Midyat Nerede, Nasıl Gidilir? Midyat Gezilecek Yerler Nelerdir?

Midyat Nerede, Nasıl Gidilir? Midyat Gezilecek Yerler Nelerdir?

Hayatın stresinden ve yoğunluğundan sıkılan kişiler genellikle yeni yerler keşfetmek isterler. Özellikle de tarihi şehirleri gezmek isteyen kişiler Midyat'ı da gezip görebilirler. Uygarlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Midyat farklı dil ve dinlerin de ortak noktası haline gelmiş durumdadır.

Midyat Nerede?

Dünya uygarlık tarihinde Midyat önemli bir yere sahiptir. Midyat en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Mezopotamya'da yer almaktadır. Tarih boyunca Sümerler, Asurlular ve Urartulara ev sahipliği yapan Midyat Makedonyalılar, Romalılar ve Persleri de ağırlamıştır. Midyat, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.

Mardin'in en kalabalık ilçesi olan Midyat Güneydoğu Anadolu Bölgesinin de en kalabalık ilçelerinden bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Turistik değerleri yüksek olan Midyat her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Midyat'a Nasıl Gidilir?

Midyat'ı gezip görmek isteyen kişiler için farklı ulaşım yolları bulunmaktadır. Midyat ilçesine gidebilmek için öncelikle Mardin'e ulaşmak gerekir. Midyat, Mardin şehir merkezine 88 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yol ise yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor. Toplu taşıma kullanacak olan kişiler ilçe otogarından kalkan araçlara binebilirler.

Mardin'den aracı ile Midyat'a gidecek olan kişiler Ömerli- Şenköy yolunu da kullanabilirler. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi uzak illerden gelecek olan kişiler havaalanını da tercih edebilirler. Havayolu şirketlerinin servis araçları ile Mardin merkeze gidilebilir. Mardin şehir merkezinden belli aralıklar ile Midyat'a giden dolmuş ve otobüsler bulunuyor. Diyarbakır, Gaziantep, Elazığ ve Malatya gibi çevre illerden de Midyat'a kolay bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor.

Midyat Gezilecek Yerler Nelerdir?

Mardin'in Midyat ilçesinde oldukça önemli turistik değerler bulunmaktadır. Coğrafi konumu ile ön plana çıkan Midyat'ta eşsiz değerler bulunmaktadır. Tarihi İpek Yolunun bulunduğu Midyat'ta tüm sokaklar doğal bir müze görünümündedir. Taş konaklar, kemerli geçitler ve Süryani kiliselerinin bulunduğu Midyat ortaçağ kentlerini andırıyor.

Midyat'ta görülmesi gereken yerlerden bir tanesi Midyat Devlet Konukevi'dir. "Sıla" dizisinin de çekildiği konukevi her yıl çok sayıda turisti ağırlıyor. Midyat'ta Mor Gabriel Manastırı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Her yıl Midyat'ta giden turistler genellikle Beyaz Su Mesire Alanına da gidiyorlar. Mardin'in Midyat ilçesinde görülmesi gereken yerlerden birisi de Midyat Eski Kent ve Taş Evleri de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Midyat'tan Hediyelik Neler Alınır?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en kalabalık ilçelerinden birisi olan Midyat'ta gümüş işlemeciliği ön plana çıkmıştır. Midyat'ta bulunan Gümüşçüler Çarşısında birbirinden farklı gümüşler bulunmaktadır. Midyat'a özgü telkari, otantik, kazaziye, zirkon ve markazit takı çeşitleri çok ilgi görüyor. Mİdyat'a gelen turistler gümüş takı çeşitlerinden alabilirler. Bunun yanı sıra Midyat'a özgü Bıtım sabunu da en çok satın alınan hediyelik eşyalardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Yabani fıstık çeşitlerinin yağından üretilen bu sabun pek çok cilt sorununa da iyi gelmesi ile biliniyor. Mardin'den bakır kaplar, süryani şarapları, takunya, peksimet, çörek ve cevizli sucuk da en çok satın alınan hediyelik eşyalar arasında gösteriliyor.

Midyat'ta Ne Yenir?

Mardin'in Midyat ilçesinde zengin bir mutfak bulunuyor. Yemek kültürü ile ön plana çıkan Midyat'ta et, bulgur ve yoğurt yemekleri ön plana çıkıyor. Hamur işleri de Midyat'ın mutfağını oluşturan başlıca ürünler arasında yer alıyor. Midyat ilçesinde nohutlu etli çorba olan lebeniyye ve haşlanmış içli köfte en bilinen lezzetler arasında yer alıyor.

Midyat'a gidildiğinde tarçınlı kapalı lahmacun olarak bilinen sembuse ve ekşili erik yahnisi Alluciye en sevilen lezzetlerdendir. Ana yemeklerden kaburga dolması ve kuzu çevirme de mutlaka yenilmelidir. Midyat'ta Babagannuşun yanı sıra Kiliçe çöreği de çok seviliyor. Midyat lezzetli ve doyurucu yemekleri ile çok fazla dikkat çekiyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en bilinen ilçelerinden birisi olan Midyat taş evleri ile ön plana çıkıyor. Bölgedeki tarihi yapılar ve dar sokaklar turistleri her yıl ilçeye çekiyor. Bölgeye has taşlar ile yapılan evler ise şehre gizemli ve eşsiz bir hava katıyor. Yaz aylarında oldukça sıcak olan bölgede tarihi değerler de ön plana çıkıyor. Tarihin tüm detayları ile hissedildiği Midyat ünlü dizilere de ev sahipliği yapıyor. Dizilerin varlığı ise her yıl gelen turist sayısını da arttırıyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS