Olimpos Nerede? Olimpos'a Nasıl Gidilir? Olimpos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Olimpos Nerede? Olimpos'a Nasıl Gidilir? Olimpos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Olimpos günümüzde oldukça değerli bir bölgede yer almakta olup oldukça değer verilmesi gereken Likya uygarlığının hüküm sürmüş olduğu topraklar üzerinde kurulmuştur. Olimpos doğası gereği ve çevresi gereği oldukça sevilen ve hemen hemen her yaz yerli ya da yabancı pek çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmekte olan bir doğa harikası olmaktadır.

Olimpos Nerededir?

Olimpos, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya Kumluca’ya bağlı olan bir mahallededir. Antalya Körfezinin batısında, Kemer ile Kumluca ilçeleri sınırlarında bir vadide kurulmuştur. Antalya ilinin beğenilen bu tatil yerlerinden Olimpos, Kemer ilçesinden yaklaşık olarak 28 km batıda olan, bağlı olduğu Kumluca ilçesine de yaklaşık olarak 40 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Antalya iline ise uzaklığı yaklaşık olarak 83 km uzaklıkta olmaktadır. Bu nedenle Olimpos oldukça güzel bir bölgede yer almaktadır.

Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Olimpos’a hava yolu ile ulaşım en yakın havalimanı olan Antalya’dan sağlanır. Antalya Havalimanı, 100 km uzaklıktadır. Direkt uçuşlar iel ulaşım sağlanabilir. Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a ulaşım ise önce havalimanından 600 nolu otobüsle Antalya Otogarına gelinir. Antalya Otogarından da kalkan Kumluca, Kaş, Fethiye tarafına kalkan minibüsler ile Olimpos’a gidebilirmek mümkündür.

Ayrıca Olimpos ulaşımı özel kişiler araçlar ile de sağlanmaktadır. Özel araç ile ulaşım tabelaları takip ederek sağlanmaktadır. Özel araç ile ulaşım da oldukça kolay bir şekilde sağlanır. Bu nedenle buraya gelecek olan yerli ya da yabancı turistler genelde istedikleri seçenek ile gelebilirler.

Olimpos Hakkında Kısa Bilgiler

Tarihte bilinen Likya uygarlığının hüküm sürmekte olduğu topraklarda kurulmuş olan Olimpos, korunaklı olan koyları nedeni ile Akdeniz ticaret yollarının üzerinde önemli sığınak görevi görmekteydi.

Doğal güzellikleri, nefis koyu, antik şehir kalıntıları ve temiz plajları ile çok güzel bir doğa tatil rotası da olmaktadır. Çam ağaçlarının süslemiş olduğu derin bir vadide ve yüksek dağlar arasında kurulu olan Olimpos, özellikle sırt çantalı olan gezginlerin gözdesidir. Her fırsatta ve de her mevsimde gitmeyi seven kişiler vardır. Olimpos, narenciye ya da çam ağaçları ile çevrili olan ucuz ve de salaş pansiyonlar, ağaç evler ve bungalovlar ile ünlüdür.

Doğaya uyumlu olan sade bir konaklama imkanı sunmakta olan ağaç evler ilk kez Türkiye’de burada görülmeye başlanmıştır. Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Yazır Köyü’nün deniz kesiminde yer alan Olimpos’ta çok fazla ağaç ev ve kamping alanları da bulunur. Olimpos, Akdeniz Bölgesi’nin hemen hemen en önemli turizm merkezlerindendir. Bu nedenden dolayı hemen hemen her sene pek çok sayıda yerli ve ya yabancı turistler tarafından ilgi ve sevgi ile ziyaret edilmektedir.

Olimpos Tarihi

Yemelleri eski Helenistik dönemlerinde MÖ 300’lü yıllar zamanında atılmıştır. Olimpos adına, tarihi kayıtlarda MÖ 78 yıllarda da rastlanır. Sonrasında bu kent, Roma hakimiyetine geçer ve satılık / kiralık Roma mülkü olarak ilana verilir. Olimpos, 11. yüzyıllarda ve 12. yüzyıllarda da Cenevizliler, Venedikliler ve de Rodos Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. Haçlı seferleri esnasında ticaret limanı olarak da kullanılmıştır. 15. yüzyılda ise Osmanlı Donanması Doğu Akdeniz’i alması ile şehir boşaltılmıştır.

Olimpos Ziyaret Saatleri

Olimpos, haftanın hemen hemen her günü ziyarete açıktır. Buraya gelmek isteyen kişiler yaz dönemlerinde 08:00-21:00 saatleri arası ve 01 Nisan ile 01 Ekim ayları arası, kış dönemlerinde ise 08:30-17:30 saatleri arası ve 01 Ekim ile 01 Nisan ayları arasında ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle olimpos hem yaz aylarında hem de kış aylarında da ziyarete açık olmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS