Karabük'de gezilecek yerler - Karabük'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Karabük'de gezilecek yerler - Karabük'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Karabük ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir. Gerek doğal güzelliği gerekse de tarihi yerleri bakımından diğer illere nazaran oldukça zengin bir şehir olan Karabük İç Anadolu'nun hızlı büyüyen şehirleri arasındadır. Karabük ülkemizde gezilip görülmesi gereken yerleri bol olan bir şehirdir. Karabük'e gelmek isteyenler şehir hakkında araştırma yaparak şehrin tarihini ve gezilecek yerlerini merak etmektedirler. Peki, Karabük’te gezilecek yerler neresidir? Karabük'te ne yapılır? İşte Karabük seyahat rehberiniz.

Karabük ülkemizin hızlı gelişen şehirleri arasındadır. Tarihi yerleri gezmeyi ve doğal güzellikleri seviyorsanız Karabük mutlaka seyahat etmeniz gereken şehirler arasında yer almaktadır.

Karabük'te Gezilecek Yerler

1) Safranbolu Evleri

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yer alan Safranbolu evleri şehrin adeta simgesi haline gelmiş durumda. Safranbolu evleri kendine has mimarisi ile görenlerin beğenisini kazanan, Karabük kültürünü yansıtan evlerdir. Ayrıca Safranbolu evleri Karabük ilinin turist çekmesini sağlayan oldukça güzel evlerdir. Buraya uğradıktan sonra turistlere rastlamanız mümkün. Safranbolu evleri ayrıca UNESCO Dünya mirasları listesinde yer alan evlerdir. Karabük'e geldikten sonra mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında yer alıyor.

2) Bulak Mağarası

Doğal yerleri bakımından oldukça zengin olan Karabük, Bulak mağarası en çok gezilen yerler arasındadır. Bulak mağarası da aynı şekilde Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yer almaktadır. Yaklaşık 3 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen bu mağaralar adeta tarih kokmaktadır. Bulak mağarası içinde sabit olarak 15 derece bir sıcaklık bulunuyor.

3) İncekaya Su Kemeri

17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen İncekaya su kemeri zamanında su taşımak için yaptırılmış olan bir köprüdür. Bu tarihi köprü günümüze dek tüm orijinalliği ile gelmeyi başarmış olan tarihi bir köprüdür. Köprünün yüksekliği yaklaşık olarak 30 metre. Köprünün ortasına geldiğinizde ise muhteşem bir doğal manzara sizleri bekliyor. Konumu itibari ile de ulaşılabilir bir bölgede olan bu kemer ziyaretçilerini bekliyor.

4) Köprülü Mehmet Paşa Camii

Karabük'te yer alan tarihi camilerden biri olan Köprülü Mehmet Paşa Camii şehirdeki en tarihi yapılardan biridir. Cami Osmanlı imparatorluğu döneminde Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde ise hala ibadethane olarak kullanılan bu cami gezilip görülmeye değer olan yerlerden biridir.

5) Yenice Ormanları

Doğaseverler için yenice ormanları tam anlamı ile muhteşem bir yerdir. Yenice ormanları Karabük'te en fazla gezilen doğal yerlerden biridir. Vahşi yaşam ve muhteşem bitkilerin yer aldığı bu ormanda pek çok gölde yer almaktadır. Dilerseniz ailecek bu ormana gelebilir, piknik yapabilirsiniz. Aynı zamanda yenice ormanlarında bisiklet yolu da bulunmaktadır. Bisiklet yolunu kullanarak ormanda bisiklet yürüyüşü yapmak da mümkündür. Sadece bisiklet değil aynı zamanda yürüyüş yapma imkanı da bu ormanda bulabilirsiniz.

6) Tokatlı Kanyonu

Karabük'ün doğal yerleri bakımından zengin olduğunu söylemiştik. Tokatlı kanyonu da o doğal yerlerden biridir. UNESCO tarafından da tescillenen bu kanyon Karabük şehrinin güzelliğini yansıtan detaylardandır. Tokatlı kanyonunun eşsiz manzarası ile birlikte şehri izleyebilmek mümkün.

7) Yörük Köyü

Karabük'e gelmişken bu köye uğramadan gitmek olmaz. Yörük köyü 1997 yılında Turizm bakanlığı tarafından da koruma altına alınmış bir köydür. Köyde adından da anlaşılacağı üzere Yörük kültürüne ait izler bulunmaktadır. Aynı zamanda köyde bulunan Sipahioğlu konağı köyün en ünlü yerlerinden biridir.

Karabük'te Ne Yapılır? Yapılacak Listesi

1) Gece Hayatı

Eğer gece hayatını seviyorsanız Karabük bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak cinsten bir şehir. Şehir gece olunca eğlence mekanları ile ünlüdür. Karabük'te gece hayatını yaşamanız ve tecrübe etmeniz sizin içinde güzel bir deneyim olacaktır. Şehre gelmişken bütün bu olanaklardan faydalanarak güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

2) Festivaller

Karabük festivalleri bol olan bir şehirdir. Şehirde Karabük'e ait olan ve Karabük kültürünü yansıtan geleneksel festivaller yer almaktadır. Özellikle yaz mevsiminde bu festivaller ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Karabük'e gelmeden önce festivalleri önceden takip edebilir ve bu festivallere katılabilirsiniz.

3) Karabük Mutfağı

Karabük mutfağı Anadolu'da ki en ünlü mutfaklardan biridir. Eğer farklı tatları denemeyi seviyorsanız sizlere Karabük mutfağına davet ediyoruz. Karabük mutfağı Karadeniz mutfağına da yakın olan kendine has tatları ile birbirinde güzel yöresel yemekleri ile ünlü bir mutfaktır. Sizler de bu mutfağı Karabük'e geldikten sonra deneyebilir farklı tatları deneyimlemiş olursunuz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS