Kars'da Gezilecek Yerler - Kars'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Kars'da Gezilecek Yerler - Kars'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Kars'ta gezilecek görülecek yer bir hayli fazladır. Kars'ta özellikle kış turizmi ile pek çok turist bulunmaktadır. Kars'a gelmeyi düşünüyorsanız bu şehrin doğal güzelliklerini ve tarihi yerlerini gezebilmek için bir seyahat rehberi hazırlamalısınız. Son aylarda internet üzerinden arama motorlarında Kars ile ilgili araştırma yapılmaktadır. Peki, Kars'ta gezilecek yerler neresidir? Kars'ta ne yapılır? İşte Kars'ta yapılacaklar listesi.

Kars Türkiye'nin doğu illerinden biridir. Her yıl Kars'a yoğun bir turist gelmektedir. Özellikle doğu ekspresi ile Kars turizmi gelişmiştir.

Kars'ta Gezilecek Yerler

1) Ani Harabeleri

Kars'ta ilk gezilecek tarihi yerlerden olan ani harabeleri şehir merkezine 50 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ani harabeleri aynı zamanda Türkiye Ermenistan sınırına da son derecede yakın bir yerdedir. Anadolu'da yaşayan uygarlıkların ve halkların yaşadığı yerlerden biri olan ani harabeleri oldukça eski bir tarihe sahiptir. Ani harabeleri UNESCO tarafından da Dünya mirasları geçici listesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla mutlaka Kars'a uğradıktan sonra ilk uğramanız gereken yerlerin başında ani harabeleri yer alıyor. 2011 yılından itibaren de ani harabelerinde kazık ve restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

2) Havariler Kilisesi

Havariler kilisesi Kaleiçi mahallesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu kilise günümüzde Kümbet camisi olarak da adlandırılmaktadır. Kümbet camisinin denmesinin sebebi ise Selçuklu kümbetlerine benzemesinden dolayıdır. Havariler kilisesi Bagrat kralı tarafından yaptırılmıştır. Havariler kilisesi oldukça eski kiliselerden biridir. Yapım yılının 932 yılı olduğu tahmin edilmektedir. Kars'a geldikten sonra tarihi yerleri gezmeye karar verdiyseniz ilk uğrayacağınız yerlerden olarak Havariler kilisesini ekleyebilirsiniz.

3) Topçuoğlu Hamamı

Topçuoğlu hamamı Kars kalesine yakın bir konuda bulunmaktadır. Topçuoğlu hamamı aynı zamanda Kars belediyesi tarafından günümüzde kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Topçuoğlu hamamı 1742 yılında inşa edilmiş olan bir hamamıdır. Topçuoğlu hamamı dikdörtgen bir mimari ile inşa edilmiştir. Aynı zamanda yapımında niş süslemeler de kullanılmıştır. Oldukça güzel bir mimari ile yapılan Topçuoğlu hamamına uğrayarak güzel vakitler geçirebilirsiniz.

4) Kars Kalesi

Anadolu'da ki en eski kalelerden biri olan Kars kalesi 1153 yılında inşa edilmiş olan bir kaledir. Sultan Melik'in emri ile yaptırılan Kars kalesi günümüzde tahribata uğrasa da kullanılan bir kaledir. Kars Kalesi özellikle Osmanlı Rus savaşlarında büyük hasar görmüş, ilk inşa edildiği gibi orijinalliğini kaybetmiştir. Günümüzde Kars kalesine giderek bu savaşın kalıntılarını yakinen görmek mümkün. Eğer bir gün yolunuz Kars'a uğrarsa, mutlaka Kars kalesini gezilecek yerler listesine eklemelisiniz.

5) Kars Harakani Havalimanı

Kars Harakani havalimanı 1988 yılından beridir hizmet eden bir Kars Harakanidir. Kars'a geldikten sonra bu havalimanını da gezebilirsiniz. Eğer direkt olarak Kars'a uçuş düzenlerseniz bu havalimanını da görebilirsiniz. Şehir merkezine de ulaşım bu havalimanından oldukça hızlıdır.

6) Ekomüze Zavot Peynir Müzesi

Ekomüze zavot peynir müzesi daha önce görmediğiniz bir müzedir. Zabot peynir müzesi peynir kültürünü canlandırmak amacı ile Kars peynirlerinin de sergilendiği bir müzedir. Ekomüze zavot peynir müzesi, Kars'ın Zavot köyünde yer almaktadır. Eğer müze gezmeyi seviyorsanız mutlaka Zavot köyüne de uğrayarak bu peynir müzesini gezmenizi öneriyoruz.

Kars'ta Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Çıldır Gölünde Balık Avı

Daha önce donmuş bir göl görmüş müydünüz? Kars'a giderek donmuş olan Çıldır gölünde buzlarla kaplı bir şekilde balık avlayabilirsiniz. Oldukça farklı bir deneyim olan çıldır gölünde balık tutmak eskimo tarzı bir balık tutma anlayışı vardır. Beyaz bir çöl haline gelmiş olan çıldır gölünde her yıl binlerce balık tutulmaktadır.

2) Sarıkamış'ta Kayak Yapın

Sarıkamış Dünya'nın en iyi kayak yapılacak yerlerinden birisidir. Sarıkamış kayak merkezine gelerek muhteşem bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda burada Snowboard yapabilirsiniz. Eğer kayak yapmayı seviyorsanız mutlaka Sarıkamış'a uğrayarak kayak yapabilirsiniz.

3) Road Trip Deneyimi ile Tanışın

Road trip muhteşem bir doğal manzaraya sahip olan yerdir. Road trip için muhteşem bir yer olan uçsuz bucaksız ve oldukça uzun bir yoldur. Sarıkamış'ta bulunan bu yola giderek arabanızla muhteşem bir yolculuk yapabilirsiniz. Bol bol ağaçların ve yemyeşil güzelliğin bulunduğu burayı mutlaka deneyimleyin.

4) Kars Mutfağını Deneyin

Kars mutfağı muhteşem yemeklerinin olduğu bir mutfaktır. Oldukça zengin olan bu mutfağı deneyimleyerek çok güzel yemekler yiyebilirsiniz.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS