Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi... Eskişehir'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

22.04.2021 - 01:17

Ülkemizin en güzide şehirleri arasında yer alan Eskişehir gerek doğal güzellikleri gerek kültürel gerekse yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle oldukça merak edilen bir ilimizdir. Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde Ankara, Kütahya ve Afyon illerine sınır komşusu konumunda bulunmakta ve yaklaşık 900 bin nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi... Eskişehir'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Eskişehir Gezilecek Yerler ve Eskişehir'de Görülmesi Gereken Yerler listesi

Eskişehir ili birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan ve bu ev sahipliğini de sürdürebilecek potansiyele sahip büyük bir ildir. Eskişehir ili tarihi ve mistik dokusu ile sınırları içerisinde gezilip görülmesi gereken birçok yere ve yapıya sahiptir. Bunları sıralayacak olursak;

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi bulunan bu tarihi yapı 1525 yılında Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Eskişehir denilince akla ilk gelen bu tarihi yapı, döneminde medrese ve kervansaray olarak kullanılmış ayrıca bünyesinde öğretim yeri, zaviye odaları ile çeşitli misafir odalarını barındırmıştır. Günümüzde tarihi yapı meraklılarının uğrak noktalarından birisidir.

Porsuk Çayı

Şehrin tam göbeğinden geçen, Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerine kadar uzanan Eskişehir ile özdeşleşmiş porsuk çayı, üzerinde gondol tekneleriyle gezintiler yapılabilen bir turizm noktasıdır. Eskişehir’e gelen her turistin mutlaka uğradığı bu çay, şehir üzerinde Venedik ve Amsterdam havasını estiren bir oluşumdur. Porsuk çayı üzerinde yapılan gondol ve tekne turları en fazla 4 kişilik turlar halinde yapılabilmekte ve minimum 15’er dakikalık olarak gerçekleştirilmektedir.

Odunpazarı Evleri ve Odunpazarı Modern Müzesi

Odunpazarı evleri Osmanlı mimari örneklerini taşıyan ve Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerine ev sahipliği yapmış, tüm bu nedenlerden dolayı da UNESCO dünya mirasları listesine girmeyi başarabilmiş yapılardır. Otantik mimarisi, dar ve küçük sokakları, ahşap süslemeli rengarenk binaları ile muhakkak uğranması gereken bir noktadır. Eskişehir’e yolu düşen herkesin etkisi altında kalacağı mistik bir özelliğe sahiptir.

Odunpazarı Modern Müzesi 2019 yılında kullanıma açılmıştır. Yaklaşık beş dönümlük arazi üzerine kurulu olan bu müze, çağdaş sanat eserleri ve kültürel eserlerin sergilendiği büyük bir müzedir. Bünyesinde çeşitli sergi odaları, etkinlik alanları, kafeler ve atölyeler bulunmaktadır. Yerli ve yabancı birçok sanatçıya ait sanat eserlerinin sergilendiği bu müze çağdaş kültürün en büyük örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi sanat eserlerinin yanı sıra günümüz sanat eserlerinin de sergilendiği dünyanın önde gelen müzeleri arasındadır.

Kurtuluş Müzesi

Millî mücadele döneminin en belirgin izlerini taşıyan Kurtuluş Müzesi, Cumhuriyetimizin 93. yılında yani 2016’nın Ekim ayında açılmıştır. İnönü savaşları sırasında o dönemin batı cephesi komutanı olan İsmet İnönü’nün konakladığı ve burada İnönü savaşlarının tarihi bilgi ve belgelerinin sergilendiği müzedir. Kurtuluş Müzesi milli mücadele döneminin şartlarını ve zorluklarını gözler önüne seren tarihi belge ve kayıtlara ev sahipliği yapmaktadır. O dönemin meraklıları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Eskişehir Lületaşı Müzesi

2008 yılında hizmete açılmış olan bu müze, günümüz Kurşunlu Cami Külliyesi içerisinde bulunmaktadır. Eskişehir’de çıkarılan ve bu şehre özgü olan Lületaşının çeşitli şekillerde sergilendiği müzedir. Çeşitli sanatçılar tarafından lületaşından yapılmış olan bu eserler Eskişehir’in dünyaya açılan yüzüdür.

Sazova Park

Amerika’nın dünya çapında ün yapmış Disneyland’ın adeta bir örneğidir Sazova Parkı. Hem çocuklar hem de yetişkinlerin keyifli zamanlar geçirebileceği büyük bir eğlence alanıdır. Özellikle ülkemizde ün kazanmış tarihi yapıların birer örneğinin bulunduğu bu parkta, hayvanat bahçesi, masal şatosu, su altı dünyası gibi çeşitli yapılarda bulunmaktadır.

Eskişehir’de Yapılacaklar Listesi

Özellikle gece sosyal hayatı ve yemek kültürü ile keyifli zamanlara ev sahipliği yapan bu ilimiz gezginlerin uğrak noktası halini almıştır. Eskişehir’de mutlaka yapılması gerekenlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Eskişehir Barlar Sokağında Müzik Keyfi

Birçok ünlü sanatçının sahne aldığı mekanlara sahip olan bu yerleşke, gezginlerin unutulmaz ve kaliteli müzik dinletilerini dinlemesine imkân sağlamaktadır. Oldukça güvenli ve nezih ortamların bulunduğu mekanlardaki eğlence anlayışı hem ailelere hem de gençlere hitap etmektedir.

Adalar Bölgesi ve Porsuk Çayı

Eskişehir denilince akla ilk gelen Porsuk Çayında özellikle gondol ve tekne turları mutlak yapılmalıdır. Adalar bölgesinde yürüyüş ve bisiklet turları ise olmazsa olmaz aktiviteler arasındadır.

Eskişehir Yemekleri

Eskişehir’e yolunuz düşmüşse eğer mutlaka tatmanız gereken lezzetler vardır. çibörek, balaban köfte, met helva, göbete bunlardan yalnızca bir kaçıdır.