Mersin Gezilecek Yerler Listesi... Mersin'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

25.04.2021 - 17:10

Türkiye'nin en güzel şehirlerinden olan Mersin'de mutlaka görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Mersin'de hem tarihi hem de coğrafi olarak pek çok güzel yer bulunmaktadır. Mersin'e ziyarete geldikten sonra mutlaka bu yerleri tek tek gezmenizi öneriyoruz. Mersin'de görülmesi gereken yerler sosyal meralarda paylaşılmaktadır. Özellikle instagram gibi sosyal ağlarda Mersin şehrine ait olan doğal güzellikler sürekli olarak paylaşılmaktadır.

Mersin Gezilecek Yerler Listesi... Mersin'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Mersin Gezilecek Yerler Listesi - Mersin'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Yer Köprü Şelalesi

 Mersin'in doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Yer Köprü Şelalesi Mersin'in Mut ilçesinde yer alan bir şelaledir. Yer köprü şelalesi fotoğraf çektirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken çok güzel bir şelaledir. Şehrin en etkileyici yerleri arasında yer köprü şelalesi gelmektedir. Yer Köprü Şelalesi, Yer Köprü Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Bu şelaleye ulaşmak için yer köprü milli parkına ulaştıktan sonra yürüme mesafesi ile doğrudan ulaşabiliyorsunuz.

 2) Kleopatra Kapısı

 Mersin'in sembolik yapıları arasında Kleopatra kapısı yer almaktadır. Kleopatra kapısı Bizans döneminden kalma bir yapıdır. Bundan dolayı şehrin en tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Mısır Kraliçesi ve Romalı sevgilisinin görüştüğü yer olarak bilinen Tarsus ilçesinde Kleopatra kapısı inşa edilmiştir. Bu kapı 1835 yılında tamamen yıkılmıştır.

 3) Kız Kalesi

 Oldukça eski bir yapı olan kız kalesi 1119 yılında inşa ettirilmiştir. Kız kalesi I. Leon tarafından inşa ettirilmiştir. Diğer adı da Deniz kalesi olarak biliniyor. Bir adacığın üzerinde yer alan kız kalesi antik kent üzerinde bulunmaktadır. Kız kalesinin bir de efsane hikayesi bulunmaktadır. Sahilden yaklaşık olarak 700 metre uzaklıkta olan kız kalesi görkemli görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Kız kalesine giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir. Hem yaz dönemi hem de kış döneminde bu kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

 4) Kırk Kaşık Bedesteni

 Girişi tamamen ücretsiz olan bir yerdir. Kırk Kaşık Bedesteni Akdeniz'in en önemli ticaret haneleri olarak bilinir. Burası 1579 yılında inşa ettirilmiştir. Kırk Kaşık Bedesteni Mersin'in Tarsus ilçesinde yer almaktadır. Buraya geldikten sonra hediyelik eşya da alabilirsiniz. İbrahim Bey tarafından inşa ettirilen kırk kaşık bedesteni günümüzde halen daha sıklıkla ziyaret edilmektedir.

 5) Deniz Müzesi

 Mersin'de müzeleri gezmek isteyenler şöyle bir gelsin. Deniz müzesi 2010 yılında hizmete açılmıştır. Mersin'de Yenişehir ilçesinde yer alan mersin deniz müzesine müze kart ile giriş sağlamak mümkündür. Deniz harp okullarının eski eserlerinin sergilendiği bu müzeyi ailecek gezebilir ve çok güzel dakikalar yaşayabilirsiniz. Burada eski tip gemi modelleri ve eski tip askeri kıyafetler yer almaktadır.

 6) Atatürk Evi Müzesi

 Alman konsolosluğu tarafından inşa ettirilen bir yapıdır. 1897 yılında inşa ettirilen bu müzeyi Atatürk ve eşi de ziyaret etmiştir. Burada yaklaşık olarak 11 gün konaklamışlardır. Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerden bir tanesi olmuştur. Atatürk evi müzesine müze kart ile giriş sağlamak da mümkündür. Müze de Atatürk'e ait olan kişisel eşyalar da yer almaktadır. 1992 yılında müzeye çevrilen bu yer Mersin'e gidenlerin uğrak noktalarından bir tanesi olmuştur.

 7) Yapraklı Koy

 Özellikle yaz mevsiminde eğer bu şehri ziyaret ettiyseniz yapraklı koyu mutlaka uğramanız gerekmektedir. Yapraklı koy Silifke ilçesinde yer almaktadır. Doğal güzelliklerden olan Yapraklı koy her mevsim yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır. Turkuaz renge sahip bir suyu olan yapraklı koy turistlerin de yerli halk ile birlikte tanıştığı ve tercih ettiği tatil mekanlarından bir tanesidir. Burada şezlong kiralama ve şemsiye kiralama şansınız da bulunmaktadır. Yapraklı koyun suyu son derecede sıcaktır. Burada dilerseniz profesyonel olarak dalış eğitimi de almanız mümkündür.

 8) Tisan Yarımadası

 Kıbrıs barış harekatından sonra önemli bir üs haline gelen Tisan yarımadası keşfedilmeye bekleyen bir yarımadadır. Mersin'in en sevilen yerleri arasında bulunan Tisan yarımadasında denize de girme şansınız bulunmaktadır. Tisan yarımadası Mersin'de Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Son derecede sakin bir yarımada olan Tisan yarımadasının denizi de çok temizdir. Büyük bir ilgi gören Tisan yarımadası yeşil ve mavinin bir arada buluştuğu cennet gibi bir yerdir. Tisan yarımadası yemyeşil bir bitki örtüsüne de sahiptir. Bu bölgede kampçılık faaliyetleri de yaygın olup kampı ücretsiz yapabilirsiniz.