Manzarası inanılmaz! Seealpsee Gölü hayran bırakıyor

Appenzell bölgesi, İsviçre'nin kuzey doğusunda, Avusturya ve Liechtenstein sınırlarına yakın bir konumda ve ülkenin en tarihi kantonlarından biridir. Sadece 6000 nüfusa sahip küçük Appenzell kasabası, kantonun başkenti ve çevredeki en önemli şehridir. Appenzell bölgesinin tamamı, kesinlikle seveceğiniz muhteşem manzaralara, dağlara, göllere ve küçük köylere sahip, sanki bir masalın içindeymişcesine ev sahipliği yapıyor. Ve bu bölgenin en güzel gölü de Seealpsee… Emre Ünlü yazdı...Bu pastoral dağ gölü, deniz seviyesinden 1141 m yükseklikte, Zürih'in güneydoğusunda yer alıyor.

Seealpsee'yi ilk kez ziyaret edecekseniz farklı rotalar olduğundan biraz karışık görünebilir. Aşağıda yer alan harita ve açıklamalar hangi rotanın sizin için en uygun olacağını hayal etmenize ve planlamanıza yardımcı olacaktır.

Zorluk derecesine göre

KOLAY

Wasserauen - Seealpsee [3 kilometre, yaklaşık 1-2 saat]

ORTA

Wasserauen - Ebenalp [5 kilometre, yaklaşık 3-4 saat]

ZOR

Aescher - Seealpsee üzerinden Ebenalp [7 kilometre, yaklaşık 5-6 saat]

Haritada da gösterildiği gibi Seealpsee’ye çıkabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz birçok farklı rota mevcut.

Benim tavsiyem; teleferikle Ebenalp’e çıkıp göle orman yolundan yürümek ve sonrasında en kısa ve sadece iniş olan rotadan geri dönmeniz. Hem daha az yorucu hem de farklı manzaralar görme şansına sahip olursunuz.

Seealpse'ye vardığınızda, Seealpsee ve civarında yapılabilecek birçok aktivite var ve bütün bir gününüzü burada keyifle geçirebilirsiniz. Tabi bir de bu güzel manzaralara mükemmel uyum sağlayan inek çanlarının sesi, nehirlerin ihtişamlı çağlayışı da kulaklarınıza klasik müzik ziyafeti verecek.

Havanın güzel olduğu zamanlarda oldukça popüler olan bir bölge. Keyifli bir hafta sonu geçirmek için; göl kıyısında dinlenebilir, gölde tekne ile gezebilir, gölün kıyısında yer alan muhteşem manzaralı restoranda yemek yiyebilir, gölün etrafında yürüyüş yapabilir, hatta sıcak bir yaz gününde gölde yüzebilirsiniz.

Seealpsee’nin etrafını dolaşmak isterseniz yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafeyi yürürken Alplerin göle muhteşem yansımalarını ve Bob Ross’un fırçasından çıkmış tablo gibi manzaralar göreceksiniz.

Eğer gecenizi Appenzell bölgesinde dağda geçirmek isterseniz buradan konukevlerine (Berggasthaus) göz atabilirsiniz. İsterseniz dağlarda kampta yapabilirsiniz.

Seealpsee’nin güzelliğinden o kadar etkilendim ki; gölü ikinci ziyaretimde bir gece kamp yaptım. Ağustos ayı olmasına rağmen gece oldukça soğuktu ama sabah güneşin ilk ışıklarıyla beraber gölde oluşan sis tabakası ve manzara gerçekten inanılmazdı. Bir dahaki sefere gölün hemen arkasında yer alan Santis tepesine çıkıp oradan bu müthiş manzaraya dalıp gitmek istiyorum.

Appenzell kantonu, en iyi bilinen İsviçre peynirlerinden biri olan Appenzeller ile ünlüdür. İsviçre dağlarında otlayan o mutlu ineklerin sütü ile yapılan yerel peynirleri tadabileceğiniz ve satın alabileceğiniz çiftliklere ise bu bölgede birçok yerde rastlayacaksınız. Eğer böyle bir çiftliğe ya da ‘AlpKase’ tabelalarına denk gelirseniz mutlaka uğrayın.

Aşağıdaki harita üzerinden Wesserauen – Seealpsee arasındaki yürüyüş rotasını görebilirsiniz.

Seealpsee’yi ne zaman ziyaret etmelisiniz?

Ulaşımın ve havanın en uygun olduğu tarihler mayıs-ekim ayları arasındadır.

Bu nedenle, ziyaret etmek için en iyi zaman kesinlikle yaz. Ama sonuçta Alplerde olacaksınız ve havanın her an değişebileceğini bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden yanınızda mutlaka yağmurluk ve benzeri giysiler olmalı.

Seealpsee gölünün yakınında Forelle ve Berggasthaus Seealpsee adında iki otel var. Bu otellerde konaklayabilir, güzel yemeklerini tadabilir, açık olan bahçelerinde Seealpsee manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Alpstein bölgesindeki dağ otelleri genellikle ortak banyolu yatakhanelerdir. Hostel gibi değiller elbette, oldukça temiz ve çoğunlukla yürüyüşçüler tarafından yemek ve duş için pit-stop olarak kullanılıyor. Özel odaları da ayrıca mevcut.

Detaylar

Adres: Ebenalp Teleferiği, Schwendetalstrasse 82, 9057 WasserauenTeleferik

Yetişkin, tek yönlü 20 CHF, Gidiş - dönüş 31 CHF. Çocuklar, tek yönlü 7.50 CHF, Gidiş - dönüş 12 CHF. 6 yaşına kadar olan çocuklar ücretsizdir.

Zamanlamalar

Teleferik, yazdan kasım ayına kadar her 15 dakikada bir çalışır. Yılın zamanına bağlı olarak sabah 7:30 ile 19:00 saatleri arasında çalışıyor.

Bu linkten teleferik saatlerini inceleyebilirsiniz

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS