Kemer Gezilecek Yerler Listesi... Kemer'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kemer Gezilecek Yerler Listesi... Kemer'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kemer Antalya'nın bir ilçesidir. En önemli tatil yerlerinden bir tanesi olan Kemer, özellikle yaz mevsiminde nüfusu iki katına çıkmaktadır. Yaz mevsiminde Kemer'in Rus turistler tarafından ziyaret edildiği bir yerdir. Kemer içerisinde pek çok antik kent ve tarihi yerler bulunmaktadır. Kemer denilince akla deniz kum güneş gelse de tarihi yerler de gelmesi gerekiyor. Kemer Antalya'nın en gelişmiş ilçeleri arasındadır. Kemer Antalya'ya 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bu ilçeyi gezmek için tam olarak 3 güne ihtiyacınız olup 3 gün içerisinde tamamen Kemer'i gezebilirsiniz.

Kemer Gezilecek Yerler Listesi... Kemer'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Likya Yolu
Kemerin simgesel yerleri arasındadır. Likya yolu tam anlamı ile kampçıların mesken tuttuğu bir yerdir. Likya yolu tarihi Likya antik kenti yolu üzerindedir. Likya yolu trekking ve dağ yürüyüşü için uygun bir lokasyondadır. Bundan dolayı gezi tutkunları Likya yoluna gelerek Teke yarımadası üzerinden de seyahatinizi sürdürebilirsiniz. Dünya'nın en uzun yürüyüş parkurları Likya yolu üzerinde yer aldığı bilinen bir gerçektir. Turizm açısından da önemli bir potansiyeli olan Likya yolu turistlerin de ilgi duyduğu yerler arasındadır.

2) Yanartaş
Kemer'de bulunan esrarengiz doğal yerlerden bir tanesidir. Yanartaş "Olimpos'un sönmeyen ateşi" olarak adlandırılmaktadır. Tam olarak bir doğalgaz kaynağının bu bölgede olduğu tahmin edilmektedir. Bundan dolayı Yanartaş sürekli olarak yanan bir taş olarak biliniyor. Yanartaş'ın nasıl ortaya çıktığı tartışılan bir durumdur. Metan gazının doğalgaz ile birleşmesi sonucunda burasının oluştuğu tahmin edilmektedir. Yanartaş devamlı olarak yanmaktadır. Yanartaş bölgesinde doğalgaz olduğu tahmin edildiğinden dolayı bölgede sürekli olarak sondaj çalışmaları yapılmıştır. Bu durumda da ateşe zarar verildiği görülmüş ve bundan vazgeçilmiştir.

3) Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi
Akdeniz bölgesinde Yörüklerin tam olarak 700 yılı aşkın bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Yörükler'e ait olan eserlerin sergilendiği bir açık hava müzesidir. Oldukça zengin bir kültüre sahip olan Folklorik Yörük parkı açık hava müzesinde Yörükler'e ait olan her şeyi bulabilirsiniz. Bu açık hava müzesinde çeşitli sergiler yapılmaktadır. Bu sergilerde kültür zenginliği yaşayabilirsiniz. Kişi başı 3 lira karşılığında giriş sağlayabilirsiniz. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz. Kemer'de merkezi bir konumda bulunmaktadır.

4) Ayışığı Parkı
Ayışığı parkı yeşilliğin ve maviliğin buluştuğu bir yerdir. Ayışığı parkı olimpos sahil milli parkı içerisinde yer almaktadır. Halka açık bir yer olan Ayışığı parkı günübirlik bir eğlence tesisidir. Ayışığı parkı moonlight parkı olarak da adlandırılıyor. Kemer Türkiye'nin en gözde tesislerini içerisinde barındıran bir ilçesidir. Ayışığı parkı 55 bin metrekarelik bir alandadır. Girişi tamamen ücretsiz olan bir yerdir. Yedi yirmi dört saat Ayışığı parkını ziyaret edebilirsiniz.

5) Tahtalı Plajı
Tahtalı Dağı denize oldukça yakın bir konumdadır. Tahtalı plajı heyecan ve adrenalin en yüksek olduğu plajlardan bir tanesidir. Tahtalı plajı Tekirova mahallesinde bulunmaktadır. Tahtalı plajına Olimpos'ta bulunan bir teleferik ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Eşsiz manzarası olan Tahtalı plajına ücretsiz giriş yapmak mümkündür.

6) Çamyuva Plajı
Plajları ile ünlü bir ilçe olan Kemer ilçesi turistik tatil yerleri arasındadır. Çamyuva bölgesi 3 kilometre uzunluğunda bir plaja sahiptir. Birbirinden güzel plajları içerisinde barındıran Kemer ilçesinde ki en ünlü ve en güzel plajlar arasında Çamyuva plajı gelmektedir. Eskiden halka açık bir plajdı. Günümüzde ise burada bir işletme yer almaktadır. Yine ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabileceğiniz plajlar arasındadır. Dalış eğitimleri alarak çok güzel bir tatil deneyimi burada yaşayabilirsiniz. Burada şezlong ve şemsiye kiralayarak her türlü tatil ihtiyacınızı giderebilirsiniz

7) Atbükü Koyu
Türkiye'nin en güzel koyları arasında yer alan Atbükü koyu Kemer ilçesinde bulunan bir koydur. Maden koyu olarak da adlandırılmaktadır. Atbükü koyu Likya yolu istikametinde yer almaktadır. Cumhuriyet döneminde krom madeni olarak bu bölge kullanılmıştır. Bundan dolayı bu bölgeye maden koyu da denilmiştir. Atbükü koyu 1972 yılında Milli park olarak değerlendirilmiştir. Atbükü koyu günümüzde bu ilçede mavi turlara katılanların tercih ettiği bir yerdir. Doğaseverlerin mutlaka tercih etmesi gereken yerleri arasındadır. Huzur bulabileceğiniz benzersiz koylardan bir tanesidir. Atbükü koyu içerisinde şemsiye ya da şezlong kiralamak için bir işletme bulunmuyor.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS