İsviçre Alpleri'nin büyüleyici zirvesi Titlis! Emre Ünlü yazdı...

İsviçre’nin en iyi kayak ve tatil merkezlerinden bir olan Engelberg’de kayak yapmanın yanı sıra yapabileceğiniz pek çok aktivite var. Bunlardan biri de 3.238 metre yüksekliğiyle Titlis Dağı’nın 3050 metresine kadar teleferikle çıkmanız. Bu üç bin metreyi üç teleferik değiştirerek çıkabiliyorsunuz. Her teleferik değiştirdiğinizde biraz daha yükselirken muhteşem Alp dağlarının karlı manzaralarını hayranlıkla dalıp gidiyorsunuz.Titlis İsmi Nereden Geliyor?

Bir zamanlar Titlis, Wendenstock ya da Nollen olarakta adlandırılırdı. 1435 tarihli bir belgede yerel bir çiftçi olan Tutilos'un adının verildiği ve Titlis isminin buradan geldiği ifade edilir.

Dağa ilk çıkış konusu çok net olmamakla birlikte Schweizerseiten'a göre ilk olarak 1739 yılında kimliği bilinmeyen bir hacı zirveye ulaşmıştır.

Engelberger Dokumente'e göre ise ilk olarak 1744'te dört kişilik bir dağcı ekibi zirveye ulaşmıştır.

Ancak dağ 3000 metrelik ve birçoklarına göre nispeten kolay ulaşılabilir bir zirvesi olduğu için tahminlere göre daha eski tarihlerde de dağın zirvesine ulaşılmış olabilir.

Titlis Cliff Walk

Eğer şanslıysanız ve hava açıksa İtalya’ya kadar Alpleri görmeniz mümkün.

Titlis dağının en güzel özelliklerinden biri ise Avrupa’nın en yüksekte bulunan asma köprüsü unvanına sahip Titlis Cliff Walk.

3000 metrelik dağın zirvesine ulaştıktan sonra nefes kesici bir panorama, teraslı restoranlar, Buzul Mağarası (ücretsiz giriş), “Titlis Cliff Walk” (Avrupa'nın en büyük asma yaya köprüsü) ve daha bir çok aktivite sizi bekliyor.

Uzunluğu 98, genişliği 1 metre olan bu köprüde yürürken ayaklarınızın altında 2000 metrelik bir boşlukta hayatınızdaki en güzel ve en heyecanlı anlardan biri yaşayacaksınız.

TITLIS Rotair - Dünyanın ilk döner teleferiği!

TITLIS Rotair teleferiği, TITLIS'in karla kaplı zirvesine doğru dönerek çıkar. Dünyanın ilk döner teleferiği sizi Stand seviyesindeki orta istasyondan deniz seviyesinden 3.020 metre yükseklikte zirve istasyonuna taşıyor.

Teleferik, beş dakikalık yolculuk sırasında 360 derece dönüyor ve size buzullarla kaplı sarp kaya yüzlerinin, derin çatlakların ve karla kaplı dağ zirvelerinin pastoral panoramik manzaralarını sunuyor.

Titlis dağının zirvesine 3 farklı teleferik değiştirerek çıkabiliyorsunuz.

1. Engelberg - Trübsee (1800 m).
2. Trübsee - Stand (2428 m).
3. Stand - Klein Titlis (3020 m).

Zirveye çıkan teleferiklerin her birinin üzerinde bütün devletlerin bayrakları var. Yabancı bir ülkede bulutların üzerine çıkarken bayrağınızı görmek çok güzel bir duygu.

Her yıl yaklaşık bir milyon kişi Titlis’i ziyaret ediyor ve yoğun dönemlerde aynı anda dağın tepesinde 2.000 kişi oluyor.

Titlis’e Nasıl Gidebilirim?
Araba ile: Rotanızı Engelberg olarak girin ve Titlisbahn tabelalarını takip edin . Engelberg’te Titlisbahn’a geldiğinizde genişçe bir alanda yer alan otoparka aracınızı park edebilirsiniz.

Transit: Öncelikle Zurich’ten Luzern’e tren ile devam edin , ardından Engelberg’e yine tren ile gitmeniz gerekiyor. Engelberg’ten Titlisbahn’a ise otobüs ile gidebilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS