Lut Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Lut Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Lut Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Lut Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Dünya genelinde pek çok farklı göl bulunuyor. Bu göllerin özellikleri ise genellikle birbirinden farklıdır. Göller bazen derin bazen de az derin olabiliyor. Aynı zamanda bu göller sodalı ve ya kükürtlü de olabilir. Dünyanın en alçak göllerinden birisi olan Lut Gölü bugünkü İsrail topraklarında bulunuyor. Afrika levhası ve Arap levhası arasında yer alan Lut Gölü Ürdün Vadisi'nde bulunuyor.

Lut gölü oluşumu ve özellikleri de birbirinden farklıdır. 600 kilometrelik bir alanda yer alan Lut Gölü yaklaşık 422 metre derinliğe sahip olması ile bilinir. Deniz seviyesinden en aşağıda olan gölü olarak ortaya çıkmıştır.

Lut Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Lut Gölü Afrika kıtasında yer alıyor. Ürdün ile Batı Şeria arasında yer alan Lut Gölü dünyanın en alçak gölü olarak bilinir. Aynı zamanda İsrail topraklarında yer alan Lut Gölü'ne ulaşım da oldukça kolaydır. Lut Gölü'ne gitmek için öncelikle İsrail'e gitmek gerekiyor. Günümüzde Lut Gölü'ne günübirlik geziler de düzenleniyor.

Adını Lut Peygamberden almış olan Lut Gölü 600 kilometrelik bir alana yayılmış durumdadır. Ürdün merkezinden kalkan minibüsler ile Lut Gölüne ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda kısa sürede Lut Gölü'ne ulaşmak için taksiler ile 15 dakikada göle ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra Ürdün'ün başkenti olan Amman'dan da Lut Gölü'ne seyahat düzenlenebilir. Bu firmalar ile belli bir ücret karşılığında turlara katılmak mümkün. Lut Gölü çevresinde konaklama imkanları da bulunuyor.

Hangi Şehirde?

Dünyanın en önemli gölleri arasında bulunan Lut Gölü, İsrail sınırları içerisinde yer alıyor. Bu göl ise Batı Şeria ve Ürdün devletlerini kapsayan bir hatta bulunuyor. İsrail sınırları içerisinde yer alan Lut Gölü aynı zamanda ülkenin turizm potansiyelini ön plana çıkarıyor.

Orta Doğu'nun göbeğinde bulunan Lut Gölü özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Lut Gölü'nün bilinen pek çok mucizesi ile efsanevi bir de hikayesi bulunuyor. Tuz oranının yüksek olduğunu bu Lut Gölü güneş nedeni ile aşırı bir şekilde buharlaşıyor. Oldukça tuzlu olan Lut Gölü'ne ulaşım da oldukça kolaydır.

Lut Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Lut Gölü dünyanın en tuzlu üçüncü gölüdür. Bu nedenle hiç kıpırdanmasa bile gölün üzerinde bel hizasına kadar batmadan durulabilir. Bu gölün diğer adı ise Ölü Deniz olarak bilinir. Tuz oranı yüksek olduğu için yüzmeye gelenlerin sayısı da oldukça fazladır. Bu gölün çamurunun ve göl suyunun ise cilt sorunlarına iyi geldiği de bilinmektedir.

Kozmetik firmaları ise bu çamuru kullanarak çeşitli ürünler ortaya koyabiliyorlar. Günümüzde İsrail sınırları içerisinde bulunan Lut Gölü 600 kilometrelik bir alanda yer alıyor. Bunun yanı sıra deniz seviyesinin de epey aşağısındadır. Aynı zamanda Lut Gölü'nün tuzluluk oranı ise yüzde 30 olarak bilinmektedir. Tektonik hareketler sonucunda oluşan Lut Gölüne giren kişiler asla batmazlar. Bu nedenle Lut Gölünde yüzmeyi öğrenmek oldukça kolaydır.

Lut Gölünün Efsanevi Hikayesi Nedir?

Lut Gölünün herkes tarafından bilinen efsanevi bir de hikayesi vardır. Yüzme bilmeyenlerin batmadan rahatça yüzebilecekleri bir göl olan Lut Gölüne ilgi her geçen gün artıyor. Lut Gölü'nün ismini Hz. Lut Peygamber'den aldığı söylenmektedir. Bunun yanı sıra bu gölün Lut Kavminin yaşadığı Sodom ve Gomore şehirlerinin bulunduğu bölgede olduğuna inanılır.

Kur'an-ı Kerim'de Araf ve Hicr surelerinde bu kavim ile ilgili bilgiler verilmektedir. Buna göre azgın olan Lut Kavminin gönderilen peygambere inanmamaları üzerine Allah'u Teala bu bölgeyi sular altında bırakmıştır. Bu şekilde şehir sular altında kalmıştır. Son yıllarda yapılan incelemelere göre gölün altında eskiden şehir olduğuna dair bulgular elde edilmiştir.

Lut Gölünün Turizme Katkıları

İsrail'de bulunan Lut Gölü özellikleri ve tarihi itibari ile herkes tarafından büyük ilgi görüyor. Özellikle doğal güzelliklerinin yanı sıra bu gölün yapısal özellikleri de ön plana çıkıyor. Aynı zamanda yüksek tuz oranına sahip bu gölün sağlığa da pek çok yararı olduğu biliniyor. O nedenle çoğu turist sağlık için dahi Lut Gölü'nü merak edip geliyorlar. Her yıl çok sayıda turist Lut Gölü'nü ziyarete geliyor. İsrail'de bulunan bu göle ulaşım ise oldukça kolaydır. Lut Gölü hikayesi ile de ziyaretçileri oldukça etkiliyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS