Kocaeli Gezilecek Yerler Listesi... Kocaeli'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kocaeli Gezilecek Yerler Listesi... Kocaeli'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Marmara bölgesi ülkemizde en çok ziyaret edilen coğrafi bölgelerden bir tanesidir. Kocaeli'de Marmara bölgesinde yer alan doğal güzelliği ve tarihi yerleri oldukça bol olan bir şehirdir. Kocaeli şehrine gelerek eğlenceli aktivitelere katılabilir ve doyasıya eğlenebilirsiniz. Hem ya hem de kış mevsimlerinde yoğun bir ziyaretçi akımına uğrayan Kocaeli şehri görülmeye değer bir şehirdir. Kocaeli'de her türlü gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Kocaeli Türkiye'nin en hızı gelişen şehirlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda İstanbul'a da çok yakındır.

Kocaeli Gezilecek Yerler Listesi... Kocaeli'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Saat Kulesi

İzmit Belediyesi tarafından yaptırılmış bir saat kulesidir. Sultan Abdülhamit tahta geçtikten yaklaşık 25 yıl sonra bu saat kulesi inşa ettirilmiştir. Mihran Azaryan tarafından yaptırılmıştır. Mimarı oldukça ünlüdür. Saat kulesi Kocaeli'de günümüze kadar gelebilmiş nadir yapılardan bir tanesidir. Saat kulesi Neoklasik mimari özelliği ile birlikte inşa ettirilmiştir. Tam olarak 3.65 metre yüksekliğe sahiptir. Mimari özellikleri ile dikkat çeken saat kulesinin üç tarafında da çeşmeler yer almaktadır.

2) Değirmendere Yalı Evleri

Kocaeli'nin Değirmendere semtinde yer almaktadır. Değirmendere yalı evleri oldukça meşhurdur. Mimarisi ile dikkat çeken Değirmendere evleri Gölcük belediyesi tarafından korunmaktadırlar. Değirmendere yalı evleri toplam da 12 tane evden oluşmaktadır. Günümüzde Kocaeli'de en çok ziyaret edilen yerlerin başında yer almaktadır. Burada bir kültürel tesis de yine bulunmaktadır. Tarihi dokusu sayesinde günümüze dek gelmeyi başarmıştır.

3) Başiskele Sahili

Kocaeli coğrafi konumu itibari ile sahile kıyısı olan bir şehirdir. Dolayısıyla burada ki sahiller de oldukça meşhurdur. Başiskele sahili 2008 senesinden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Başiskele sahili palmiye ağaçları ile süslenmiş bir sahildir. Bol bol oksijen alabileceğiniz bir konumdadır. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp biraz olsun sakin kalmak istiyorsanız Başiskele sahilini ziyaret etmelisiniz.

 4) Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

 Kocaeli'de ziyaret edilen müzelerden olan Kocaeli arkeoloji ve etnografya müzesi giriş ücreti 10 lira olarak belirlenmiştir. Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya müzesi müze kart ile birlikte ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz. İçerisinde çok çeşitli heykeller ve Osmanlı dönemine ait olan eserler yer almaktadır. Roma döneminde de heykeller bulunmaktadır. Kocaeli'de İstasyon caddesinde yer alan arkeoloji ve etnografya müzesi 1873 yılında inşasına başlanmıştır.

 5) Osman Hamdi Bey Evi

 Kocaeli'de bulunan müzelerden olan Osman Hamdi Bey Evi müzesi Osmanlı döneminde yaşamış olan Osman Hamdi Bey'in yaşamış olduğu bir evdir. 1910 senesinden sonra bu ev müze haline çevrilmiştir. Fransız mimarisi ile esinlenerek inşa edilmiş bir evdir. Osman Hamdi Bey evi içerisinde İsmet İnönü'de konaklamıştır. Günümüzde Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından korunmaktadır. Osman Hamdi Bey Evine giriş ücretsizdir.

 6) Gayret Gemi Müzesi

 Pek çok tatbikatta görev almış bir gemi müzesidir. Gayret Gemi müzesi 1997 yılından itibaren müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye'nin de ilk gemi müzesi olarak bilinen Gayret Gemi Müzesi kültürel açıdan son derecede zengindir. Öğrenciler için giriş ücretsiz olup öğrenci olmayanlar ise 10 lira karşılığında bu müzeye giriş sağlayabilirler. Bütün orijinalliği ile korunarak günümüze kadar gelen Gayret Gemi müzesi Kocaeli'de İzmit ilçesinde yer almaktadır.

 7) Kocaeli Bilim Merkezi

 Ailecek gidilebilecek en güzel yerlerin başında yer almaktadır. Bilim ve teknolojiyi yakından takip etmek istiyorsanız sizleri bu şehre geldikten sonra Kocaeli bilim merkezine davet ediyoruz. Çok güzel etkinliklerin düzenlendiği ve son teknolojinin görüntülendiği Kocaeli bilim merkezi TÜBİTAK ve Kocaeli belediyesi tarafından açılmıştır. İçerisinde pek çok teknolojik ve bilimsel deneylerde sergilenmektedir. Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yer alan bu bilim merkezine giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

 8) Brisa Müzesi

 Müze kartınız ile birlikte ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz. Brisa müzesi teknolojinin geçmişten günümüze kadar süre gelen gelişimini sergileyen bir müzedir. Örneğin burada tekerleğin icadı ve tekerleğin günümüzde ki kullanımı gösterilmektedir. Çok eğlenceli ve keyifli bir yer olan Brisa müzesinde hem eğlenecek hem de kültür birikimi yapacaksınız.

 9) Atatürk ve Redif Müzesi

 Atatürk redif müzesi İzmit valisi tarafından inşa ettirilmiştir. 1999 depreminde ise burası bir askeri mahkeme olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise Atatürk ve Redif müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS