Kahire Nerede, Nasıl Gidilir? Kahire Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Kahire Nerede, Nasıl Gidilir? Kahire Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Kahire Nerede, Nasıl Gidilir? Kahire Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Mısır ülkesinin başkenti olan Kahire, sahip olduğu köklü tarihi geçmişiyle dünyanın en özel bölgelerinden biri olma özelliği barındırmaktadır. Afrika’nın en büyük ve en kozmopolit şehri olup sayısız dünya harikasına, tarihi ve turistik zenginliği bünyesinde barındırmaktadır. Kıpti Kahire ve Modern Kahire olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelmekte olan kentin camileri, manastırları, müzeleri ve tarihi çarşıları ziyaretçileri adeta büyüleyici bir zamanda yolculuğuna çıkaran etkileyici bir atmosfer sunar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kahire Nerede?

Kahire, bir Afrika ülkesi olma özelliğine sahip durumdaki Mısır’ın başkentidir. Kahire şehri, Mısır’ın kuzeyinde Nil Nehri kıyıları ve nehir adaları üzerinde kurulmuştur. Kahire şehri, Mısır’ın kuzeydoğusunda Nil Nehri boyunca güney-kuzey yönlü olarak uzanmaktadır. Mısır, aynı zamanda bir Kuzey Afrika ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kahire'ye Nasıl Gidilir?

Kahire’ye ulaşmanın en konforlu ve rahat yolu hava limanı üzerinden ulaşım sağlamaktır. Mısır’ın başkenti konumundaki Kahire kentine İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Egypt Air’in, Sabiha Gökçen Havaalanından ise Nile Air’in direkt uçak seferleri bulunmaktadır. İstanbul Kahire uçuş süresi sadece 2 saat 15 dakika sürmektedir.

Kahire Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım oldukça kolaydır. Bunun için Mısır’ın başkenti Kahire Havalimanından şehir merkezine ulaşım için shuttle, şehir otobüs ve taksi seçeneklerinden yararlanılabilir.

Kahire Gezilecek Yerler Nelerdir?

Kıpti Kahire ve Modern Kahire olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmakta olan kent sınırları içerisinde çok çeşitli mekan ve yapılar ziyaretçilerini beklemektedir. Bu mekanlar arasında en dikkat çekici özellik barındıran yerler arasında:

 - Dini yapılar,

 - Tarihi çarşılar ve kültürel eserler

 - Tahrir Meydanı,

 - Dünya Harikaları Listesi’nde bulunan Giza Piramitleri

 - Kraliyet Mumya Müzesi,

 - Tarihi saray ve camileriyle öne çıkan Darb al-Ahmar

 - Mısır Müzesi

 - Coptic Müzesi

 - Townhouse Galerisi, 

 - İslami Sanat Müzesi

Kahire'de Yapılacaklar Listesi

Kahire, Mısır kültürünü keşfetmek için gidilebilecek en iyi yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Günbatımı vakitlerinde Kahire'nin en iyisine tanık olunabilir. Çünkü burada bulunan anıtlar etrafındaki eğimli turuncu ışıkla çok daha mükemmel bir görünüme kavuşur. Kahire'de yapılacaklar listenize ekleyebileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Mısır Müzesi'ni Mutlaka Ziyaret Edin: Eski Mısır'ı tanıyarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 

 - Khan El Khalili Çarşısı'nda Alışveriş Keyfini Yaşayabilirsiniz. Khan El Khalili, restoranlar, kafeler, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu en iyi Arap Pazarı olma niteliği barındırmaktadır. 

 - Gize Piramitlerini Ziyaret Edebilirsiniz: Burası, dünyanın görülmeye değer yedi harikasından biri olduğundan dolayı Kahire'de ziyaret edilecek en popüler yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

 - Tarihi Sultan Hasan Camii-Medresesi: Mimarlığın En Güzel Örneği olma özelliği taşımaktadır. 

 - Kahire Caz Kulübü'nde Parti: Müziği ve partiyi seviyorsanız, bu tam size göre. Kahire Caz Kulübü, Kahire'deki bulunan iyi grupların tadını doyasıya çıkarmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

 - Al Azhar Parkında Harika Bir Gezinti Deneyimi: Kahire kentinin en iyi parklarından biri olma özelliği taşımaktadır. Park gece yarısına kadar açık olup geceleri çok daha güzel bir görünüme bürünür. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kahire'ye Gidilecek En İyi Zaman

Hem tarihi hem de kültürel zenginliklerle dolu muhteşem atmosfere sahip bir şehir olan Kahire'ye gitmek için en iyi zaman Mart-Nisan ve Ekim-Kasım aylardır. Bu zamanlar sıcaklık düzeyinin şehirde biraz keyifli olduğu ve kalabalığın daha az olduğu süreçlerdir. Bu aylar aynı zamanda Kahire'ye en uygun bütçeli seyahat olanağını da sağlamaktadır. Bunun nedeni ise otel fiyatları da daha az kalabalık olması sebebiyle düşüktür. Kahire, Aralık ve Şubat aylarında kış döneminin en fazla kalabalığı görür. Bunun nedeni özellikle bu aylarda akşam vakitlerinin keyifli ve serin bir hale gelmesidir. Bu sayede gezi yapma süreci kolay bir hal alır. 

Kahire'de Nerede Kalınır?

Muhteşem bir atmosferi içerisinde barındıran Kahire kenti esasında 4 ana bölümden oluşmaktadır. Pramitleri de içeren Gize, kentin merkezi olarak kabul gören Downrown, tarihi başkent olma niteliği barındıran Heliopolis ve Maadi'nin yanı sıra Yeni Kahire bölümü bulunmaktadır. Kahire sınırları içerisinde görülmesi gerekli olan pek çok yeri kapsayan Downtown bölgesi konaklamak için en ideal konumlar arasında bulunuyor. Bu sayede ulaşım araçlarına ihtiyaç duyulmadan, yürüyerek pek çok ilgi çekici yere ulaşım sağlanması mümkün olabilmektedir.