Kıbrıs'da gezilecek yerler - Kıbrıs'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Kıbrıs'da gezilecek yerler - Kıbrıs'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Kıbrıs ülkemizden vize istemeyen aynı zamanda yavru vatan olarak adlandırılan Akdeniz bölgesinde yer alan bir ada ülkesidir. Adanın güney kesiminde Rumlar, Kuzey kesiminde ise Türkler yaşamaktadır. Kıbrıs'ta gezilecek görülecek pek çok tarihi mekan bulunmaktadır. Aynı zamanda Kıbrıs'a geldikten sonra yapmanız gereken aktiviteler de bir hayli fazladır. Peki, Kıbrıs'ta gezilecek yerler nerelerdir? Kıbrıs'ta ne yapılır? İşte Kıbrıs'ta yapılacak her şey.

Kıbrıs gerek doğal güzellikleri gerekse de tarihi yerleri bakımından zengin bir ülkedir. Kıbrıs aynı zamanda ülkemizden pasaportsuz ve vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasındadır. Kıbrıs aynı zamanda gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

1) Surlariçi (Lefkoşa)

Lefkoşa hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hem de Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin başkent olarak ilan ettiği bir bölgedir. Lefkoşa'da bulunan Surlariçi içerisinde pek çok tarihi yapının bulunduğu bir bölgedir. Lefkoşa Dünya'nın bölünmüş olan tek başkenti olarak bilinmektedir. Bu başkente geldikten sonra Rum kesiminin ve Türk tarafının bölünmüş olan yollarını da gözlemleyebilirsiniz.

2) St. Hilerion Kalesi

Bu kilise Kıbrıs'ta yer alan tarihi kiliselerden biridir. St. Hilerion Kalesi'ne giderek Girne'yi de kuş bakışı olarak izlemeniz mümkün. Tüm şehrin manzarasını barındıran bu kalenin yapım yılı da oldukça eskidir. Görülmeye değer olan bu kale içerisinde tarihin yoğun olduğu bir kaledir. Dağ yolu ile ünlü olan bu kaleyi ziyaret ederek keyifli anlara şahitlik edebilirsiniz.

3) Dipkarpaz

Kuzey Kıbrıs'ın doğa ve deniz tatili yapma imkanı tanıyan en iyi bölgelerinden olan Dipkarpaz Kıbrıs'ın tarihi güzelliklerini içerisinde barındırıyor. Aynı zamanda doğa yürüyüşü yapmak bu bölgede mümkün. Dipkarpaz'a Girne'de direkt olarak ulaşım mümkün. Aynı zamanda bu bölgede gezilecek olan tarihi manastırlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölgeyi gezerken terkedilmiş ve yıkılmış olan harabe evleri de göreceksiniz.

4) Salamis Antik Kenti

Salamis antik kenti Kuzey Kıbrıs'ta bulunan en eski yapılardan biridir. Salamis antik kentinin tarihi antik çağa kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda günümüze kadar bütün orijinalliği ile gelmeyi başarmış olan bir antik kenttir. Salamis antik kenti günümüzde Kıbrıs'ta müze olarak ziyaretçi kabul etmektedir. MÖ 11. veya 12. yüzyılda yapıldığı düşünülen bu antik kent adeta tarih meraklıları için biçilmiş kaftan. Salamis antik kenti ülkeye gelen turistlerin ilk ziyaret ettiği bölgelerden biridir.

5) Bellapais Manastırı

Kıbrıs'ta ki en eski manastırlar arasında yer alan bu manastır etrafında bol restoranların ve otellerin olduğu bir yerdir. Mistik bir havası olan bu manastır 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Manastırda keyifli bir yürüyüşe çıkarak gezebilir içerisinde bol bol fotoğraflar çekerek tarihe tanıklık edebilirsiniz. Kıbrıs'ta mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında yer alan bu bölge birçok kişiye de ev sahipliği yapan bir yerdir.

6) Gazi Mağusa

Kıbrıs'a gelmişken Gazi Mağusa'yı gezmeden gitmek olmaz. Gazi Mağusa aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en sevilen yerlerinden birisidir. Surlarlar çevrilmiş olan Gazi Mağusa adeta tarih kokuyor. Aynı zamanda içerisinde hem cami hem de kilise bulunmaktadır. İçerisinde yer alan surlara sadece bir kaç bölge aracılığı ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Onun dışında ulaşım sağlamak imkansız. Gezilip görülmesi gereken yerlerden olan Gazi Mağusa Kıbrıs ve Türk kültürünü de yansıtan bir yerdir.

Kıbrıs'ta Ne Yapılır?

1) Girne'nin Tarihi Yapılarını Keşfetmek

Kıbrıs'ta yapmanız gereken bu tarihi şehrin tarihi yapılarını keşfetmek olacaktır. Yüzyıllar boyuna farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan Girne'de yer alan tarihi yapılar herkesi cezbetmektedir. Dolayısıyla bu şehirde bu tarihi yapıları gezerek bol bol fotoğraflar çekerek farklı kültürlerle tanışabilirsiniz.

2) Barbarlık Müzesine Yakından Şahit Olmak

1963 yılında Rumların Türklere karşı yapmış olduğu katliam ve soykırım girişimi Kıbrıs tarihine geçmiş olan bir olaydır. Bu katliamın izleri bu müzede günümüzde sergilenmekte ve dünyaya gösterilmektedir. Eğer Kıbrıs'a geldiyseniz bu müzeyi seyahat ederek adanın tarihi hakkında geniş çaplı bir bilgi edinebilirsiniz.

3) Kıbrıs Mutfağı ile Tanışmak

Kıbrıs mutfağı hem Türk hem de diğer milletlerin yemeklerinin ortak bir mutfağıdır. Şeftali kebabı ve hellim peyniri gibi yemeklerin bulunduğu bu ünlü mutfakta pek çok yemeği tatmak mümkündür. Eğer damak zevkinize düşkünseniz mutlaka bu deneyimi yaşamalısınız.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS