Moskova Gezilecek Yerler - Moskova'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Moskova Gezilecek Yerler - Moskova'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Moskova Gezilecek Yerler - Moskova'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Moskova, Rusya'nın başkentidir ve Rusya'nın en kalabalık olan şehridir. Şehir merkezi içinde 10.406.578'lik bir nüfus oranı bulunmaktadır. Banliyölerin de eklenmesi ile beraber 18 milyona yaklaşmakta olan bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Moskova’nın Tarihçesi Nedir?

 Moskova oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Doğu Avrupa'nın önemli ekonomik, politik, kültürel ve ayrıca bilim merkezini oluşturmaktadır. Topraklarının bütünü ile Avrupa içerisinde yer alan en büyük niteliğe sahip olan bir şehirdir, İstanbul'dan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci şehri özelliğini taşımaktadır. Bununla birlikte Dünya üzerinde en büyük olan 18. Kentsel alanına sahip olmaktadır.

 Forbes'in 2013 tarihinde yapmış olduğu araştırmasına bakıldığında Moskova Dünya'nın en pahalı olan 9. şehri olarak seçilmiştir. Aynı zamanda Dünya üzerinde sayılı olan büyük kentsel ekonomisine sahip bir özellik taşıyan Moskova, "global kent" kabul edilmektedir.

 Turizm konusunda dünya genelinde en hızlı büyüyebilen kentler arasında yer almış olan Moskova, bununla beraber yeryüzündeki en kuzey kısımda yer alan Metropol unvanına sahip olmaktadır. Avrupa'nın en uzun ve tek başına durabilen yapısı özelliğine sahip olan Ostankino Kulesi'ne ve yine Avrupa kapsamında en yüksek gökdeleni olma unvanına sahip Federation Tower adı verilen yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

 Moskova’nın Özellikleri Nelerdir?

 1 Temmuz 2012 tarihinde bölgesel bir genişlemeden sonra yüz ölçümü iki kat artmış olup, bunun sonucunda 233.000 kişiyse nüfusa eklenmiştir. Avrupa Rusya'sında bulunan kent, Moskova Nehri'nin üstünde yer almaktadır. Denize kıyısı bulunmayan en büyük şehir olma niteliğine sahiptir. Kent aralarında Aziz Vasil Katedrali ismi verilen yapının da bulunduğu pek çok tarihi bina ile birlikte zengin bir mimariye sahip olmaktadır. Kapladığı alanın yaklaşık olan % 40'ını yeşil alanların ve ormanlar oluşturması, Moskova şehrini Dünya'nın en yeşil kentlerinden bir tanesi yapmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Şehir sırası ile Moskova Knezliği, ardından Rusya Çarlığı, Rus İmparatorluğu, daha sonra Sovyetler Birliği ve son olarak ise şimdiki Rusya devletine başkentlik yapmıştır. Bu bilgiler kapsamında Moskova şehri, Rus kültürünün merkezi konumunda yer almaktadır ve içinde barındırdığı pek çok müzelerden, akademik kurumlardan ve tiyatrolardan dolayı sayısız bilim adamına ve sanatçıya ev sahipliği yapmaktadır.

 Moskova’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

 14. yüzyıl içerisinde kendi halinde bulunan bir beylik şeklinde tarih sahnesine çıkmış olan Moskova, gezilecek yerler bakımından her tercihe ve gezgine hitap edebilen, oldukça zengin bir şehirdir. Şehrin bu zenginliğe sahip olmasında konusunda 1480 tarihinden beri Rusya‘nın başkenti haline gelmiş olmasının büyük bir payı bulunmaktadır. Bu sayede kent yalnızca ve mimari açıdan ve ekonomik açıdan gelişmek ile kalmamaktadır. Aynı zamanda kültürel birikimini de oldukça kayda değer oranda artırma imkanına sahip olmuştur. Moskova şehri içerisinde gezilip görülmesi gerekli olan yerler şu şekilde listelenmektedir:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kremlin Sarayı

Kızıl Meydan

Bolşoy Tiyatrosu

Aziz Vasil Katedrali

Gorky Park

Arbat Caddesi

Lenin’in Mozolesi

GUM Alışveriş Merkezi

Puşkin Müzesi

Tretyakov Devlet Galerisi

Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı

Cathedral of Christ the Saviour

Moskova Metrosu

Serçe Tepeleri

Devlet Tarih Müzesi

Tverskaya Caddesi

Büyük Ivan Çan Kulesi

Hayvanat Bahçesi

Ostankino TV Kulesi

Kozmonotluk Anıt Müzesi

Şeklinde bu alanları sıralamak mümkündür.

 Moskova'da Neler Yapılabilir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Rusya'nın başkenti konumunda olan Moskova şehri, dünyanın en kalabalık olan ve en pahalı şehirlerinden biridir. Özellikle Kızıl Meydan ile birlikte üne kavuşan bu kent, Rusya'nın kültürel, turistik ve ekonomik merkezi olmaktadır. Şehrin her alanında tarihi yapılar ve gezilmesi gereken çeşitli yerleri bulabilmek mümkündür.

 Moskova içerisinde yapılması gereken en önemli faaliyet bu şehrin ünlü yerlerini gezmek ve yemek kültürlerini denemektir. Moskova'nın kültürel bir merkez olmasından dolayı hem Rus için hem de diğer ülkelerin mutfaklarına ait yemekleri kolay bir şekilde bulabilmek mümkündür. Moskova sokakları içerisinde çok sayıda döner restoranı bulmak da oldukça kolaydır. Böylece ziyaretçiler herhangi bir zorluk çekmeden kendi kültürlerine ait olan yemekleri yiyebilmektedirler.

 Meksika, Japon, İtalyan ve çok sayıda ülkeye ait mutfağa dair örnekler bulunmaktadır. Fastfood zincirleri de bahsedilen Moskova şehri içerisinde ucuz bir şekilde yemek yenilebilecek seçeneklerden bir tanesidir. Sushi, Ruslar arasında bir hayli popüler olan bir yemektir. Kentin her köşesi içinde sushi dükkânları da bulunmaktadır.