İtalya'da gezilecek yerler - İtalya'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

İtalya'da gezilecek yerler - İtalya'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

İtalya'da gezilecek yerler - İtalya'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Sahip olduğu rotalarla İtalya, dünyanın en farklı turistik mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği sayesinde, gezmeyi seven kişilerin hayallerini süsleyen ülke, gezilecek çok sayıda yeriyle dikkat çekiyor. İtalya'da gezilecek yerler neler, İtalya'ya yapılacak seyahatte neler yapılabilir, İtalya nasıl keşfedilir gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

İtalya'da gezilecek mekanlar ve yapılacak şeyler çok fazla olduğundan, ülkeye gitmeden önce mutlaka planlama yapılması gerekiyor. Ülkeye gitmeden önce mutlaka ilk gideceğiniz yeri ve sonrasında yapacaklarını belirlemelisiniz. Çünkü ülkenin büyülü güzelliği, sizi kendisine çekerse, o zaman karmaşık ve plansız bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

İtalya'da Gezilecek Yerler

1- Ufizi Galerisi

Rönesans dönemi başkenti olan Floransa şehrinin ünlü olmasındaki en büyük pay, Ufizi Galeri'sinde görülür. Dünyanın en ünlü eserlerini sergilendiği bu galeride, birçok büyük sanatçıların yapıtlarını görebilirsiniz. Leonardo Da Vinci, Raphael, Michelangelo ve Titian gibi isimleri eserleri burada sergileniyor. İtalya gezinizde mutlaka bu galeriyi görmenizi öneriyoruz.

2- St. Mark's Basilicia

Birbirinden etkileyici ve farklı kiliselerle dolu olan St. Mark'sı Basilica Venedik'te bulunuyor. 9. yüzyıldan kalma bu farklı eser, görülmeyi hak eden yerlerin başında geliyor.

3- Vatikan Müzesi

Kültürel bakımdan dünyadaki en zengin müzelerden olan bu mekan, Batı kültürü hakkında geniş bir yelpazeye sahiptir. Müzeyi 1 gününüzü ayırarak gezebilir, dünyaca ünlü sanat eserlerini ve tarihi kendiniz görebilirsiniz.

4- Duomo Katedrali

İtalya'nın en büyük kiliselerinden birisi olan Duomo Katedral'inin sadece cephe kısmında 3 binden fazla, kule ve heykel bulunuyor. Yapımı 500 yıl süren bu ilginç yapının, görülmeye değer yerlerden olduğunu, gördüğünüz andan itibaren fark edebilirsiniz.

5- Alberobello

Kalabalıktan uzak bir İtalya gezisi için Alberobello en iyi seçenek olarak yer alabilir. Hiçbir yerde göremeyeceğini kadar farklı yapılarda evler bulunan bu yeri, İtalya'da gezilecek yerler listeniz ekleyebilirsiniz.

6- Antik Pompei Şehri

Vezüv Yanardağı henüz patlamadığında, Pompei antik Roma İmparatorluğunun en önemli şehirlerinden birisidir. Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından olan antik Pompei Şehri, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alıyor. Yanardağ alevlerine maruz kalıp, taşa dönen insanların yeri olarak tanımlanan bu mekanı, ölmeden önce görmenizi tavsiye edebiliriz.

İtalya'da Ne Yapılır?

İtalya Avrupa'nın hazinesi olarak kabul edilir. Öyle ki bu ülkenin turistik mekanlarının tümünü keşfedebilmeniz için ömür harcamanız bile yetmeyebilir. Fakat birçok insan buna zaman ayıramaz. Tüm ömrünüzü harcamak yerine, İtalya'nın en güzel mekanlarını keşfe çıkabilirsiniz. İtalya'ya 9 günlük bir seyahat planı yapıyorsanız, birçok şey yapabilirsiniz.

Venedik'te 3 Gece Kalabilirsiniz

İtalya'ya seyahat planı yapmayı düşünüyorsanız, size tavsiyemizin başlangıç rotanız romantik şehir Venedik olması. Gondollarla şehri keşfedebileceğiniz gibi sarayın içerisinde bulunan sanat eserlerini keşfe çıkabilirsiniz. Venedik'e 3 gece ayırarak romantizmi doruklarda yaşayabilirsiniz.

Floransa'da 3 Gece

Dünyanın en seçkin sanat eserlerinin ev sahibi olan Floransa, keşfedilebilecek birçok ayrıntıya sahiptir. İtalya'da kültür ve sanat geziniz için Floransa'ya en az 3 gün ayırmanızı tavsiye edebiliriz. Bu şehirde 70'ten fazla müze olduğu düşünüldüğünde, 3 günlük süre kısa kalabilir fakat planlama yaparsanız, 3 günden onlarca yeri keşfedebilirsiniz.

Roma'da 3 Gün

Başkent Roma için söylenecek çok bir şey yok. Sadece gidip görmenizi tavsiye ediyoruz. Her İtalyan şehrinde olduğu gibi Roma'da Orta Çağ şehir mimarisini yansıtmayı başarıyor. 3 günlük süre yeterli olacaktır.

İtalya'da Yapılacaklar Listesi

Avrupa'da turizm dendiğinde akla her zaman ilk sırada İtalya gelir. Kültür ve sanat bakımından çok zengin olan İtalya, tarihi açıdan da ilginçliklerle doludur. Bu yüzden buraya gitmeden önce mutlaka yapılacaklar listenizi hazırlamalısınız.

1- San Marco Meydanında Keyif Yapabilirsiniz

İtalya'da günün keyfini nasıl çıkarırım diye düşünüyorsanız, San Marco Meydanı bunun için ideal seçenek olacaktır.

2- Piazza Mercanti'de Etrafınızı İzleyebilirsiniz

Şehrin tarihini yansıtan en ünlü mekanlardan birisi olan Piazza Mercanti'de bir kenarda oturarak insanların telaşlarını izleyebilirsiniz.

3- Pisa Kulesinde Bolca Fotoğraf Çekebilirsiniz

Dünyanın en ünlü kulesi olan Pisa Kulesi'nde onlarca fotoğraf çektirebilir, günün keyfini anlık yaşayabilirsiniz.

4- Kolzeyum'da Antik Dönemlerde Yolculuğa Çıkabilirsiniz

Dünyanın en çok bilinen antik şehirlerinden olan Kolezyum, Roma şehrine gelenlerin uğrak noktalarından birisidir. Sizde gladyatörlerin savaş sahnelerine ev sahibi olan Kolzeyum'da zamanda yolculuğa çıkabilirsiniz.