Muğla Gezilecek Yerler Listesi... Muğla'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

26.04.2021 - 14:24 Son Güncelleme:

Ülkemizin en çok ziyaret edilen şehirleri arasında Muğla şehri gelmektedir. Özellikle yaz mevsiminde buraya binlerce turist gelmektedir. Muğla ülkemizin en çok ziyaret edilen tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca Muğla çok cazip bir şehir haline gelmiştir. Muğla'da görülmesi ve gezilmesi gereken yerler oldukça fazladır. İşte Muğla'da yapılacaklar...

Muğla Gezilecek Yerler Listesi... Muğla'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Tam olarak coğrafi konumu itibari ile Ege ve Akdeniz bölgesi arasında kalmaktadır. Muğla zengin bir tarihi geçmişe sahip şehirlerdendir. Muğla şehrinde konaklama imkanları da bir hayli fazladır. Doğa gezilerine katılarak Muğla şehrini ziyaret edebilirsiniz.

 Muğla Gezilecek Yerler Listesi... Muğla'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Muğla Müzesi

 Girişi tamamen ücretsiz olan bir müzedir. Muğla'da ilk uğrak yerlerden olan Muğla müzesi şehirde yapılan arkeolojik çalışmaların sergilendiği bir müzedir. Burası esasında eski bir cezaevi binasıydı. Daha sonra müzeye çevrilmiştir. Muğla'nın kültürünü de yansıtan Muğla müzesinde arkeolojik çalışmaların dışında eserler de yine sergilenmektedir. Burada milyonlarca yıl önce yaşamış bitki fosilleri de yer almaktadır. Muğla müzesini ziyaret etmek çok kolaydır. Muğla'nın merkezinde yer alan Muğla müzesi Müştakbey eski postane caddesi üzerinde yer almaktadır.

 2) Zeki Müren Müzesi

 Sanat Güneşi Zeki Müren'in ömrünün son yıllarını geçirdiği Bodrum ilçesinde ki iki katlı evinin müzeye çevrildiği bir yerdir. Zeki Müren ömrünün son yıllarını bu evde geçirmiştir. Ünlü sanatçı vefat ettikten sonra evi bir müzeye çevrilmiştir. Evinin içerisinde eski belgeler ve Zeki Müren'in giymiş olduğu kıyafetler yer almaktadır. Aynı zamanda Zeki Müren'in arabası da yine evinin önünde sergilenmektedir. Zeki Müren müzesini 5 lira karşılığında gezebilirsiniz. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü burayı ziyaret edebilirsiniz.

 3) Marmaris Müzesi

 Şehrin en güzel müzeleri arasında Marmaris müzesi yer almaktadır. Marmaris müzesi 1991 yılında açılmıştır. Burada bol bol fotoğraflar çekebilirsiniz. Muğla'nın Marmaris ilçesinde yer alan bu müze de Osmanlı imparatorluğu dönemine ait olan eşyalar sergilenmektedir. 14 lira karşılığında bu güzel müzeyi gezme şansınız bulunmaktadır. Sadece Osmanlı dönemine ait değil Helen dönemine ve Bizans dönemine ait olan da eserler yine bu müzede sergilenmektedir. Müze adeta tarih kokmaktadır. Müzeyi ziyaret ettikten sonra sizler de tarihe tanıklık edeceksiniz. Osmanlı dönemi mezar taşları yer almaktadır.

 4) Fethiye Müzesi

 Fethiye ve çevresinde yapılmış olan kazı çalışmalarının sergilendiği bir müzedir. Fethiye müzesi içerisinde etnografya ve arkeolojik olarak iki tane müze yer almaktadır. 5 Türk lirası karşılığında ziyaret edebileceğiniz bu müze Fethiye ilçesinde bulunmaktadır. Fethiye müzesi Yaz ve Kış ziyaretçilerini beklemektedir. Burada ünlü olan Kumrulu Genç Kız heykeli yer almaktadır. Ziyaretçilerin bu müzede en çok fotoğrafını çektiği heykel olma özelliğini taşımaktadır.

 5) Saburhane

 Muğlalılar tarafından en çok sevilen noktalar arasında Saburhane gelmektedir. Türklerin ve Rumların tarihte birlikte yaşamış olduğu Saburhane kentsel bir sit alanı olarak belirlenmiştir. Dar sokaklara sahip olan Saburhane eski Muğla evlerini de yansıtmaktadır. Saburhane mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Muğla'da eski tip evleri görmek için çok güzel bir yerdir. Saburhane Muğla'nın Menteşe ilçesinde yer almaktadır. Muğla'nın adeta simgesi haline gelmiş olan eski evlerin sergilendiği bu yerde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

 6) Sarıgerme Plajı

 Türkiye'nin en güzel plajları arasında yer alan sarıgerme plajı muhteşem bir denize sahiptir. Sarıgerme plajı son derecede temiz olan bir denizdir. Muğla'da Ortaca ilçesinde bulunmaktadır. Burada pek çok aktivite de yine yapma şansınız vardır. Turistlerin en çok ilgi duyduğu plajların başında sarıgerme plajı yer almaktadır. Sarıgerme plajında sörf de yapmak mümkündür. Çünkü bulunduğu konum itibari ile rüzgar alan bir konumdadır.

 7) Ölüdeniz

 Ölüdeniz şehrin adeta sembolü haline gelmiştir. Fethiye ilçesinin en güzel yerleri arasında Ölüdeniz gelmektedir. Ölüdeniz Dünya'nın en güzel kumsalına sahip olan bir plajıdır. Ölüdeniz'de yamaç paraşütü de oldukça yaygındır. Hiç yamaç paraşütü daha önce yapmadıysanız Ölüdeniz de bunu yapma şansınız da bulunmaktadır. Adeta doğa harikası bir yer olan Ölüdeniz çam ormanları ile kaplı muhteşem bir yerdir. Ölüdeniz Dünya'nın en güzel yerlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Turistlerin en çok uğradığı yerlerden olan Ölüdeniz bir kez gidenleri dahi büyüleyen güzelliğe sahiptir.