Göynük Kanyonu Nerede? Göynük Kanyonu'na Nasıl Gidilir? Göynük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göynük Kanyonu Nerede? Göynük Kanyonu'na Nasıl Gidilir? Göynük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göynük Kanyonu Nerede? Göynük Kanyonu'na Nasıl Gidilir? Göynük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye genelinde gezilip görülecek pek çok alan bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz Bölgesi'nde gezilecek alanlar da yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor. Göynük Kanyonu ise doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Antalya'nın Kemer ilçesinde yer alan Göynük Kanyonu en popüler gezi alanlarından bir tanesidir. Doğaseverler her yıl doğa sporları yapmak için Göynük Kanyonuna gelirler. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Göynük Kanyonu, Antalya'nın Kemer ilçesinde yer almaktadır. Muhteşem doğası ile ön plana çıkan Göynük Kanyonu dünyanın en uzun yürüyüş rotasından bir tanesidir. 

Göynük Kanyonu Nerede?

Göynük Kanyonu Akdeniz Bölgesi'nde bulunmaktadır. Antalya'nın Kemer ilçesinde yer alan Göynük Likya üzerinde yer almaktadır. Beldibi'ni geçtikten sonra ulaşılan Göynük Kanyonu'nda çeşitli sporlar da yapılmaktadır. Özellikle doğa yürüyüşü yapmayı seven spor severler Göynük Kanyonu'na giderler. Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından birisi olarak gösterilen Likya Yolu üzerinde Göynük Kanyonu bulunmaktadır. Göynük Kanyonu her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. 

Göynük Kanyonu'na Nasıl Gidilir?

Göynük Kanyonu'na ulaşım oldukça kolaydır. Kemer'in en popüler gezi alanlarından birisi olan Göynük Kanyonu'na ulaşmak için öncelikle Antalya'ya gitmek gerekir. Beldibi bölgesinden geçildikten sonra ise Göynük'e girmeden sağa dönmek gerekir.

Göynük Deresine paralel Beydağları'na gidildikten sonra Kemer tarafına gelinir. Göynük deresinden üzerindeki köprüden karşıya geçilir. Göynük Kanyonu gişelerine ulaşıldıktan sonra Göynük Kanyonu'na kısa sürede ulaşılır. Göynük Kanyonu Antalya'ya 36 km, Kemer'e 13 km ve Göynük'e 4,5 km uzaklıkta yer almaktadır. 

Göynük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göynük Kanyonu Tabiat Parkı, Antalya'nın en popüler gezi alanlarından bir tanesidir. Kanyonun içerisindeki gölet ve çevresi cennetten bir parça gibidir. Gölet geçildikten sonra dere kenarından yukarı doğru gidilir. Yoldan yaklaşık 2 kilometre yürüdükten sonra kanyon girişindeki havuza gelinir. Doğal havuzda keyifli zaman geçirilebilir.

Göletten bu bölgeye doğru rafting de yapılmaktadır. Aynı zamanda safari araçlar ile bölgede gezintiler de olabilir. Kanyon içerisinde rafting yapacak kişiler rahatlıkla ekipman kiralayabilirler. Yapay gölet ve doğal havuzda rahatlıkla yüzülebilir. Kemer, Göynük ve Beldibi çevresinden çoğu kişi Göynük Kanyonu'nu sık sık ziyaret edebilirler. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Göynük Kanyonu Nasıl Oluşmuştur?

Antalya'da bulunan Göynük Kanyonu 2009 yılı itibari ile ziyarete açılmıştır. İçerisinde dünyanın en iyi yürüyüş parkurları arasında yer alan Likya Yolu da bulunan Göynük Kanyonunda yazın su sıcaklığı 12 derece olarak bilinir. Özellikle su sporları yapan kişiler de kanyona her yıl gidebilirler. 

Göynük Kanyonu Özellikleri Nelerdir?

Göynük Kanyonunda bulunan Likya yolu dünyanın en iyi 10 trekking parkurundan birisi olarak bilinmektedir. Özellikle trekking ve paintball gibi aktiviteler Göynük Kanyonunda yapılmaktadır. Antalya'daki tatilciler de Göynük kanyonunda keyifli zaman geçirebilirler. Bölgede sık sık doğa yürüyüşleri de yapılmaktadır. Göynük Kanyonu sıcaktan bunalanlar için oldukça önemli bir alternatif durumundadır.