Marmaris Gezilecek Yerler Listesi... Marmaris'te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

27.04.2021 - 14:20

Ülkemizin dört bir köşesi adeta saklı cenneti anımsatmaktadır. Marmaris'te gezilecek ve görülecek yerler bir hayli fazladır. Türkiye'nin tatil şehirleri içerisinde yer alan Marmaris içerisinde konaklama imkanları da bir hayli gelişmiştir. Marmaris Muğla'nın bir ilçesidir. Datça yarımadasına oldukça yakın bir yerde duran Marmaris en ilgi duyulan ilçeler arasına girmeyi başarmıştır. Marmaris ulaşımı da kolay olan yerlerdendir. Burada tatil yapmaya doyamayacaksınız.

Marmaris Gezilecek Yerler Listesi... Marmaris'te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Marmaris Gezilecek Yerler Listesi... Marmaris'te Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Eski Çarşı

 Marmaris'te ki sembolik yerler arasındadır. Eski çarşı en küçük tatil bölgeleri arasındadır. Burayı sevdikleriniz ile birlikte rahat rahat gezebilirsiniz. İstanbul'da yer alan Kapalı çarşıyı anımsatan bir çarşıdır. Eski çarşı tarihi ile biliniyor. Oldukça eski bir çarşı olduğundan dolayı burayı ziyaret ettikten sonra zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamayacaksınız. Marmaris'te yöresel ve otantik ürünleri satın almak istiyorsanız eski çarşıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 2) Marmaris Kalesi ve Müzesi

 Şehrin adeta simgesi olmuş durumdadır. Marmaris kalesi milattan önce 1044 yılında inşa edilmiştir. Zamanında burada yaşamış olan İyonya halkı tarafından inşa ettirilmiştir. Tarihte çeşitli zamanlarda ise restorasyona uğramıştır. Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından burası Rodos seferine çıkmadan önce burayı genişletmiştir. Birinci dünya savaşında oldukça fazla tahribata uğramışlardır. Fransız donanmasının atmış aldığı toplar ile birlikte Marmaris kalesi hasara uğramış ve son restorasyon sürecini 1990 yılında uğramıştır. 1990 yılında restore edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Marmaris kalesine giriş ücreti 8 liradır.

 3) Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

 Marmaris'te ki müzelerden bir tanesidir. Adını buranın sahibi olan Ahmet Urkay tarafından almıştır. Halıcı Ahmet Urkay müzesi 2005 yılında açılmıştır. Milattan önce tarihi 3000'e dayanmaktadır. Halıcı Ahmet Urkay Müzesi içerisinde arkeoloji ve etnografya bölümü yer almaktadır. İçerisinde oldukça fazla zengin eserler yer almaktadır. Öğrenci için giriş ücreti 10 lira iken, yetişkinler için giriş ücreti 25 liradır.

 4) Günnücek

 Marmaris'in milli parkıdır. Günnücek şehrin gürültüsünden bir nebze de olsa uzaklaşabileceğiniz çok güzel bir parktır. Doğa yürüyüşü ve piknik yapabileceğiniz bu milli parkın içerisinde bir tane de göl bulunmaktadır. 1996 yılında Günnücek milli park haline getirilmiştir. Akdeniz ve Ege'nin tam olarak geçiş kısmında yer almaktadır. Marmaris sınırları içerisinde bulunur ve Marmaris'in merkezine de 2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Günnücek milli parkının ziyaret kapasitesi de günlük 3 bin kişidir. İçerisinde 50 farklı türde kuş türü yer almaktadır. Marmaris'in bu milli parkına giriş için herhangi bir ücret de ödemeniz gerekmiyor.

 5) Turgut Şelalesi

 Şelaleleri gezmeyi sevenler için Turgut şelalesi çok güzel bir yerdir. Turgut şelalesi Turgut köyü sınırları içerisindedir. Turgut şelalesindeki su tam 4 metre yükseklikten akmaktadır. En güzel yerlerden bir tanesi olan Turgut şelalesini ziyaret edince ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Turgut şelalesinin suyu buz gibidir. Ziyaretçilerin bolca fotoğraf çektiği yerlerdendir. Burada çok güzel balık restoranları da bulunmaktadır. Balık restoranlarını ziyaret ederek daha önce tatmadığınız balıkları tadabilirsiniz.

 6) İçmeler Plajı

 İçmeler plajı Marmaris merkezine oldukça yakındır. Bundan dolayı içmeler plajı pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İçmeler plajı içerisinde yeme ve içme tesislerinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda burada şezlong ve şemsiye kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. İçmeler plajı Marmaris'in İçmeler mahallesinde yer almaktadır. Girişi tamamen ücretsiz olan bir halk plajıdır.

 7) Turunç Plajı

 Masmavi berrak suları ile ünlü olan Turunç plajı yeşilin ve mavinin buluştuğu bir yerdir. Turunç plajı Marmaris'te Turunç bölgesinde bulunmaktadır. Eğer dalış için hiç eğitiminiz yoksa burada dalış eğitimi de alabilirsiniz. Marmaris'te Amos antik kentine çok yakındır. Turunç plajında eğlenceli su sporları da yapılmaktadır. Her türlü su sporu için ekipmanları kiralayabilirsiniz.

 8) Kızkumu Plajı

 Marmaris'te Orhaniye mahallesinde bulunmaktadır. Marmaris gezinizde tercih etmeniz gereken bir plajdır. Marmaris merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kız kumu plajının kendine özgü bir hikayesi yer almaktadır. Halk tarafından en çok sevilen plajlar arasındadır. Kızkumu plajına da giriş ücretsizdir. Kız kumu plajı toplamda 600 metre uzunluğa sahiptir. Ailecek gidilebilecek en güzel Marmaris plajlarından olan kızkumu plajı plaj yürüyüşü için de uygundur.