Lviv'de gezilecek yerler - Lviv'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Lviv'de gezilecek yerler - Lviv'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Ukrayna'nın en güzel şehirlerinden biri olan Lviv ülkenin kültürünü ve benliğini yansıtmaktadır. Lviv aynı zamanda Avrupa'nın da en tanındık şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. Lviv'de gezilmesi görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Ülkemizden de direkt olarak Lviv'e ulaşım sağlamak mümkündür. Ukrayna ülkemizden hem pasaport hem de vize istememektedir. Peki, Lviv'de gezilecek yerler neresidir? Lviv'de ne yapılır? İşte Lviv'de yapmanız gereken her şey.

Lviv Ukrayna'da doğal güzellikleri bakımından en zengin şehirleri arasında yer almaktadır. Ukrayna'da başkent ile beraber Lviv oldukça fazla ziyaret edilir. Ülkemizden de Lviv'e tatil yapmaya gidenlerin sayısı bir hayli fazladır.

Lviv'de Gezilecek Yerler

1) Pazar Meydanı

Lviv'in en güzel yerlerinden biri olan Pazar meydanı aynı zamanda şehrin de en işlek yerleri arasındadır. Pazar meydanında aynı zamanda pek çok turiste de rastlamak mümkündür. Tarihi dokuyu yakından görmek isteyenler için pazar meydanı biçilmiş kaftan. Lviv'e ziyaret ettikten sonra ziyaret etmeniz gereken ilk yerlerin başında pazar meydanı bulunmaktadır. 13. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen pazar meydanı oldukça eski bir meydandır. Pazar meydanı içerisinde inşa edilmiş yapılar da gotik mimariden esinlenerek inşa edilmiştir.

2) Belediye Binası

Lviv'de ki belediye binası aynı zamanda şehirde ki en ünlü binalardan biridir. Belediye binasının hemen yanında da bir tarihi kilise bulunmaktadır. Belediye binası Lviv'in en talihsiz yapılarından biridir. Geçmişte pek çok yangından dolayı tekrar tekrar inşa edilen bu belediye binası günümüzde ki halini almıştır. Belediye binası ilk olarak 1357 yılında inşa edilmiştir. Lviv'e geldikten sonra mutlaka bu yeri de görmelisiniz.

3) Opera Binası

Lviv'de ki sanatsal yapılardan biri de opera binasıdır. Opera binası opera severler için en ünlü yerlerden biridir. Yaklaşık olarak bin kişilik kapasitesi bulunan bu tarihi bina aynı zamanda opera gösterilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Opera binasında sadece opera değil aynı zamanda bale gösterileri de yapılmaktadır. Opera binasının iç dizaynı da dış dizaynı da oldukça görkemlidir. Mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında yer almaktadır.

4) Potocki Sarayı

Potocki sarayı da günümüzde Ukrayna'nın tarihini yansıtan bir saraydır. Bu saray şuan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılmakta olan bir saraydır. Sarayın etrafında fotoğraf çektirmek ve etrafını gezmek mümkündür. Kiev'in en ünlü yapılarından olan bu saray 1880 yılında inşa ettirilmiştir. Potocki sarayı girişinde 16. yüzyıldan kalma olan Meryem Ana heykeli de bulunmaktadır.

5) Eczane Müzesi

Eğer müze gezmeyi seviyorsanız eczane müzesi tam da size göre bir yer. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerine kabul eden eczane müzesi Pazar meydanı çevresinde bulunan bir müzedir. Pek çok tıbbi malzemenin müze olarak sergilendiği bu yerde bal mumu heykelleri de bulunmaktadır. Eşsiz bir deneyim yaşayacağınız bu müze de aynı zamanda ilaç kutuları da bulunmaktadır.

6) Dominikan Katedrali

Dominikan katedrali Lviv'e gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerleri arasındadır. Dominikan katedrali 13. yüzyılda inşa edilmiş olan bir katedraldir. Oldukça tarihi olan bu katedral günümüze kadar gelmeyi başarmış olan bir katedraldir. Katedralin içerisinde yer alan kilise bir kaç kez yangından dolayı tahribata uğrasa da kilise bölümü onarılmıştır.

Lviv'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Opera House Turu

Lviv'e geldikten sonra Opera House'a gelerek burada tur atabilirsiniz. Sanatseverlerin tercih etmesi ve mutlaka gezmesi gereken yerler arasında Lviv'de yapılacakların başında yer almaktadır. Opera house eşsiz bir deneyim yaşayacağınız turdur.

2) Ivan Franko Parkı'nda Doğa Yürüyüşü

Eğer doğayı seviyorsanız Lviv'de yapmanız gerekenlerin başında bu mekanda doğa yürüyüşü yapmak geliyor. Ivan Franko parkına gelerek doğa yürüyüşü yapabilir dilerseniz ailecek de bu parkı gezebilirsiniz. Lviv'in en ünlü doğal yerlerinden olan Ivan Franko parkı en çok ziyaret edilen bölgeler arasındadır.

3) Rynok Square'de Manzara Keyfi

Lviv'i yüksekten görmek ister misiniz? İşte tam da bu mekanda bunu yapabilmek mümkün. Rynok Square'de doyumsuz bir manzara keyfi yaşayabilirsiniz. Rynok Square'de kuş bakışı şehir manzarası deneyimi yaşayarak bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Lviv'i doyasıya gezebileceğiniz ve görebileceğiniz bu mekanda pek çok turistte yer almaktadır. Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan bu mekanın rakımı da oldukça yüksek bir yerdir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS