Kaçkar Dağları Nerede, Nasıl Gidilir? Kaçkarlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaçkar Dağları Nerede, Nasıl Gidilir? Kaçkarlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaçkar Dağları en merak edilen bölgelerden bir tanesini oluşturmaktadır. Kaçkar Dağları görülmesi gerekli olan çok sayıda farklı kısmıyla her yıl yoğun oranda rağbet görmektedir. Bölgenin en yüksek bölümü üstünden etkileyici bir manzara sunmakta olan Kaçkar Dağları, hakkında önemli düzeyde bilgiler mevcuttur.

Kaçkar Dağları Nerededir?

 Kaçkar Dağları Karadeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. Bununla birlikte Karadeniz Bölgesi'nin en önemli dağlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Daha çok Doğu Karadeniz alamı süresince uzanan bir sıra dağ oluşumuna sahip olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Gürcistan'a yakın kısma kadar uzanmış olan Kaçkar Dağları, bahsedilen bölge üzerinde en yüksek olan noktaya ulaşmaktadır. Sık ve gür ormanlık alanları ile birlikte pek çok kısmının dik yer alması yoğun yağış alması konusunda önemli bir potansiyeli teşkil etmektedir.

 Özellikle de kentin yaratmış olduğu stresten kurtulmak ve gür ormanlar ile kaplı bol oksijen içinde ideal bir tatil için, Kaçkar Dağları uygun bir olanak tanımaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en etkileyici alanlarından bir tanesini sunmaktadır. Özellikle de Kaçkarlar Dağı Milli Parkı üstünden görülmesi gerekli olan pek çok değişik yeri ziyaret etmek mümkün olmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi üzerinden Gürcistan'a kadar uzanmakta olan Kaçkar Dağları, değişik noktalarında farklı yükseklikler sunmaktadır.

 Kaçkar Dağları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

 Kaçkar Dağları Mili Parkı Türkiye'de Rize şehrine bağlı olan Çamlıhemşin İlçesinde bulunmaktadır. Çamlıhemşin ilçesine olan uzaklığı ise 17 km şeklinde belirtilmektedir. Parkın alanı bir hayli geniştir. Bu genişliğin kapsamı Artvin ve Erzurum illerine kadar yayılmaktadır. Kaçkar Dağına ulaşım için şahsi araçlar kullanılabilmektedir.

 Karayolu aracılığı ile uzaklıklarsa Ankara ile Rize arası 810 kilometre uzaklığında olmaktadır. İstanbul ile Rize arası ise 1100 kilometre mesafe vardır. Rize şehrine otobüs ile ulaşmak da mümkün olmaktadır. Bölgeye gelecek olan ziyaretçiler uçak vasıtası ile seyahat edebilmektedir. Bunun için en önemli nokta ziyaretçilerin Trabzon Havaalanını kullanmaları konusudur. Rize’de havalimanı bulunmamaktadır. Rize ile Trabzon arası ise 80 kilometredir. Havaalanından Rize’ye transferle ulaşım imkânı bulunmaktadır. Bölge görülmesi gerekli olan bir tabiat yapısına sahiptir.

 Kaçkar Dağları Milli Parkı İçerisinde Yapılacak Faaliyetler Nelerdir?

 Kaçkar Dağları Milli Parkı kamp yapmayı seven ziyaretçiler için oldukça uygun olan bir alandır. Yaz mevsimlerinde kamp yapılmasında herhangi bir sıkıntı olmamaktadır. Kış aylarının ise oldukça sert geçtiği göz önün alındığında, yaz aylarında kamp yapmak çok daha ideal bir karar olacaktır. Bununla birlikte Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde kayak, ya da piknik gibi faaliyetlerin yapılması imkanı da yer almaktadır.

 Kaçkar Dağları Milli Parkı Konaklama Nasıldır?

 Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde konaklama imkanı da bulunmaktadır. Kaçkar Dağlarında konaklamak isteyen ziyaretçiler Ayder Yaylasını tercih edebilmektedir. Ayder Yaylası içerisinde konaklamak için pansiyonlar, butik oteller ve bungalovlar yer almaktadır. Farklı olan bütçelere hitap edebilen konaklama alanları bulabilmek mümkündür. Konaklama seçenekleri bir hayli fazladır. Bununla birlikte bölgede yer alan kaplıcalar da tam bir şifa kaynağı olma niteliğine sahiptir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS