İnsuyu Mağarası Nerede? İnsuyu Mağarası'na Nasıl Gidilir? İnsuyu Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsuyu Mağarası Nerede? İnsuyu Mağarası'na Nasıl Gidilir? İnsuyu Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsuyu Mağarası Nerede? İnsuyu Mağarası'na Nasıl Gidilir? İnsuyu Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mağaralar çeşitli oluşumlar sonucu meydana gelmiş olan doğal ve yapay mağaraları olarak ikiye ayrılırlar. Türkiye'de özellikle de Akdeniz Bölgesi'nde kireç taşının sahip olduğu çözünebilme hızı mağaraların ve obrukların oluşmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı bölge sınırları içerisinde pek çok mağara ve obruğun varlığı söz konusudur. Akdeniz bölgesindeki mağaralardan bir tanesi de Burdur ili sınırları içerisinde yer almakta olan İnsuyu Mağarası’dır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 İnsuyu Mağarası Nerede?

 Türkiye'nin görülmeye değer nitelikteki doğal güzellikleri arasında yer almakta olan İnsuyu Mağarı, Burdur ve Antalya illeri arasında bulunmakta olan karayolunun 15. Kilometresinde Mandıra köyü sınırları içerisinde bulunur. İnsuyu Mağarasının Burdur merkeze olan uzaklığı 13 kilometredir.

 Toroslar'ın Batı kesiminde Göller Bölgesi olarak bilinmekte olan bölgede konumlanmış durumda olan İnsuyu Mağarası son derece ilginç özelliklere sahip bir mağara olarak ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

 İnsuyu Mağarası'na Nasıl Gidilir?

 İnsuyu Mağarası'na gitmek isteyenler için çeşitli alternatiflerin varlığı söz konusudur. Bu doğa harikası yere özel aracı ile gitmek isteyenler, karayolu üzerinden Burdur- Antalya yolunun 13. Kilometresini geçtikten sonra tabelaları takip etmek suretiyle İnsuyu Mağarası tabelasını gördükten sonra 9000 metre kadar daha bir yol ilerledikten sonra mağaraya ulaşabilir.

 İnsuyu Mağarası bölgede son derece popüler mağaralar arasında yer almaktadır. Bundan dolayı pek çok kişi Antalya üzerinden veya Afyon ve Ankara üzerinden bölgeye karayolu ile ulaşabilme olanağına sahiptir.

 İnsuyu Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 İnsuyu Mağarası Antalya - Burdur illeri arasında bulunan ve burdur iline bağlı olan doğal bir mağaradır. Burdur ve Antalya karayolunun 15. Kilometresinde Mandıra köyü sınırları içerisinde konumlanmıştır.

 İnsuyu Mağarası 1965 tarihinde ziyarete açılmıştır. Bu mağara Türkiye'de ziyarete açılmış olan ilk mağara özelliğine sahiptir. İnsuyu Mağarası Batı Toroslar'da Göller Bölgesi olarak anılan bölgede bulunur. İnsuyu Mağarası'nın oluşumu oldukça uzun yıllar önce gerçekleşmiştir. Yaklaşık olarak 10 milyon yıl öncesine uzanan bir oluşumun başlamış olduğu İnsuyu mağarasını tarihi son derece eski çağlara uzanır.

 İnsuyu Mağarası'nın sahip olduğu uzunluğu ise yaklaşık olarak 600 metre genişliği de bölge bölge değişmekle beraber ortalama olarak 80 metre geniş alanlarda ölçülmüştür. İnsuyu Mağarasını diğer mağaralardan ayıran en önemli özelliklerinden biri de içerisinde akarsu bulundurmasıdır. Mağara içerisinde 9 adet gölün bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 İnsuyu Mağarası Tarihi Eser veya Milli Park mıdır?

 İnsuyu Mağarası, bir tarihi eser değildir. Tarihi eserler, insanlar tarafından yapılmış olan yapılara verilen addır. Fakat İnsuyu Mağarası, doğal etkiler sonucu oluşmuş bir yapıdır. Bundan dolayı tarihi eser olmayı, doğal bir güzelliktir. Her ne kadar İnsuyu Mağarası Milli Park olarak ilan edilmemiş bir doğal güzellik olsa da, koruma altında alınmış olup ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından idare edilmektedir.

 İnsuyu Mağarasının Sahip Olduğu Özellikler

 Nefes kesici ilginçliğe sahip bir doğa harikası olan İnsuyu mağarası denizden yaklaşık olarak 1200 metre yükseklikte yer almaktadır. Coğrafi yönden Batı Toros kısmının, kuzeydoğu taraflarında konumlanmıştır. Jeolojik olarak kalkerden oluşmuştur. Kalker ve su birleşmesi neticesinde ortaya çıkan sarkıt ve dikitler, mağaranın büyük kısmında görülebilmektedir. Mağara içerisinde yer alan bazı sarkıtlar siyah renge sahiptir. Mağaranın içerisinde iri ve ufak olmak üzere toplamda 9 adet göl bulunmaktadır. Fakat günümüzde bu göllerin hiçbirisi yoktur. Mağaranın sahip olduğu toplamdaki uzunluğu ise 8350 metredir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı