Odessa Nerede, Nasıl Gidilir? Odessa Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Odessa Nerede, Nasıl Gidilir? Odessa Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Odessa Nerede, Nasıl Gidilir? Odessa Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Odessa, Ukrayna’nın en gelişmiş kentlerinden birisidir. Odessa, ülkemiz için de Karadeniz’in karşı tarafında yer alan bir komşu olarak nitelendiriliyor. Çok büyük bir limana sahip olan bu kuzey şehri sanat, kültür ve tarih meraklılarının da ilgi odağı haline geldi. Geçmiş dönemde Osmanlı, Rusya ve son olarak da Ukrayna egemenliği altına giren Odessa’da yapılabilecek pek çok etkinlik bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Odessa Nerede?

Ukrayna'da yer alan Odessa doğal güzellikleri ve tarihi mimarilerle kaplı olan pek çok şehri bünyesinde barındıran bir bölgedir. Odessa'yı gezerken hayran kalacağınız Ukrayna’nın en önemli yerlerinden birisidir. Odessa şehri, muhteşem manzarası olan yerleri ve tarihi mekanları ile büyük ilgi görüyor. Odessa şehri, Ukrayna’ya gidince mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerler arasında yer alır. Mimari meraklıları, kuzeyin soğuğunu hissetmek isteyenler, gece hayatını sevenler oldukça ekonomik olan bu şehre rahatlıkla gelebilir. Konumu itibari ile Asya ile Doğu Avrupa’yı birbirine bağlayan bu şehre her sene binlerce turist geliyor.

 Odessa'ya Nasıl Gidilir?

 İstanbul'dan Odessa’ya direk uçuşlar Onur Air ve THY ile yapılıyor. İstanbul ile Odessa arası ise yaklaşık olarak 1,5 saat sürüyor. Ukrayna uçak biletleri arasında en pahalısı genellikle Odessa oluyor. Bunun için zaman zaman düzenlenen kampanyaları takip ederek uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz. Odessa'ya ulaşmanın en kolay yolu ise, Kiev'den hızlı trene binmektir.

 Odessa Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ukrayna’da ulaşım Uber ya da Uklon kullanabilirsiniz. Seyahatinizden önce telefonunuza Uber ve Uklon aplikasyonlarını indirerek havalimanında ücretsiz olarak Wi-Fi’a bağlanabilir ve kolaylıkla araç çağırabilirsiniz. Ödeyeceğiniz ücret ise, ortalama olarak 100-120 UAH arası olacaktır. Daha fazla para ödemek istemiyorsanız taksilerden uzak durmanız gerekir.

 Toplu taşıma kullanmayı tercih edecekseniz 117 numaralı otobüslere binebilirsiniz. Bilet ücreti ise kişi başı, 7 UAH!dir. Bileti ise şoförden temin edebilirsiniz. Bölgeden 15 dakikada bir hareket eden otobüsler ile birlikte şehir merkezine yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz. 14 numaralı troleybüs de, ziyaretçileri tren istasyonuna kadar götürüyor. Yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuğun ücreti ise, sadece 3 UAH'dir. Odessa şehir merkezinde gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için büyük ölçüde yürüyerek her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Odessa Gezilecek Yerler Nelerdir?

Odessa’da gezilecek yerleri bir rota haline getirerek gezebilirsiniz. Hepsini belirli bir rota çıkaracak şekilde hazırladık. Bunlar ise,

Deribasovskaya Caddesi: Odessa’ya uçakla ulaştığınız zaman şehrin İstiklal Caddesi olarak da düşünebileceğiniz en önemli caddeler arasında yer alan Deribasovskaya Caddesi büyük ilgi görüyor. Bu cadde, şehrin en hareketli noktasıdır. Aynı zamanda bu koskoca cadde tamamen trafiğe kapalı olduğu için rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Eski Sovyet döneminden kalmış olan bir çok binanın, arabaların ve kaldırımların günümüzde hala ayakta kalan bir şehir olan Odessa’da, Ukraynalılar genellikle caddelerde keyif yaparak, yemeklerini caddede bulunan kafelerde yiyorlar. Aynı zamanda mağazalarda alışveriş yapıyorlar. Bu nedenle de, Odessa’nın en merkezi caddesidir.

Potemkin Merdivenleri: 192 basamaktan oluşan bu merdivenler, 19.y.y.’da yapıldı. Odessa’nın kurucusu olan Duke de Richelieu‘nun heykelinin bulunduğu yerden başlayan merdivenler tasarımsal olarak da çok özeldir. Merdivenlerin en üst tarafından en aşağıda bulunan merdivenlere bakarsanız, aradaki merdivenleri göremez ve son merdivenin olduğu caddeyi rahatlıkla görebilirsiniz. Bu açıdan, sıradan bir merdiven olma özelliği de taşır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Odessa Limanı: Ukrayna Odessa, Ukrayna’nın en büyük liman şehirlerinden en önemlisidir ve şehrin en büyük gelir kaynağı ise ticarettir. Bu ticaretin yapıldığı en önemli nokta ise, Odessa Limanıdır.

Duke De Richelieu Anıtı ve Primorski Bulvarı: Potemkin Merdivenlerinin hemen üst tarafında yer alan Duke De Richelieu Anıtı tam da Primorski Bulvarı’nın orada yer alıyor. Odessa’nın ilk başkanı olarak bilinen Richelieu’nun adına yapılan bu anıt, şehrin kalbinde yer alıyor. Burada birkaç fotoğraf çektikten sonra, Odessa’nın en güzel yapılarının olduğu yere doğru ilerleyebilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Odessa Opera Binası: Odessa Opera binası, Avrupa’nın en güzel Opera binalarından birisidir. Bu bina ise, 1810 yılında inşa edilen 1665 koltuğu olan ve harika iç dizaynı ile dikkat çeken önemli bir yapı halini almıştır.

Puşkin Müzesi: Odessa'ya gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden birisi de Puşkin Müzesidir. Aslında bu müze, Puşkin Rusya'dan sürüldükten sonra yaşadığı evdir.