Mudurnu Gezilecek Yerler Nelerdir? Mudurnu'nun Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

Mudurnu Gezilecek Yerler Nelerdir? Mudurnu'nun Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

Mudurnu Gezilecek Yerler Nelerdir? Mudurnu'nun Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

Türkiye genelinde gezilip görülmesi gereken pek çok şehir bulunuyor. Tatil için belirlenen destinasyonların tarihi ve doğal güzellikleri de ilgi çekiyor. Mudurnu da Türkiye'nin en güzel ilçelerinden bir tanesidir. Yemyeşil doğası ile ön plana çıkan Mudurnu Bolu'nun ilçesidir. Kültürel değerleri ile bilinen Mudurnu'da serin çam ormanlarının içinde tarihi Mudurnu evleri bulunur. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Mudurnu Gezilecek Yerler Nelerdir?

 Bolu'nun Mudurnu ilçesinde gezilecek pek çok tarihi ve doğal güzellik bulunuyor. Mudurnu'ya giden kişiler ilçenin simgelerinden birisi olan orta çarşıyı mutlaka ziyaret etmeliler. Orta çarşının en önemli özelliği Cuma günleri öğle salasının hemen ardından ahilik duasının yapılmasıdır.

 Ahilik duasının yapılması ise yaklaşık 600 yıllık bir gelenek olarak biliniyor. Mudurnu'nun en önemli özelliği ise UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer almasıdır. Mudurnu esnaf duası günümüzde Orta Çarşı ve Demirciler Çarşısı'nda yapılıyor. Ahilik duasının ardından ekmek ve lokum dağıtılıyor. 

 Mudurnu'nun Tarihi ve Doğal Güzellikleri

 Bolu'nun en güzel ilçelerinden birisi olan Mudurnu'da görülmesi gereken yapılardan birisi de Yıldırım Beyazıt Camisidir. Bölgenin en eski yapılarından birisi olan Yıldırım Beyazıt Camii1374 yılında yaptırılmıştır. Caminin dört duvar üzerine büyük bir kubbesi bulunmaktadır. Yıldırım Beyazıt Camii, Osmanlı mimarisinde ilk defa büyük kubbenin denendiği cadde olarak biliniyor. Mudurnu'da görülmesi gereken camiler arasında Havlu Camii, Samsa Çavuş Camii, Orhan Bey Camii, Sinanpaşa Camii ve Kanuni Sultan Süleyman Camii yer alıyor.

 Mudurnu'nun bilinen tek kulesi bir yamaç üzerinde yer alan Mudurnu Saat Kulesidir. Mudurnu Saat Kulesinin 1890- 1891 yılları arasında yaptırıldığı biliniyor. Ayrıca 1900'lü yıllarda yanan Mudurnu Saat Kulesinin hapishanedeki mahkumlara tamir ettirildiği bilinmektedir. Mudurnu'ya gidildiğinde Keyvanlar Konağı ve Tekkeliler Konağı da ziyaret edilmelidir.

 Mudurnu’ya Nasıl Gidilir?

 Bolu'nun ilçesi olan ve Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Mudurnu'ya ulaşım da oldukça kolaydır. İstanbul'a oldukça yakın olan Mudurnu'ya karayolu ile kısa bir sürede gidilebilir. İstanbul'dan Mudurnu'ya gidecek olanlar Adapazarı güzergahından Akyazı Kavşağından saparlar. Daha sonra Ankara yönüne dönüldüğünde yaklaşık 3 saat sonra Mudurnu'ya varılır. Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Mudurnu ilçesine ulaşım oldukça kolaydır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Mudurnu ilçesi Bolu il merkezine 52 kilometre uzaklıkta yer alır. Mudurnu'ya gidebilmek için öncelikle Bolu'ya ulaşmak gerekir. Şehirlerarası otobüsler ile Bolu'ya ulaşıldığında minibüsler ile Mudurnu'ya ulaşım sağlanabilir. İstanbul'dan Mudurnu'ya TEM otoyolu üzerinden gidilebilir. Ankara'dan Mudurnu'ya ulaşmak için iki farklı rota kullanılır. 

 Mudurnu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Bolu'nun en sevilen ilçelerinden birisi olan Mudurnu'nun en önemli sembollerinden bir tanesi de saat kulesidir. Mudurnu Saat Kulesi yaklaşık 12 metre yüksekliğe sahiptir. Mudurnu'da Kanuni Sultan Süleyman Camii de yer almaktadır. Bolu'nun en sevimli ve en güzel ilçesi olan Mudurnu her yıl çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Yapısı ile Safranbolu'ya benzeyen Mudurnu'nun tarihi oldukça eskilere dayanır. Mudurnu'nun antik çağda ismi Modra ve Modrene olarak bilinmekteydi. Mudurnu ilçesi aynı zamanda tarihi ipek yolunun üzerinde yer almaktadır. Geçmişten günümüze Mudurnu'da ticaret çok canlı ve hareketli olmuştur. Yemyeşil bir ilçe olan Mudurnu'nun evleri de oldukça ünlüdür. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Mudurnu'ya gidildiğinde yöresel yemekler mutlaka tadılmalı. Özellikle 600 yıllık ahilik geleneğinin olduğu Mudurnu'da Pertev Naili Boratav Kültür Evi'ne de gidilmelidir. İlçenin turizmine önemli bir katkı sunan kültür evi ücretsiz olarak gezilebilir. Doğal güzellikleri ile ünlü olan Mudurnu ilçesindeki Abant Gölü de her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Mudurnu'nun 30 kilometre kuzeybatısında yer alan Karamurat köyünün etrafı da dağlar ile çevrilidir. Mudurnu'da yer alan Sülüklü Göl de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Bu gölü de vadilerden akan sular besler. Türkiye çapında tanınan Abant Gölü ise Mudurnu'nun en önemli güzelliği haline gelmiştir. 

 Mudurnu'ya gidildiğinde konaklama için birbirinden farklı alternatifler bulunmaktadır. Mudurnu merkeze yakın olan termal otellerde de konaklama imkanı olabilir. Beş yıldızlı otellerin yanı sıra Mudurnu'da butik otel ve pansiyonlar da yer almaktadır. Mudurnu'nun tavuğu da oldukça meşhurdur. Mudurnu'ya gidildiğinde erişte, tarhana, köy tavuğu ve keş peyniri yenilmelidir. Hediyelik eşya olarak ise iğne oyası ve sazlardan alınabilir. Tarihi çok eskilere dayanan Mudurnu'da gezilecek pek çok yer bulunur. Doğal güzellikleri ile ünlü Mudurnu'da mutlaka Abant Gölü de ziyaret edilmelidir.