Karadeniz'in Gezilecek Yerleri Nelerdir? Karadeniz'in En Meşhur Yaylaları

Karadeniz'in Gezilecek Yerleri Nelerdir? Karadeniz'in En Meşhur Yaylaları

Ülkemiz gezilip görülecek yerleri ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengindir. Her bölgenin kendine özgü güzellikleri vardır. Karadeniz de doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. İklimi, bitki örtüsü, doğal güzellikleri ile hem göze hem de ruha hitap eden pek çok yayla bu bölgede bulunmaktadır. Şehrin kalabalığından ve stresinden kurtulmak için bu yaylalarda tatil yapabilir ve hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

  Karadeniz'in Gezilecek Yerleri Nelerdir?

 Özellikle doğu Karadeniz bölgesi hem ülkemizin hem de dünyanın çay rezervlerini karşılamaktadır. Bunun yanında doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile gezilip görülecek bir bölge olması ile de dikkat çekmektedir.

 Özellikle Trabzon yaylalarında vakit geçirebilir. Maçka Manastırı gibi tarihi bölgeleri gezebilirsiniz.

 Artvin şehri Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Barçka ile Şavşat ilçeleri içerisinde yer alan Karagöl doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Bunun yanında Kaçkar Dağları, Hatila Vadisi Milli parkı, Maral Şelalesi gibi gezilip görülecek yerler bulunmaktadır.

 Giresun fındık ve bademi ile ünlü olan Karadeniz şehirlerinden bir tanesidir. Ayrıca burada Tirebolu peyniri de oldukça ünlüdür. Giresun'a gezip görmeye gelen misafirler buradan birbirinden lezzetli yiyecekler de satın alabilir. Giresun, bunun yanında Kurtuluş Savaşında görev almış Topal Osman Ağa'nın şehri olarak da bilinmektedir. Gezilecek müzeler ve kaleler ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

 Trabzon şehri gezilip görülecek Karadeniz şehirlerinden bir tanesidir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapısı ile turistlere güzel bir tatil imkanı sunmaktadır.

 Rize çayı ile meşhur şehirlerden bir tanesidir. Bunun yanında Ayder Yaylası da gezilip görülecek yerlerden bir tanesidir. Bunun yanında doğal güzellikleri ile de doğa tutkunları için birebirdir. Pokut Yaylası da gezilip görülecek yerler arasındadır. Pokut Yaylası, 2500 rakıma sahiptir. Tertemiz havası ile hem bedeni hem de ruhu dinlendirmektedir.

 Orta Karadeniz bölgesinde de gezilip görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Orta Karadeniz bölümü Sinop'un doğusuna kadar ilerlemektedir. Orta Karadeniz bölgesi dağlık değil daha çok düz bir coğrafyaya sahiptir. Orta Karadeniz bölgesinde Samsun, Ordu ve Amasya gezilip görülecek şehirler arasında yer almaktadır.

 Amasya Karadeniz Bölgesinde yer alsa da daha çok İç Anadolu şehri gibi düşünülmektedir. Burası elması ile ünlüdür. Bunun yanında doğası ve mimarisi bakımından da gezilip görülecek pek çok bölge bulunmaktadır.

 Samsun, Karadeniz Bölgesinin en gelişmiş ve modern şehirlerinden biridir. Bu şehir ülkemiz tarihi açısından da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü 19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk Samsun'a gelerek burada Kurtuluş mücadelesinin temellerini atmıştır.

 Karadeniz'in En Meşhur Yaylaları

 Karadeniz denince akla şüphesiz birbirinden güzel yaylaları gelmektedir. Doğa ile iç içe yeşillikler arasında tatil yapmak istiyorsanız Karadeniz yaylaları tam size göredir.

 1. Pokut Yaylası / Rize

 Bilindiği gibi 1800 rakımın üzerinde ağaç yetişmesi oldukça zordur. Ancak Pokut Yaylasında ılıman rüzgarlar nedeniyle çam ağaçları yetişmektedir. Bu yaylada bulutlar oldukça güzel bir görüntü sergilemektedir.

 2. Samistal Yaylası / Rize

 Samistal yaylası Palovit ile Kavrun vadileri arasında bulunur. Burası yayla mimarisine uygun olan eski taş evleri ile de ünlü olan bir bölgedir. Bölgede bulunan en yüksek yaylalardan bir tanesidir. Bu nedenle gün doğumunu seyretmek için oldukça güzel bir yerdir.

 3. Beyazsu Yaylası / Artvin

 Beyazsu yaylası Karçal Dağlarının eteklerinde bulunmaktadır. Buraya ulaşım Borçka'dan araç ile sağlanmaktadır. Burada eşsiz bir güzelliğe sahip olan Yıldız buzul gölü bulunmaktadır. Ancak bu buzul gölüne gitmek için yaklaşık iki buçuk saat süren bir yürüyüş yapmak gerekmektedir.

 4. Gito Yaylası / Rize

 Yaklaşık 2100 metrelik bir rakıma sahiptir. Bulutlar vadiyi saracak şekilde eşsiz bir görünüme sahiptir. Gito yaylasına bisiklet ile gitmek mümkündür. Ancak yollar taşlı olduğu için dikkatli olmakta fayda vardır.

 5. Ayder Yaylası / Rize

 Ayder yaylası Karadeniz bölgesinin en meşhur yaylalarından bir tanesidir. Yeşil doğası, şifalı kaplıcaları, temiz havası ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

 6. Gorgit Yaylası / Artvin

 Gorgit yaylası yaklaşık 1700 metre rakımdadır. Yeşilin her tonunu burada görebilirsiniz. Araba yolu yoktur. Bu nedenle yaylaya ulaşmak için patika yolların kullanılması gerekmektedir. Araba yolu olmadığı için yaylanın yapısı bozulmamıştır.

 7. Haldizen Yaylası / Trabzon

 Haldizen Yaylası, Demirkapı yaylası ismi ile de bilinmektedir. Bu yayla Haldizen Dağlarının eteklerinde yer alır. Çevresinde dağ gölleri bulunmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS