İğneada'daki eşsiz longoz ormanı ziyaretçilerini büyülüyor

Kırklareli'de deniz, göl, kumul ve orman ekosistemleriyle eşsiz bir güzellik sunan İğneada'daki longoz ormanları, ziyaretçilerini bekliyor. (Milliyet)Yeni normalleşme süreciyle birlikte günübirlik tatilciler, rotalarını Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesine çevirdi.

Denizi, ormanları, sahili, tarihi ile Trakya'nın "saklı cenneti" olarak nitelendirilen İğneada, bugünlerde özellikle ormanlarının güzelliği ile görenleri hayran bırakıyor.

Özelikle sakin ve sessiz bir ortamda tatillerini geçirmek isteyenlere ev sahipliği yapan longozlar, insanın zihnini dinlendiriyor.

Yılın her döneminde ayrı güzelliğe bürünen ormanlar, kuş sesleri ve derelerin akıntısı ile şenlenirken, göllerin maviliği, yemyeşil doğasıyla seyrine doyumsuz manzaralar oluşturuyor.

İçerisinde 5 göl, 544 çeşit bitki, 46 tür canlı, 25 cins sürüngen, 50 tür memeli, 30 çeşit tatlı su balığı, 20 tür deniz balığı ve 219 çeşit kuş barındıran longoz ormanları, her mevsim olduğu gibi güzelliğiyle dikkati çekiyor.

Bazı vatandaşlar orman içerisinde yürümeyi tercih ederken, longozun zengin florasına tanıklık etmek isteyenler ise Mert Gölü içerisinde kano ile keyifli bir gün geçiriyor.

Kano ile kürek çekerek longozun derinliklerine ulaşanlar, ağaçların göle yansımasını, birçok bitki türünün güzelliğini görebiliyor.

Günün yorgunluğunu denizde yüzerek atanlar daha sonra kumda yapılan kahvelerini yudumlayarak gün batımını izliyor.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, yaptığı açıklamada, longoz ormanlarının corona virüs normalleşme sürecinin ardından kapılarını yeniden ziyaretçilerine açtığını söyledi.

Tüm vatandaşları ormanların güzelliklerini görmeye ve kano turu yapmaya davet eden Bilgin, "İğneada'ya bir kez gelen bir daha kopamıyor. Bu güzellikleri görmek ve yaşamak gerekiyor. Özellikle ormanları kano ile gezmek insana ayrı bir keyif veriyor. Ormanlarımız dünyada eşine rastlanılamayacak kadar güzel." dedi.

Yılın her mevsimi ayrı bir güzel olan longoz ormanları fotoğrafçıların da ilgi odağı. Türkiye'nin Bulgaristan sınırına yakın bir noktada yer alan bu ormanların eşi benzeri bulunmuyor.

Longoz ormanları'nın çok büyük bir bölümü sadece Türkiye'de özellikle de Kırklareli sınırları içerisinde yer alıyor. Bu özelliği İğneada'ya daha da özel bir yer kılmakta.

Bölge özellikle salgın sonrası dönemde doğa ile iç içe tatil yapmak isteyenlerin de gözdesi.

Karadeniz'in hemen kıyısında yer alan longoz ormanlarında piknikçiler ve kampçıların ateşlerine karşı da önlemler alınmış durumda.

Bölgede ateş yakmak kesinlikle yasak! Konaklama tesisleri bakımından akla ilk gelen seçenekler de küçük pansiyonlar.

İğneada özellikle günübirlik tatilcilerin ağırlıkta olduğu bir yer. Ancak isteyenler bölgedeki pansiyonlarda da kalabiliyor.

Bunun yanı sıra İğneada yakınlarında kamp yapma imkanına da sahipsiniz. Bölgeyi ziyaret edenlerin bu eşsiz güzelliklerin korunması konusunda azami özeni göstermeleri bekleniyor.

Bu doğa harikası eşsiz yerin korunmasında bölgeye gelen ziyaretçilere de büyük görevler düşüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS