Maçka Demokrasi Parkı Nerede? Maçka Parkı'na Nasıl Gidilir? Maçka Parkı'nda Ne Yapılır?

Maçka Demokrasi Parkı Nerede? Maçka Parkı'na Nasıl Gidilir? Maçka Parkı'nda Ne Yapılır?

Maçka Demokrasi Parkı Nerede? Maçka Parkı'na Nasıl Gidilir? Maçka Parkı'nda Ne Yapılır?

Maçka Demokrasi Parkı adının verildiği park, İstanbul içerisinde yer alır. Maçka demokrasi Parkı pek çok ağaç türünün mevcut olduğu parklardan bir tanesini oluşturur. Dolmabahçe ile birlikte Maçka ve Nişantaşı adı verilen yerlerin arasında yer alan Maçka Parkı içerisinden birbirinden farklı çeşide ait olan çok sayıda bitki bulunur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Maçka Demokrasi Parkı Nedir? 

 Maçka Demokrasi Parkı İstanbul'un en bilinmiş olan parklarından bir tanesini oluşturur. İstanbul'da Kadırgalar Vadisi üstüne kurulu bulunan Maçka Demokrasi Parkı; Dolmabahçe'ye, Maçka'ya, Harbiye'ye ve Nişantaşı'na kadar uzanır. Bahsedilen geniş alanı kaplayabilen Maçka Demokrasi Parkı içinde çocuk oyun alanları, lokanta, kahvehane ve dokuz tane yapay havuz bulunur.

 Bitki örtüsü açısından bir hayli zengin olan Maçka Demokrasi Parkı'nın içerisinde gürgen, ıhlamur, kestane, ceviz ve kavak gibi pek çok ağaç çeşidine rastlamak mümkündür. Fotoğrafçılar bu park içerisinde yer alan manzaraları yakalamak için Maçka Demokrasi Parkı'na gelerek fotoğraf çekimi yaparlar. Özellikle ilkbahar aylarında ve kışın fotoğraf çekilir.

 Maçka Demokrasi Parkı Nerededir?

 Maçka Demokrasi Parkı İstanbul içerisindeki Kadırgalar Vadisi üzerinde yer alır. Harbiye Kongre Vadisi üstünde bulunan Maçka Demokrasi Parkı geniş bir alanı kapsayan niteliğe sahiptir. Maçka Demokrasi Parkı; Dolmabahçe ile Maçka, Harbiye ya da Nişantaşı arasında oldukça geniş bir alana yayılır. Maçka Demokrasi Parkı içinde spor aletlerini oluşturan park, çocuklar için oyun alanları, lokantalar ve kahvehane mevcuttur. Bu alanlarda gün doğumlarında ve gün batımlarında fotoğraf çekmek amacı ile çok sayıda ziyaretçi gelir.

 Maçka Parkı'na Nasıl Gidilir?

 Maçka Demokrasi Parkı'na gitmek bir hayli kolaydır ve rahattır. Özellikle İstanbul'un merkezine gelinmesinden itibaren Maçka Demokrasi Parkı'na rahat bir şekilde ulaşılabilir. Toplu taşıma araçları vasıtası ile Maçka Demokrasi Parkı'na gidilebilir. Vişnezade adı verilen otobüs durağına gelindikten sonra yürüyerek de Maçka Demokrasi Parkı'na gidilir. Bununla birlikte yaklaşık 120 metre kadar yürünmesi gerekir. Bununla birlikte Maçka Demokrasi Parkı’na şahsi araç ile gidilecekse yol tarifi veren uygulamaların kullanılması bu alanın kolay bir şekilde bulunabilmesine yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Maçka Demokrasi Parkı'nda Ne Yapılır?

 Maçka Demokrasi Parkı'na giriş bütünüyle ücretsizdir. Çeşit çeşit olan yaşlı ağaçların altında mevcut halde bulunan çocuk oyun alanları, bununla birlikte spor aletleri veya çimleri ile her yaştan bireyin hoş bir vakit geçirebileceği, dinlenebileceği, piknik yapabileceği, spor yapabileceği, kitap okuyabileceği ve benzeri çeşitli etkinliklerin gerçekleştirilebileceği konforlu bir alana sahiptir.

 Maçka Demokrasi Parkı'nın Özellikleri Nelerdir?

 Maçka Demokrasi Parkı'nda pek çok farklı donanım alanları bulunur. Özellikle de iki ayrı spor aletlerini barındıran parkları mevcuttur. Ayrıca çocuklar için olan oyun alanları, yapay ada, dokuz adet yapay nitelikli alanlar Maçka Demokrasi Parkı'nı diğer parklardan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Maçka parkının içerisinde mevcut halde bulunan teleferik vasıtası ile gezintiler de yapılmaktadır. Her beş dakikada bir olacak şekilde düzenlenen seferlerle günlük ortalama olarak bin yolcu taşınmaktadır. Bu teleferiğin en yüksek bölgesi ise kırk iki metredir. Bu kısımda da yaklaşık olarak doksan sefer düzenlenmektedir. Her bir yolculuğun süresi ise dört dakika sürmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı