Gideros Koyu Nerede? Gideros Koyu'na Nasıl Gidilir? Gideros Koyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gideros Koyu Nerede? Gideros Koyu'na Nasıl Gidilir? Gideros Koyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gideros Koyu Nerede? Gideros Koyu'na Nasıl Gidilir? Gideros Koyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gideros Kyou, Türkiye'nin Batı Karadeniz'in saklı cennetlerinden biri olarak bilinir. Koyun Karadeniz bölgesinin hırçın ve dalgalı denizinin yanı sıra daha sakin bir atmosfere sahip olması bakımından ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2009 senesinde yapılmış olan Seçkin Avrupa Destinasyonları (EDEN) ödülüne layık görülen Türkiye'den gösterilmekte olan adaydan biri olma niteliğini barındırmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gideros Koyu Nerede?

Türkiye'nin enfes doğal güzellikleri arasında yer alan Gideros Koyu, Karadeniz’in büyüleyici doğasına saklı haldeki güzellikleri ile ziyaretçilerini karşılıyor. Bu muhteşem koyun bulunduğu konum ise Bartın iline bağlı olan Cide ilçesine 11 km. uzaklıkta olup Amasra ilçesine ise 58 km. mesafede bulunuyor.

Gideros Koyu'na Nasıl Gidilir?

Gideros Koyu, Cide ilçe merkezine 11 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu koya ulaşım noktasında karayolunu tercih edenler, Bolu - Gerede arasında Yeni Çağ Yolu üzerinden Devrek - Bartın yolunu kullanmaları uygun olacaktır. Gideros Koyuna ulaşım için İnebolu ve Cide arasında bulunan yoldan da ulaşım sağlanabilmektedir. Koya Karadeniz sahil yolu üzerinden devam edilerek ulaşım sağlanabilir. 

Ayrıca Kastamonu'ya seferler düzenleyen otobüs firmaları vasıtasıyla ilk olarak Kastamonu Cide'ye ulaşım sağlanabiliyor. Buradan da taksi ile Gideros Koyuna erişim sağlanabilmektedir. 

Gideros Koyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gideros Koyu, çevresi yemyeşil ormanlarla sarmalanmış bir atmosfere sahiptir. Mavinin ve Yeşilinin tüm büyüleyiciliğini gözler önüne seren eşsiz görselliği ile ziyaretçilerinin keyifli zamanlar geçireceği bir ortam sunmaktadır. Gideros Koyu'nun, doğu-batı genişliği 514 metre olup, giriş kısmından başlayarak yavaş yavaş derinleşen bir yapıya sahiptir. Büyüleyici güzellikteki koyun sahili ise kum ve çakıl karımı olup denizin dip kısmı ise çakıllı bir yapıdadır.

Gideros Koyu'na gidilebilecek en uygun dönem ise Mayıs ve Kasım ayları olmaktadır. Mayıs ayı döneminde bir miktar daha soğuk olabilen koyda deniz suyunun biraz daha sıcak olmasını isteyenler için Temmuz ve Ağustos ayları denize girmek için en uygun zamanları oluşturmaktadır. Ancak bu dönemlerde bölgenin diğer dönemlere göre daha kalabalık olmaktadır.

Gideros İsmi Nereden Geliyor?

Türkiye'nin eşsiz güzelliklerle dolu bölgelerinden biri konumunda olan Karadeniz bölgesi bir dönem Cenevizlilerin hakimiyetin de olduğundan dolayı oradan kalan Kytoros ismiyle bilinmektedir. Fakat günümüzde ise Gideros olarak anılmaktadır. Eski çağlarda Karadenizli korsanların saklanmakta olduğu doğa liman konumunda bulunan bu koy, koruma altında olduğu için doğasını ve ismini daha çok uzun yıllar boyunca koruyacağa benziyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gideros Koyu Kamp Alanları ve Ücretleri

Gideros Koyu bölgesi çok ciddi bir koruma altında bulunuyor. Koyda birkaç ücretli kamp alanı bulunuyor. Her türlü olanakların sağlanmakta olduğu bu kamp alanları ormanın içinde ve koya oldukça yakın olan bir mesafelerde bulunuyor. Kamp alanları 50 TL ile 80 TL arasında değişen kamp fiyatlarıyla ziyaretçilerine huzurlu bir dinlenme ortamı sunuyor.