Küçük Venedik beyaza büründü

Geçmişi 2 bin 600 yıl önceye dayanan ve Avrupa'nın en güzel kasabaları arasında gösterilen Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı Mahallesi, kar yağışının ardından beyaza büründü.Avrupa'nın en güzel kasabalarından biri olarak gösterilen ve 'Küçük Venedik' olarak nitelendirilen Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı Mahallesi kar yağışının ardından beyaza bürünürken, birbirinden güzel görüntüler ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa'nın Nilüfer Belediyesi öncülüğünde devam eden kazılarda ortaya çıkarılan buluntulara göre, yaşamın yaklaşık 2 bin 600 yıl önceye dayandığı bölge doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

'Küçük Venedik' olarak nitelendirilen Gölyazı Mahallesi, Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA) tarafından "Avrupa'nın en güzel 30 kasabası" arasında gösteriliyor.

Buraya 'Küçük Venedik' denmesinin nedeni ise yağışın fazla olduğu dönemlerde göl sularının yükselip evlerin önüne gelmesi.

Genellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerin akın ettiği Gölyazı Mahallesi kışın da ayrı bir güzel oluyor. Yoğun kar yağışının ardından, tamamen beyaz örtüyle kaplanan Gölyazı'ya gelen ziyaretçiler, talebe göre gölde balıkçı ve saltanat kayıklarıyla gezinti yapabiliyor.

Gölyazı Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Atilla Yılmaz, yaptığı açıklamada, Gölyazı'yı son yıllarda binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Adaya ilginin giderek arttığını vurgulayan Yılmaz, bu durumunun özellikle Gölyazı'nın turizm geleceği açısından önemli olduğunu ifade etti.

Yılmaz, Gölyazı'nın kışın başka bir güzelliğe büründüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Kışın buraya gelenler Gölyazı'nın bambaşka bir yüzüyle karşılaşıyorlar. Yazın ziyaretçilerin yürüyebildiği, arabalarını park ettiği alanlar, kış mevsiminde su altında kalıyor. İlk kez burayı kış mevsiminde görenler hayret ediyor. 'Acaba burası Gölyazı mı?' diye şaşırıyorlar.

Ziyaretçiler, sandal ve saltanat tekneleriyle turlara çıkma imkanı buluyor. Turistler, yaz kış buradan genellikle memnun ayrılıyor. Bu durum da bizi mutlu ediyor. Biz insanları kışın da buraya davet ediyoruz. Gelsinler burayı mutlaka görsünler"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS