellikle de turistlerin uğrak noktası olan bu çarşı, Elâzığ şehrine ait yöresel ürünlerin bulunduğu bir merkezdir. Bünyesinde ağın leblebisi, baharat çeşitleri, badem şekeri, pekmez, tulum peyniri ve orcik gibi pek çok ürün bulunmaktadır. Sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında açık olan kapalı çarşı uğranılmadan gidilmeyecek bir yerdir.

Buzluk Mağarası: Şehir merkezinin yaklaşık 11 km dışında yer alan bu mağara buzluk taşı olarak ta adlandırılmaktadır. Bu mağara yerin yaklaşık 150-200 metre derinliğinde yer almaktadır. Mağaranın en büyük özelliği ise yılın hangi mevsimi olursa olsun içinde doğal buz oluşumlarının var olmasıdır. Mağara içerisinde yer altı hava akımı olduğun için yaz ayları serin kış ayları ise ılık havaya sahiptir. Bu durum da yabancı turistlerin kentte en çok uğradıkları nokta olarak anılmasını sağlamaktadır.

Meryem Ana Kilisesi: Yakubi kilisesi ya da Kızıl kilise de olarak bilinen bu tarihi yapı, yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi ile Anadolu topraklarında bulunan en eski dini mabetlerden birisidir. Yakubi Hristiyanları tarafından kiliseye çevrilen bu yer, Hristiyan turistlerin en çok ziyaret ettikleri yapıdır. Günümüzde halen ibadete açıktır.

Golan Kaplıcaları: Elâzığ ilinin tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra yer altı zenginliğinin de bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Şifalı sulara sahip olan bu kaplıca sağlık sorunları bulunan pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle eklem ağrıları, romatizma, egzama ve çeşitli cilt rahatsızlıkları bulunan kişilerin en uğrak noktasıdır.

Hazarbaba Kayak Merkezi: Pek çok kişi tarafından Elâzığ şehrinde kayak merkezinin olabileceği akıllara gelmese de Hazarbaba ülkemizin önemli sayılabilecek bir kayak merkezidir. Hazar gölü manzarası eşliğinde profesyonel ve amatör kayakçıların kayak yapabildiği, eşsiz manzarası ile misafirlerini büyüleyebilen bir merkezdir. Şehir Merkezine yaklaşım yarım saat uzaklıktadır.

Hazar Gölü ve Plajı: Elâzığ’ın 22 km dışında bulunan bu göl ülkemizde herkes tarafından bilinmektedir. Berrak sodasız ve tuzsuz suları ile yaz aylarında ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Kendine ait bir plajının olması da buraya gelen kişilerin havaların sıcak olduğu yaz aylarında gölde yüzmesine olanak tanıyor. Ayrıca göl üzerinde tekne gezileri ve balıkçılık faaliyetleri de yürütülmektedir.

Palu: Palu Elâzığ şehrinin en eski yapılarına sahip eski bir yerleşim yeridir. Bu bölgede İlkçağ ve Ortaçağ’dan kalma pek çok mimari ve tarihi binalara rastlamak mümkündür. Tarih içerisinde Roma, Urartu ve Osmanlı dönemlerine şahitlik eden bu bölgede külliyeler, kaleler, camiler ve mescitler bulunmaktadır. Tarihi yapıları seven gezginler için hazine niteliğine sahip bir yerdir.

Çırçır Şelalesi: Elâzığ şelaleleri ile ünlü bir kenttir. Çırçır şelalesi de Elâzığ’da en çok bilinen bir şelaledir. Bu şelale eşsiz manzarası ve havasıyla ziyaretçileri tam anlamıyla büyülüyor. Özellikle kamp ve piknik yapmak için uygun olan bu yer, çeşitli restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Şelaleye karşı eşsiz lezzetleri tatmak oldukça keyifli bir aktivite olabilir. Ayrıca yaz aylarının sıcağından bunalanlar için de uygun bir kaçış noktasıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS