Giresun Gezilecek Yerler Listesi... Giresun'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Giresun Gezilecek Yerler Listesi... Giresun'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Giresun Gezilecek Yerler Listesi... Giresun'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Türkiye'de ki tarihi şehirlerden bir tanesi olan Giresun şehri antik çağa kadar dayanan bir tarihi vardır. Giresun Karadeniz'in tam olarak coğrafi olarak doğusunda yer almaktadır. Pek çok medeniyete sahiplik etmiş şehirlerden birisidir. Karadeniz'de ki en hızlı gelişen şehirlerden olan Giresun fındık üretiminde önemli bir konumda durmaktadır. Giresun şehrini gezmek için 3 ila 4 güne ihtiyacınız olacak. İklimi bakımı ile ılıman bir iklime sahiptir. Giresun'da birçok turistik yer olup bu turistik yerler ülke çapında ünlüdür. Bu şehirde havalimanı da bulunuyor. Hava yolu ulaşımını tercih ederek şehre ulaşabilirsiniz.

Giresun Gezilecek Yerler Listesi... Giresun'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Giresun Plajları
Yaz mevsiminde Giresun plajları sayesinde bu şehre pek çok insan gelmektedir. Karadeniz'in temiz suyuna girmek için Giresun plajlarını tercih edebilirsiniz. Giresun'un batı ve doğu kıyılarına kadar uzanmaktadır. Yaz tatilini Karadeniz'de yapmak isteyenler rahatlıkla bu plajları tercih edebilirler. Giresun plajları birden fazla plajdan oluşmaktadır. İçerisinde yer alan plajların hepsi halk plajıdır. Girişi tamamen ücretsiz olup burada şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Yazı Giresun sahillerinde geçirmek istiyorsanız bu plaja gelerek güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

2) Kümbet Yaylası
Yüksek rakımlı yaylalardan bir tanesidir. Yem yeşil bir bitki örtüsüne sahiptir. Yeşilliği seviyorsanız kümbet yaylasını tercih edebilirsiniz. Kümbet yaylası manzarası tam anlamı ile bir Rönesans tablosudur. Giresun'da bu yayla Temmuz aylarında daha fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kümbet yaylasında şenlikler de düzenlenmektedir. Her yıl bu şenliklere binlerce kişi katılarak doya sıya eğlenmektedir. Eğer Giresun'a Temmuz ayında geldiyseniz Kümbet yaylasına da uğrayarak bu şenliklere sizler de katılabilirsiniz.

3) Bektaş Yaylası
Giresun'un Dereli ilçesinde bulunan bir Bektaş yaylasıdır. Bektaş yaylası şehir merkezine yaklaşık olarak 55 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Üç farklı yol üzerinden gidilen bir yayladır. Bu yayla içerisinde 80 yataklı bir otel yer almaktadır. Bektaş yaylası içerisinde su ve telefon alt yapı hizmetleri de yer almaktadır. Bektaş yaylasında kış aylarında da gelerek bu bölgede kayak yapmak da mümkündür. Hem kış hem de yaz aylarında ayrı bir havaya bürünmektedir.

4) Sis Dağı Yaylası
Giresun yaylaları ile zengin bir ildir. Sis dağı yaylası da Giresun'da yer alan yaylalardan bir tanesidir. Sis dağı yaylası Trabzon ve Giresun'un tam olarak sınırında yer almaktadır. Giresun'un Görele ilçesinde bulunmaktadır. Burada hiç sis eksik olmadığından dolayı adına Sis dağı yaylası denilmiştir. Sis dağı yaylasında da Temmuz aylarında Otçu gölü yayla şenlikleri yapılmaktadır. Sis dağı yaylası içerisinde ki şenliklerde zurna ile horonlar çekilmektedir. Yöresel pazarlar da bulunuyor.

5) Gölyanı Yaylası
Giresun'da Yağlıdere ilçesinde bulunan bir başka yayladır. Giresun'daki en çok gezilen yaylalardandır. Gölyanı yaylası sit alanı kapsamında korunmaktadır. Burada ahşap evler yer almaktadır. Yapılabilecek pek çok aktivite yer almaktadır. Dağ bisikleti yürüyüşü Gölyanı yaylası kampçılık faaliyetleri de yaygın olan bir yerdir. En popüler yerlerden olan Gölyanı yaylası uğrak yerlerden bir tanesidir. Gölyanı yaylası Derindere köyün de yer almaktadır.

6) Kulakkaya Yaylası
Laleleri ile meşhur bir yayladır. Rakımı oldukça yüksektir. Kulakkaya yaylası şehir merkezine tam olarak 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Giresun'da en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Tam olarak 2030 metre yüksekliği bulunan bir yayladır. Kulakkaya yaylasına ulaşım da kolaydır. Doğal güzelliği ve manzara fotoğrafları çekebileceğiniz güzel bir yerdir. Giresun'da Dereli ilçesinde yer almaktadır.

7) Paşakonağı Yaylası
Giresun'da Bulancak ilçesinde bulunuyor. Tam olarak merkeze 1 saat yakınlıkta yer almaktadır. Bu yaylada Ladin ve Kayın ağaçları oldukça fazladır. Meşe ağaçlarının bol olduğu bir yayladır. Paşakonağı yaylasında bol bol oksijen alabilirsiniz. Çok temiz bir havası olan Paşakonağı yaylası derin vadileri ve şelaleri yer alan yerlerdendir.

8) Kuzulan Şelalesi
Giresun'un doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Kuzulan şelalesi yeşilin adeta dans ettiği bir yerdir. Nereye baksanız yeşillik görebileceğiniz bir yerdir. Kuzulan şelalesi daha önce deneyimlemediğiniz kadar güzel bir şelaledir. Kuzulan şelalesi merkeze 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kuzulan şelalesi 60 tane farklı canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bin yıllık tarihi ağaçlara ev sahipliği yapan Kuzulan şelalesi çok temiz bir şelaledir.