Kiev'de gezilecek yerler - Kiev'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Kiev'de gezilecek yerler - Kiev'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Ukrayna'nın başkenti olan Kiev gezilecek görülecek yerleri bir hayli fazla olan bir başkenttir. Kiev'e gitmeyi planlıyorsanız başkentin en güzel yerlerini gezebilir tarihi yerleri yakından görebilirsiniz. Kiev'e gidebilmek için ülkemizden de direkt olarak vize prosedürü uygulanmamaktadır. Dolayısıyla vizesiz bir şekilde Kiev'e gidip tatil yapmak da mümkündür. Kiev'e gitmek isteyenler ise Kiev hakkında detaylı araştırma yapmaktadırlar. Peki, Kiev'de gezilecek yerler neresidir? Kiev'de ne yapılır? İşte Kiev'de yapılacaklar listesi.

Kiev Avrupa'nın en ünlü başkentlerinden birisidir. Her yıl ülkemizden de binlerce kişi Kiev'e giderek tatil yapmaktadırlar. Kiev tercih edilebilecek en iyi tatil şehirlerinden birisidir. Kiev'i gezerek aynı zamanda UNESCO Dünya mirasları listesinde olan yerleri de görebilirsiniz.

Kiev'de Gezilecek Yerler

1) Bağımsızlık Meydanı

Kiev'in en ünlü yerlerinden birisidir. Bağımsızlık meydanı zamanında Kiev'in en hareketli yerlerinden bir meydanı idi. Geçmişte bu meydanda pek çok protesto ve gösteriler hasıl olmuştur. Bağımsızlık meydanı aynı zamanda İstanbul'un Taksim meydanına da oldukça benzemektedir. Bağımsızlık meydanının tam ortasında Ukrayna'nın simgesi haline gelmiş bir heykel de yer almaktadır. Ayrıca bağımsızlık meydanına akşam uğramanız halinde burada yer alan müzik gösterilerine de katılabilirsiniz.

2) Andrevski Yokuşu

Kiev'in en ünlü yokuşlarından olan Andrevksi yokuşu Arnavut kaldırımları ile dikkat çeken zamanında Kiev'in en önemli geçit yerlerinden birisi olmuştur. Tarihte sıklıkla bu yokuştan at arabalarının geçtiği bilinmektedir Bu ünlü yokuşta aynı zamanda bir de kilise bulunmaktadır. Bu tarihi kilisenin yapım yılı yaklaşık olarak 200 yıl önceye dayanmaktadır.

3) Aziz Sofya Katedrali

Tarihi katedrallerden biri olan Aziz Sofya katedrali Ukrayna'nın ve Kiev'in belki de en ünlü yerlerinden birisidir. Eğer yolunuz bir gün Kiev'e düşerse bu katedrale mutlaka uğramanız gerekmektedir. Aziz Sofya katedrali UNESCO Dünya mirasları listesinde olan bir katedraldir. Aziz Sofya Katedralinin yapım yılına 1011 yılında başlanmıştır. Günümüzde ise bu katedral müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bu katedral ismini İstanbul'da bulunan tarihi Ayasofya'dan almaktadır. Aziz Sofya katedrali aynı zamanda 2007 yılında Ukrayna'nın yedi harikalarından biri olarak seçilmiştir.

4) Anavatan Heykeli

Anavatan heykeli Kiev'de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başındadır. Anavatan heykeli 2. Dünya savaşından sonra inşa edilmiş olan bir heykeldir. Anavatan heykeli Temmuz 2015'den bu yana Büyük Vatanseverlik heykeli olarak adlandırılmaktadır. Kiev'e geldikten sonra bu heykele uğrayarak bolca fotoğraf çektirebilirsiniz.

5) Altın Kapı

Altın kapı Kiev'de Golden Gate olarak da adlandırılmaktadır. Kiev'in en ünlü tarihi yapılarından biri olan altın kapı Kiev'de gezilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Altın kapı Kiev prensliği kurucusu tarafından inşa ettirilmiş bir yapıdır. Yaroslav Mudri tarafından inşa ettirilen bu yapı 1017 senesinde inşasına başlanmıştır. Altın kapıyı gezerek tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda Altın kapı Sovyet döneminde de yenilenmiş bir yapıdır.

6) Marinsky Park

Marinsky Park Kiev'de şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğa ile baş başa kalabileceğiniz parktır. Ayrıca bu parka ailecek gelerek de güzel vakitler geçirebilirsiniz. 1874 yılında hizmete açılan bu park Avrupa'da da en ünlü parklardan biridir. Bu parkta yürüyüş yapabilir ve diğer spor dalları ile uğraşabilirsiniz. Aynı zamanda bu park içerisinde bir de Marinsky Sarayı bulunmaktadır. Bu saray barok mimari tarzının en güzel örneklerinden biridir.

Kiev'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Pechersk Lavra'da Yürüyüş Yapın

Kiev'de yapılacak en iyi aktivitelerden biri olan Pechersk Lavra'da yürüyüş yapmak aynı zamanda tarihi kalıntıları da yakından görmek demektir. Hristiyanlığın merkezi yerlerinden biri olan bu Lavra'da yürüyüş yaparak tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda burası Kiev'in en önemli görkemli sembolü olarak bilinmektedir.

2) Ukrayna Mutfağını Deneyin

Daha önce hiç farklı tatları denemiş miydiniz? Ukrayna mutfağı aynı zamanda Ukrayna'nın kültürünü yansıtmaktadır. Kiev'de bulunan restoranlara uğrayarak menülerden kendinize bir Ukrayna yemeği söyleyebilirsiniz. Farklı tatları olan Ukrayna mutfağı her türlü bütçeye hitap etmektedir.

3) Olimpiyat Stadında Futbol Keyfi

Kiev'in en büyük stadyumlarından biri olarak Olimpiyat stadında futbol takvimini takip ederek futbol maçı izleyebilirsiniz. Dinamo Kiev maçlarını takip edebileceğiniz bu stat futbol severlerin ilk tercih ettiği yerlerden birisi olarak bilinir. Kiev aynı zamanda bir futbol şehridir. Coşkulu taraftarları ile futbol keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS