Peri Bacaları Nerede? Hangi Şehirde? Peri Bacaları'na Nasıl Gidilir?

Peri Bacaları Nerede? Hangi Şehirde? Peri Bacaları'na Nasıl Gidilir?

Ülkemizin en popüler turistik alanları arasında yer alan peri bacalarının oluşumu yüzyıllarca yıl sürmüştür. Her yıl pek çok turist ağırlayan Peri bacaları, Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Kapadokya’yı özel yapan Peri bacalarıdır. Peri bacaları, yağmur, rüzgar ve sel sularının tüflerinden oluşan yapıları aşındırması ile oluşan doğal yapılardır.

Yapıların tepelerinde ise kaya bloku yer alıyor. Jeolojik zamanlarda volkanlar nedeni ile oluşan peri bacaları her yıl yerli ve yabancı yüzlerce turist ağırlıyor. Kapadokya peri bacalarında yüzyıllar önce pek çok medeniyet hayatını sürdürmüştür. Bu alanda pek çok yerleşim yeri vardır.

Peri Bacaları Hangi Şehirde?

Peri bacaları, Kapadokya ilinin Nevşehir ilçesinde yer alıyor. Günümüzde peri bacaları, turistik bir bölge haline geldi. Bu bölgede rengarenk balonlarla yapılan balon turları, otantik konaklama alanları ve çevresinde bulunan güzel atları sayesinde ülkemizin en çok merak edilen turistik alanları arasında yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu bölge, romantizm yaşamak isteyen çiftlerin de tercih ettiği tatil bölgeleri arasında yer alıyor.

Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?

Peri bacalarına pek çok farklı yolla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım sağlayabileceğiniz yollardan birisi de hava yollarıdır. Nevşehir ilinde Tuzköy Havalimanı bulunuyor. Türkiye’nin pek çok ilinden Nevşehir’e hava yolunu kullanarak kolaylıkla gelebilirsiniz. Nevşehir’de bulunan hava limanı şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alıyor. Hava limanından da Kapadokya’ya araç bulmak ve 15 dakika içinde ulaşmak mümkündür.

Nevşehir Havalimanına direkt uçuş bulunmayan şehirlerden Kayseri Hava Limanına gelmeleri de mümkündür. Kayseri Hava limanı ve Kapadokya arası 45 dakikadır. Diğer kullanabileceğiniz ulaşım yöntemi ise, şehirlerarası otobüslerdir. Nevşehir’den Kapadokya’ya pek çok servis imkanı bulunuyor. Özel aracınız ile İstanbul üzerinden Kapadokya’ya gelmek istiyorsanız Ankara’ya geldikten sonra Samsun yolu üzerinden Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir istikametine giden en koşa yolu kullanmak konforlu bir seçim olacaktır.

Nevşehir’i Keşfe Çıkmak

Her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan peri bacaları, pek çok kişinin geçilecek yerler listesinde yer alan ve pek çok tur şirketinin odağında bulunan önemli bir turizm merkezidir. Nevşehir’e 7 km uzaklıkta bulunan Kapadokya, atlar diyarı olarak da bilinir. Bu bölge fotoğrafçılar için eşsiz bir yerdir ve manzarası ile gören herkesi kendine hayran bırakır.

Nevşehir’i gezerken adeta bir masal diyarında geziyormuş gibi hissedecek ve kendinizi bu büyülü dünyanın akışına bırakacaksınız. Bu bölgeye gelen pek çok turist gördüğü her yeri fotoğraflamak istiyor ve makinasını elinden düşürmüyor. Sizi kendine hayran bırakacak olan bu bölgede balona binebilir ve bu doğal yapıların içinde bulunan otantik butik otellerde konaklayarak günün erken saatlerinde günün aydınlanmasını balonların uçuşunu seyrederek karşılama imkanı bulabilirsiniz.

Peri Bacalarının Tarihi

Kapadokya’nın her bir adımında tarihi hissetmeniz mümkündür. Tarihte İpek yolu ile birlikte önem kazanmış ve önemini kaybetmemiş olan nadide bir bölgedir. Bu bölge, Hitit imparatorluğundan sonra Asurlar ve Frigyalılar’ın eline geçmiş ve tüm bu kültürlerden etkilenmiştir. Daha sonra Pers işgalinin ardından bölge Perslerin eline geçti. Kapadokya Pers dilinde atlar ülkesi anlamına gelir.

Makedonya kralı Büyük İskender Persleri büyük bir yenilgiye uğrattı. Fakat daha sonra bölge, Romalıların eline geçmiştir. Kayaların içine oyulan evler Romalıların baskısından kaçan Hristiyanların Anadolu’daki sığınağı haline geldi ve bu bölge Hristiyanlığı yaymak için de kullanılmıştır. 12. Yüzyılda Selçukluların eline geçen Kapadokya, Osmanlı egemenliğine katılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli turistik, tarihi ve kültürel değerleri arasında yer almayı başardı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS