Maden Deresi Nerede? Maden Deresi'ne Nasıl Gidilir? Maden Deresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maden Deresi Nerede? Maden Deresi'ne Nasıl Gidilir? Maden Deresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maden Deresi Nerede? Maden Deresi'ne Nasıl Gidilir? Maden Deresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakarya ilinin Karasu ilçe sınırında yer almakta olan Maden Deresi ve Şelalesi, gezilip görülmeye değer doğa harikası bir yerdir. Etkileyici bir doğal güzelliğe sahip durumda olan Maden Deresi çevresinde 1914 tarihine kadar Fransızlar tarafından kullanılmış olan maden tesisleri yer almakta idi. Dere adını eski tarihlerde burada bulunmakta olan maden tesislerinden almıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Maden Deresi Nerede?

Doğanın en güzel oluşumlarından biri olan Maden Deresi ve Şelalesi, Karasu ve Kocaali arasında bulunmaktadır. Sakarya ilinin Karasu ilçesinin merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta olan bir dere olma özelliği taşımaktadır.

Maden Deresi'ne Nasıl Gidilir?

Maden Deresine ulaşım sağlamak isteyen doğaseverlerin buraya özel aracı ile ulaşması gerekir. Bunun nedeni ise bölgeye sefer düzenleyen toplu taşıma aracının bulunmuyor oluşudur. Maden Dersine özel aracı vasıtasıyla ulaşacak olanlar; Adapazarı’na vardıktan sonra buradan Karasu yönüne doğru yol alması gerekiyor. Sonrasında Adapazarı Karasu sapağı 50 km. Karasu’yu geçerek Kocaali’ye devam etmeleri esnasında sağ tarafta şelale tabelasını görürler. Bu tabela yardımıyla Maden Deresi ulaşımı sağlanabilmektedir.

Maden Deresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye'nin göz alıcı doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Maden Deresi, yeşillikler arasında bulunmakta olup akan sularının sesiyle adeta doğal bir musiki meydana getirir. Maden Deresinin sahip olduğu eşsiz manzarasına karşı ziyaretçilerin piknik yapabilme ve yürüyüş gerçekleştirme olanaklarının varlığı söz konusudur.

Maden Deresi çevresinde bulunmakta olan ağaçlar altında, kiremit çatılı, ahşap kamelyalı tesislerde alabalık yeme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca isteyen ziyaretçiler bu bölgede çadır kurarak kuşların cıvıltıları eşliğinde huzurlu bir gece geçirebilir.

Maden Deresi çevresinde ceviz, kestane, fındık ve böğürtlen ağaçları bulunmaktadır. Mevsiminde gidilmesi durumunda bu meyveleri toplamanın keyfini çıkarmak mümkün olabilir. Nefes kesen doğa fotoğraflarının da çekilebileceği bir alan oluşturur.

Maden Deresi Konaklama Olanakları

Doğanın etkileyici güzelliklerini bünyesinde barındıran Madendere bölgesinde konaklamak kamp alanında mümkün olmaktadır. Bu sebeple ziyaretçilerin yanlarında bir çadır yok ise ahşam bungalovlarda konaklama olanağı söz konusu olabilmektedir. Bölgede yalnızca tek bir tesis bulunmaktadır. Ancak bu fakat tesisisin otel bölümü tamamlanmadığı için orada herhangi bir konaklama durumu söz konusu değildir. Bundan dolayı konaklama ihtiyacını yalnızca kamp alanında sağlamak mümkün olabilmektedir.

Maden Deresi Giriş Ücreti

Maden Deresini ziyaret etmek isteyen doğaseverlerin en çok merak ettikleri ve araştırdıkları konuların başında bu bölgeye giriş ücretinin ne kadar olduğudur. Maden Deresini giriş yapacak olan ziyaretçilerden araba başına yalnızca 15 TL tutarında bir bedel alınmaktadır. Kişi başı herhangi bir ücret talep ediliyor olmasa da araba başına ücret alınması durumu söz konusudur. Doğanın içerisinde huzurlu bir zaman geçirmek isteyenler için mükemmel bir ortam sunan Maden Deresi her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği destinasyonlar arasında yer almaktadır.