Manavgat Gezilecek Yerler Listesi... Manavgat'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Manavgat Gezilecek Yerler Listesi... Manavgat'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Manavgat Antalya iline bağlı olan bir ilçedir. Ülkemizde ki en gözde tatil ilçelerinden olan Manavgat doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Manavgat şelalesi ile ünlü bir ilçedir. Bu ilçe Akdeniz iklimine sahip olup Akdeniz'de görmeniz gereken ilçeler arasındadır. Manavgat ilçesi Antalya ilçesinin en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Toros dağları ile çevrili olan bu yer hem ülkemizde hem de yurt dışında ki diğer ülkeler arasında popüler olan ilçelerden bir tanesidir. Manavgat çok güzel koylara ve plajlara sahip olan bir Akdeniz ilçesidir. Yaz mevsiminde ve tatil aylarında Manavgat'ın nüfusu artmaktadır.

Manavgat Gezilecek Yerler Listesi... Manavgat'ta Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Merkez Külliye Camii
Manavgat'ta ki en tarihi camidir. Merkez külliye camii Manavgat'ın simgesel nadir yerleri arasındadır. Bu cami iç mekan süslemesi ile dikkat çekmektedir. İlk kez burası 2004 yılında ibadete açılmıştır. Osmanlı mimari tarzıyla inşa edilen merkez külliye camii Selçuklu dönemine ait olan motiflerle de süslenmiştir. Tam olarak 4 tane yarım ay şeklinde kubbesi bulunmaktadır. Bu kubbelerin çevresinde de 27 tane küçük kubbeler bulunmaktadır. Muhteşem bir el işçiliği ile inşa edilmiş olan merkez külliye camii iç mekan süslemesi de taş çiniler ile yapılmıştır.

2) Side Antik Kent
Romalılar ve Bizanslıların hüküm sürmüş olduğu bu topraklarda pek çok tarihi eser yer almaktadır. Side antik kenti de bu medeniyetlerden önce burada antik çağlarda yaşamış olan uygarlıkların inşa etmiş olduğu bir antik kenttir. Bu antik kent ise Manavgat'ta bulunmaktadır. Adeta tarihe tanıklık eden nadir yerlerden olan bu Side antik kenti Anadolu'nun en eski tarihlerine kadar dayanmaktadır. Zengin bir kültürü olan bu Side antik kenti içerisine girdikten sonra kendinizi antik zamanda yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Side antik kentine giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Manavgat'ta Selimiye mahallesi üzerinde yer alan Side antik kentine ulaşım da son derecede kolaydır.

3) Side Antik Tiyatrosu
Side antik kenti içerisinde yer alan bir açık hava tiyatrosudur. Side antik tiyatrosu antik çağda burada yapılmış olan tiyatro gösterilerini yansıtan bir yerdir. Side antik tiyatrosu amfi tiyatrolardan bir tanesidir. Barok mimarisi ile inşa edilmiş muhteşem bir tarihi yerlerden olan bu antik tiyatro ülkemizde görebileceğiniz ender tarihi yerlerden bir tanesidir. Side antik tiyatrosu tam olarak 20 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir. Tam olarak hangi tarihte inşa edildiği kesin olarak bilinmemektedir. Side antik tiyatrosunun tarihi milattan önce ki yıllara dayanmaktadır.

4) Apollo Tapınağı
Manavgat'taki Side antik kentinde bulunan bir diğer tarihi yerlerden olan Apollo tapınağı Roma döneminde inşa edilmiştir. Burası Side antik kentinin baş tanrılarının bulunduğu bir tapınaktır. Apollo tapınağı Yunan mitolojisinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Apollo tapınağının bir tane de hikayesi bulunuyor. Tam olarak milattan sonra 150'li yıllarda bu tapınak bu şehre inşa edilmiştir. Apollo tapınağı Bizans balikasını yansıtan çok güzel bir tapınaktır. Tam olarak herhangi bir düşman saldırısından korunmak amacı ile inşa edildiği düşünülmektedir.

5) Anıtsal Çeşme
Anıtsal çeşme Manavgat'ta yer alır. Nemorum çeşmesi olarak da biliniyor. En çok kullanılan adı ise anıtsal çeşmedir. Anıtsal çeşme Roma döneminden kalma bir çeşmedir. Side antik kentinin tam olarak içerisinde yer alıyor. Milattan sonra 2. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Tam olarak şuan bu çeşme üç kattan oluşan bir çeşmedir. 20 metre yüksekliğe sahiptir. Manavgat'ta görebileceğiniz en güzel çeşmelerden birisidir.

6) Tüke Tapınağı
Tapınakları ile ünlü bir yer olan Manavgat'ta bulunan ünlü tapınaklardan bir tanesidir. Tüke tapınağı Side'de bulunmaktadır. Gökyüzü tanrısına ithaf edilerek yapılmıştır. 2 bin yıllık tarihi olduğu düşünülen Tüke tapınağı günümüzde gözle görülebilecek güzel tapınaklardan bir tanesidir. Antik çağdan kalma en önemli eserlerin yer aldığı bir tapınaktır. Tüke tapınağı girişi tamamen ücretsiz bir yerdir.

7) Ters Villa
Ters villa Manavgat'ta ters yapılmış bir villadır. Görenlerin hayretle izlediği yerlerdendir. Ters Villa son dönemdeki en popüler müzelerden bir tanesidir. Ülkemizde ki gözde turizm merkezleri arasındadır. Ters Villa girişi 15 lira olarak belirlenmiştir. Hafta sonu ve hafta içi de ziyaret edebilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS