Ertuğrul Gazi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir? Ertuğrul Gazi Türbesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ertuğrul Gazi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir? Ertuğrul Gazi Türbesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ertuğrul Gazi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir? Ertuğrul Gazi Türbesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde birçok türbe yer almaktadır. Ertuğrul Gazi türbesi de o türbelerden bir tanesidir. Ertuğrul Gazi türbesi Anadolu'nun en önemli türbelerinden bir tanesi olarak bilinir ve sıklıkla ziyaret edilmektedir. Ertuğrul gazi türbesi Osmanlı devletinin kurucularından olan Osman Bey'in babasıdır. Aynı zamanda Ertuğrul Gazi Selçuklu devletinde bir uçbeyi idi. Ertuğrul Gazi türbesi günümüzde Anadolu'da ki en çok ziyaret edilen türbelerin başında yer almaktadır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ertuğrul Gazi Türbesi Nerede?

Ertuğrul Gazi Türbesi Bilecik'in Söğüt ilçesinde yer alan bir türbedir. 

Nasıl Gidilir?

Ertuğrul Gazi türbesine gitmek oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle Bilecik ilçesine gelmeniz gerekiyor. Bilecik ilçesine de hem özel aracınız ile hem de toplu taşıma şehirlerarası otobüs ile karayolu ile gelebilirsiniz. Bilecik ilçesine geldikten sonra merkezden doğrudan Söğüt ilçesine giden otobüsler ve toplu taşıma araçları yer almaktadır. Bu otobüsleri ve toplu taşıma araçlarını kullanarak Söğüt ilçesine aktarmalı bir şekilde gelmek mümkündür.

Söğüt ilçesine geldikten sonra buradan Ertuğrul Gazi tabelalarını göreceksiniz. Dilerseniz bu noktadan itibaren tabelaları takip edebilir ya da navigasyon yardımı ile doğrudan Ertuğrul Gazi türbesine ulaşabilirsiniz. Ertuğrul Gazi türbesine Bilecik ilinden doğrudan ulaşmak yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Ertuğrul Gazi Türbesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

13. yüzyılda inşa edilen bir yapı olarak bilinir. Ertuğrul Gazi türbesi Osmanlı döneminde inşa edilmiş bir türbe olup bu türbe Osmanlı'nın doğduğu topraklar olan Söğüt ilçesinde inşa edilmiştir. Tam olarak bu türbenin yapım tarihi kesin olarak net bilinmemektedir. İlk olarak bu türbe bir açık mezar olarak yaptırılmıştır.

Osmanlı padişahlarından olan 1. Mehmed döneminde bu açık mezar türbe haline getirilmiştir. Zamanla bu türbe yıprandığından dolayı da 3. Mustafa zamanında tekrardan onarılmıştır. Bir diğer onarımını da 1757 yılında görmüş olan bu türbe ilk yapıldığı halden bir hayli değişmiştir. Abdulhamid döneminde de son kez restorasyon sürecine girmiş olan bu türbenin yanına bir tane de çeşme eklenmiştir.

Ertuğrul Gazi türbesi tam olarak altıgen planlı bir şekilde inşa edilmiş olan türbedir. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen ve Anadolu'nun en önemli türbelerinden birisidir. Bu türbenin üstü ise yıpranmayı önlemek için kubbe ile dönülmüştür. Tam olarak bu türbede iki tane de pencere yer almaktadır. Bir sıra taş ve iki sıra da tuğla ile örülmüş olan bu türbenin bir tane de Miniatürk heykeli yer almaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ertuğrul Gazi türbesi Bilecik'in turizmi açısından da önemli bir türbe olup yerli turistlerin bu şehirdeki ilk uğradığı türbelerdendir. Ertuğrul Gazi türbesinin yanında kitabeler de yer almakta olup gelen ziyaretçilerin o dönem ile alakalı okuyacağı bilgiler de yer almaktadır. Yeşillik ve ormanlık bir alana yapılmış olan Ertuğrul Gazi türbesi Bilecik şehrinde görülmeye değer olan türbelerden bir tanesi olarak bilinir.