Konya Gezilecek Yerler Listesi... Konya'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Konya Gezilecek Yerler Listesi... Konya'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Ülkemizin dört bir yanında gezilecek ve görülecek şehirler bulunmaktadır. Özellikle İç Anadolu'da yer alan şehirler ülkemizin kültürünü de yansıtan çok güzel şehirlerden oluşmaktadır. Konya ülkemizde Mevlana şehri olarak da bilinen bir ilimizdir. Konya'da görülmesi gereken yerler bir hayli çoktur. Bundan ötürü Konya'ya gelerek hem tarihi yapıları görmek isteyenler hem de bu şehri gezmek isteyen kişiler yoğun bir araştırma sürecine de girmektedirler. Her türlü bütçeye uygun olarak konaklama imkanları bulunan Konya ilimiz mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir.

Konya'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Mevlana Müzesi ve Mevlana Türbesi
Mevlana Konya'da yaşamış olan bir İslam alimidir. Konya'ya geldikten sonra Mevlana türbesi ilk uğranılan yerlerden bir tanesidir. Konya'nın adeta simgesi haline gelmiş olan Mevlana müzesi ve Mevlana türbesi yabancı ve yerli turistlerin ilgi gösterdiği yerlerdendir. Mevlana müzesi girişi tamamen ücretsiz olan bir yerdir. Mevlana türbesini ve müzesini ziyaret ederek Mevlana'nın eserlerini yerinde görebilirsiniz.

2) Alaeddin Tepesi
Alaeddin tepesi şehrin merkezinde bulunan çok güzel bir tepedir. Alaeddin tepesi Konya'nın en yüksek tepeleri arasındadır. Bundan dolayı da Konya'yı izleyebileceğiniz bir tepedir. Konya'nın fotoğrafını da çekebileceğiniz Alaeddin tepesi Konya'nın Selçuklu tepesinde yer almaktadır. Alaeddin tepesi yaz aylarında daha fazla ziyaret edilmektedir. Halk tarafından en çok ziyaret edilen Alaeddin tepesi mesire alanı olarak ziyaret edilmektedir.

3) Karatay Müzesi
Müze gezmeyi sevenler için Karatay müzesi de görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Konya'nın Karatay ilçesinde yer almaktadır. Karatay müzesi Konya'da ilk gezilmesi gereken tarihi yerlerden bir tanesidir. Selçuklu dönemi mimarisini yansıtan bir müzedir. İçerisinde Çini eserlerinde yer aldığı bu müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır. Selçuklu mimarisini sizler de yakından görebilirsiniz.

4) İnce Minareli Medrese
Konya'daki tarihi yerlerden olan İnce Minareli Medrese Konya'nın Selçuklu ilçesinde bulunmaktadır. İlk kez 1264 yılında Selçuklu döneminde inşa edilen İnce Minareli medrese günümüze dek gelmeyi başarmıştır. Taş ve ahşap ile inşa edilmiş olan İnce Minareli medrese Selçuklunun muhteşem işçiliğini yansıtmaktadır.

5) Selimiye Camii
Konya'nın Karatay ilçesinde bulunan tarihi camilerden bir tanesidir. Konya'nın en ünlü camilerinden olan Selimiye Camii Osmanlı imparatorluğu döneminde yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapımına başlanan Selimiye Camii Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir. Bu caminin yan tarafında ise sıklıkla ziyaret edilen Mevlana türbesi de bulunuyor. Tek şerefeye sahip olan Selimiye Camii taş işçiliği ile inşa edilmiştir.

6) Atatürk Evi
Atatürk evi 1928 yılında Konya halkı tarafından Atatürk adına yapılmış olan bir evdir. Atatürk evi daha sonra Atatürk'ün ölümü ile birlikte müzeye çevrilmiştir. Günümüzde müze olarak hizmet veren bu müzede Atatürk'ün kişisel olarak kullandığı eşyalar yer almaktadır. Aynı zamanda çok özel fotoğraflar da yine Atatürk evinde bulunmaktadır. Atatürk evine giriş için herhangi bir giriş ücreti yoktur. Konya'nın Meram ilçesinde yer almaktadır.

7) Sille Köyü
Toplamda 6000 yıllık bir geçmişi olan Sille köyü Konya'nın Selçuklu ilçesinde yer almaktadır. Ulaşım son derecede kolaydır. Sille köyünün bir özelliği ise İpek yolunun bu köy üzerinden geçmesidir. Burası eski bir Rum köyü olarak bilinmektedir. Aynı zamanda dünyanın en eski manastırları da Sille köyünde yer almaktadır. En çok ziyaret edilen köylerden olan Sille köyü mutlaka gezmeniz gereken bir köydür.

8) Kilistra Antik Kent
Konya merkeze 35 kilometre uzaklıkta bulunan bu antik kent antik çağdan kalma bir kenttir. Aynı zamanda içerisinde kaya mezarları da vardır. Konya'nın Kapadokya’sı olarak adlandırılan bu antik kent içerisinde oyma evler yer almaktadır. Kilistra antik kentine giriş için herhangi bir ücrete tabi değilsiniz. Frigyalılar dönemine ait olan kalıntıları da yine bu kentte gözlemleyebilirsiniz.

9) Nasreddin Hoca Türbesi
Konya'da yaşamış ve doğmuş olan Nasreddin hoca buranın en ünlü kişilerinden bir tanesidir. Konya ziyaretinde mutlaka uğramanız gereken bir türbedir. 12 köşeli bir türbe olan Nasreddin Hoca türbesi her gün 9 ila 17 arasında ziyarete uygun bir türbedir. Konya'nın Akşehir ilçesinde yer alan Nasreddin Hoca türbesi şehrin en ünlü yerleri arasındadır. Tarihi bir türbe olan Nasreddin Hoca türbesi Konya'nın turizmine de katkı sağlamaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS