Fransa vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Fransa vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Fransa vizesi, Türkiye'den Fransa ülkesine gitmek isteyen bordo pasaport sahiplerinin almakla yükümlü oldukları belge türüdür. Resmi pasaport sahipleri (gri, siyah ve yeşil) 90 güne kadar Fransa Schengen vizesinden muaf tutulurlar. Fransa vizesi nasıl alınır, başvuru için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir, kaç günde sonuçlanır sorularının yanıtlarını derledik.

Fransa vizesi almak için başvuru sahibinin gerekli prosedürleri yerine getirmek zorunluluğu bulunur. Vize başvuru için gerekli olan evrakların eksiksiz hazırlanması gereklidir. Başvurunun tüm gayri ihtiyari durumlar düşünülerek en az 1-3 ay öncesinden yapılması önem ifade eder.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı, seyahat sever kişilerin en çok merak ettikleri konular arasındadır. Fransa ülkesi, Schengen bölgesi ülkelerinden birisidir. Schengen vizesi alındığında, Avrupa'da Schengen bölgesinde olan tüm ülkelere seyahat yapılabilir.

Ancak Schengen vizesi alınırken, ilk olarak giriş yapılacak göre başvuruda bulunmalıdır. İlk olarak Fransa'dan Schengen bölgesine girmek isteyenler, Fransa vizesi almakla yükümlü olurlar.

Fransa vizesinin alınması için gereken koşulların yerine getirilmesi gerekir. Vize başvurusu direkt olarak Fransa Başkonsolosluğuna yapılamadığından, yetkilendirilmiş vize acenteleri aracılığıyla işlemler gerçekleştirilir. İlk yapılması gereken, Fransa Başkonsolosluğunun dijital sayfasında yer alan vize başvuru forumunun eksiksiz biçimde doldurulmasıdır.

Başvuru formu doldurulduktan sonra, istenen belgeler formda verilen bilgiler doğrultusunda hazırlanmalıdır. Ayrıca hazırlanacak olan tüm belgelerin mutlaka gerekli güncellikte olması gerekir. Kişinin pasaportunun geçerlilik süresi, hazırlanacak olan biyometrik fotoğrafların güncelliği oldukça önemlidir.

Kişinin başvuru esnasında biyometrik veri kaydına tabi tutulmasından dolayı, başvuru günü ve saatinde bizzat bulunması zorunludur. Bunun dışında belgelerin eksik hazırlanmasıyla başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır.

Fransa Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa ülkesine seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahipleri, vize alabilmek için istenen her bir belgeyi hazırlamakla yükümlüdürler. Eksik belge olması halinde, vize alım süreçleri istenmeyen şekilde uzayabilir.

Pasaport

Fransa vize başvurusunda gereken ilk belge pasaporttur. 10 yıldan daha fazla eski olan pasaportlar kabul edilmediğinden bu hususa dikkat edilmelidir. Yine pasaportun yıpranmış veya yırtık olmamasına dikkat edilmelidir. Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması ve Fransa seyahati sonrasında en az 3 ay daha geçerli olması gerekiyor.

Fransa Vize Başvuru Formu

Başvuru formuna Fransa Konsolosluğunun sitesinden ya da yetkili vize acentelerinden ulaşılabilir. Başvuru formunda yer verilecek bilgilerin doğru olması gerekir.

Fotoğraf

6 ay içerisinde çekilmiş ve pasaportta kullanılan fotoğraflarla aynı olan 2 adet biyometrik fotoğraf yine istenen belgeler arasında yer alıyor.

Konaklama ve Seyahat Rezervasyonları

Fransa'da nerede kalınacağına ilişkin rezervasyon belgelerinin yanı sıra, uçuş belgeleri başvuru dosyasında bulunması gereken belgeler arasında yer alır.

Seyahat Sigortası

30 bin Euro'luk teminatı olan orijinal bir seyahat sigortası, Fransa vizesi başvuru formunda yer alması gerekli belgeler içerisindedir.

Vize Talep Dilekçesi

Fransa Konsolosluğu muhatap alınarak başvuru sahibi tarafından yazılan bir vize talep dilekçesi başvuru belgeleri arasında yer verilmelidir.

Finansal Dokümanlar

Fransa'ya seyahat için yapılan vize başvuru dosyasında seyahati yapacak kişiye ait banka hesapları dosyada bulunması gereken belgeler içerisinde yer almalıdır. Bu belgeleri dışında başvuru sahibinin işçilik, öğrencilik, işveren veya diğer durumlarına göre çeşitli belgeler vermesi gerekebilir. Ayrıca Fransa Konsolosluğu gerekli görmesi halinde bazı ek belgeleri talep etme hakkına sahiptir.

Fransa Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Fransa vizesine başvuru işlemleri, seyahat yapılmadan 3 ay ile 15 gün aralığında yapılabilir. Bunun haricindeki sürelerde yapılacak başvurular işleme alınmayacaktır. Başvurular, resmi bayramlar dolayısıyla erteleme gibi durumlarla muhatap kalabildiğinden, en sağlıklı başvuru süresi, seyahate 2 aylık bir süre kalması durumuna yapılacak başvuru olacaktır. Başvurular herhangi bir resmi tatil veya yoğunluk söz konusu olmadığında, ortalama 3 ile 15 arasında sonuç alır.

Fransa Vizesi Nereden Alınır?

Fransa vizesi almak isteyenlerin merak ettikleri konulardan birisi Fransa vizesi nereden alınır sorusudur. Sürekli olarak güncellenen başvuru koşulları bazı durumlarda vize almak isteyen kişilerde kafa karışıklığına neden olabilir.

Başvurular Fransa Konsolosluğunun yetki verdiği tüm vize merkezleri aracılığıyla yapılabilir. Fransa vizesi başvurusunda Fransa Konsolosluğu karar verici konumdadır. Ancak vize acenteleri, kişiye bu anlamda aracılık görevleriyle yardım edici konumda bulunabilirler. Sonuçlandırma tamamen Fransa Konsolosluğunun yetki alanındadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS