Notre Dame Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir? Notre Dame Katedrali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Notre Dame Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir? Notre Dame Katedrali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Notre Dame Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir? Notre Dame Katedrali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Notre Dame Katedrali, Fransa'nın başkenti olan Paris içerisinde yer alan dünyaca ünlü bir katedrali ifade etmektedir. Meryem Ana'ya ithaf olarak adlandırılmıştır. Gotik yapı Île de la Cité'nin doğu tarafında, Paris'in diğer bütün önemli yapılarında olduğu gibi Seine Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır. Girişi ise batıya bakmaktadır. Fransız gotik mimarisi kapsamında en güzide örneği şeklinde bilinmekte olan Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden birisidir ve gotik çağ boyunca inşası sürmüştür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Heykellerin ve işlemeli olan camların ortaçağ döneminde Roma mimari üslubunun ardından fazla görülmemiş bir dünyeviliği içermesi, natüralizm akımının eserler üzerindeki ağır etkisi nedeniyledir. Turistler açısından bakıldığında oldukça popüler bir yer olmasının beraberinde, hala bir Roma Katolik katedrali şeklinde kullanılmaktadır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapmaktadır. 15 Şubat 2005 tarihinden beri görevi ise André Vingt-Trois yürütmektedir.

 Notre Dame Katedrali Nerededir?

 Notre Dame Katedrali, Fransa'da yer alır. Fransa'nın başkenti Paris içerisinde yer alan Notre Dame Katedrali, oldukça etkileyici niteliğe sahip olan bir Katolik Katedrali'dir. Notre Dame Katedrali, Ortaçağ döneminde inşa edilmiştir. Dünyanın en ünlü kilise binalarından bir tanesi olmaktadır. Yükselen yapıları ve Gotik mimari yapısı oldukça ilgi çekmektedir.

 Notre Dame Katedrali’ne Nasıl Gidilir?

 Seine Nehri’nde yer alan île de la Cité Adası’nda bulunan Notre Dame Paris Katedrali’nin adresine bakıldığında ulaşım en kolay ve hızlı bir biçimde metro veya tren aracılığı ile sağlanmaktadır. RER B (mavi) olan tren hattı ile birlikte St. Michel Notre Dame İstasyonu üzerinde inildiğinde bu katedrale ulaşılabilmektedir. Bununla birlikte RER C (sarı) olan tren hattı aracılığı ile St. Michel Notre Dame İstasyonu’nda da inilebilmektedir. 4 no’lu metro vasıtası ile Cité İstasyonu’nda inilmesi durumunda Notre Dame Katedrali’ne kolay bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır.

 Notre Dame Kilisesi'nin Tarihi Nedir?

 Notre Dame Katedrali'nin tarihi yapımından çok daha öncelere uzanmaktadır. Bu kilisenin yerinde milattan sonra 4. yüzyıl içinde küçük bir Roma şapeli bulunmaktaydı. Daha sonraları 1163 senesinde yapımına başlanmış olan kilise yaklaşık olarak 170 sene boyunca inşa edilmiştir. Bununla beraber özellikle mimari yapısı bakımından bir hayli zor ve estetik bir görünüm sunmakta olan Notre Dame Kilisesi, ancak bu kadar yıl içinde tamamlanabilmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Dönemin ve kentin piskoposu niteliğine sahip olan Sully’nin hayali olarak da ön plana çıkan bu kilise, papa 3. Alexander tarafından da desteklenmiştir ve daha sonra da inşa edilmiştir. Yapım aşamasının tamamlanması sürecine bakıldığında ise 1334 tarihine denk geldiği görülmektedir.

 Notre Dame Katedrali Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 Notre Dame Katedrali bünyesinde çok sayıda özelliği barındırmaktadır. İlk olarak Güney kulesinde yer alan "Emmanuel" isimli çan on üç ton gelmektedir ve yalnızca tokmağı beş yüz kilo ağırlığındadır. 1631 tarihinde Emmanuel bir kez daha döküldüğü sırada kadınların ergimiş olan bu metale mücevherlerini atmış oldukları ve çanın da orijinal rengini bu mücevherlerden aldığı söylenmektedir. Notre Dame Katedrali'nin ana kubbesi otuz dört metre yüksekliğindedir.

 Batı cephesinde yer alan kuleler 69'ar metre yüksekliğindedir. Çan kulesine bakıldığında bu kuleye gitgide daralan ve toplamda 422 basamak ile çıkılmaktadır. 19. yüzyılın başlarında Paris kent planlamacıları Notre Dame Katedrali'nin bakımsızlığından dolayı katedrali yıktırmak istemişlerdir. Ünlü Fransız asıllı yazar Victor Hugo, toplumun ilgisini çekebilmek amacı ile Notre Dame'ın Kamburu isimli romanını yazmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Bahsedilen bu roman, katedralin kurtarılması amacı ile kampanya başlatılmasını sağlamıştır ve bu katedralin yenilenmesinde büyük bir rol oynamıştır. Bununla birlikte roman müzikale de dönüştürülmüştür. Müzikalin adı da Notre Dame de Paris'tir. Bu müzikalin Belle, Déchire, Tu Vas Me Detruire gibi şarkıları klasikleşmiştir ve roman ile bütünleşmiştir.

 Notre Dame Yangınının Detayları Nelerdir?

 Notre Dame Katedrali içerisinde, 15 Nisan 2019 tarihinde Fransa saati ile bakıldığında 18:30 sularında çok büyük bir yangın çıkmıştır. Yangında Notre Dame Katedrali'nin çatısının tamamı çökmüştür ve kulesi de yıkılmıştır. Paris itfaiyesinden yaklaşık olarak beş yüz itfaiyecinin müdahale ettiği bu yangın fakat 8,5 saat sonra bütünüyle söndürülebilmiştir. Bu yoğun çalışma ile birlikte kuzey çan kulesiyle ana bina kurtarılmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Notre Dame Katedrali’nin bir kez daha inşasını gerçekleştirmek amacı ile kırk sekiz saat geçmeden 1 milyar avro para toplanmıştır. Fransa Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron başkanlığında düzenlenmiş Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Notre Dame Katedrali'nin restorasyonuna yönelik olarak hazırlanan bu yasa tasarısına ilişkin yazılı açıklaması yapılmıştır. Açıklamaya bakıldığında tasarıda, restorasyonunun 5 senede tamamlanması öngörülmektedir.