Prag'da gezilecek yerler - Prag'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Prag'da gezilecek yerler - Prag'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Hem tarihi, hem etkileyen mimari yapıları, hem Musevi, hem de Katolik dini yapılarıyla bilinen Prag, günümüzde Avrupa ülkelerinin içerisinde en güzel kent olarak tanımlanabilir. Prag, her sene milyonlarca ziyaretçiyi bünyesinde toplamaktadır. Peki, Prag'da gezilecek yerler nerelerdir? Prag'da neler yapılır? Yapılacaklar listesi nasıl olmalıdır? Prag'da kalınacak yerler nerelerdir? İşte, bilinmesi gerekenler.

Tarihi yapıları ile ilgi uyandıran Prag, Çek Cumhuriyetinin başkentidir. Sanatsal konularda çok büyük zenginliğe sahip olan Prag, atmosferi ve mimarisiyle gözleri kamaştırmaktadır. Prag'da yapılması gereken pek çok aktivitenin, görülmesi gereken birçok yerin bulunduğunu belirtmek önemlidir.

Prag'da Gezilecek Yerler

Prag'da gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok tarihi yapının bulunduğunu söylemek mümkündür. Bunlardan bazıları hakkında bilgi vermek, Prag'ı ziyaret etmek isteyenler için çok faydalı olacaktır.

Prag Kalesi: Prag Kalesi; 970 senesinde ahşaptan bir kale şeklinde inşa edilmiştir. Bu kaleye; 11. yüzyılda kraliyet kontu ve 14. yüzyılda Aziz Vitus Katedrali eklenerek, ilerleyen zamanlarda devamlı restorasyona uğramıştır. Prag Kalesi, günümüzde Çek Cumhuriyeti Başkanın resmi evidir. Bununla beraber Prag Kalesi her sene milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Aziz Vitus Katedrali: Çekya'nın en önemli ve en büyük katedrali olan Aziz Vitus Katedrali, devasa dini bir yapı olarak tanımlanabilir. Kral 4. Charles'ın arzusu ile 1344 senesinde inşa edilmesine başlanan katedralin yapısı tam tamına 585 sene sonra bitirilmiştir. Prag'ın tarihi yapıları arasında çok mühim bir yere sahip olan Aziz Vitus Katedrali'nde taç giyme merasimleri yapılmaktaydı. Mimarisinde kullanılan çirkin suratlı ejderha sembolleri, katedrali olumsuz durumlardan koruduğuna inanılmaktadır. Bu katedralin yakından görülmesi ile tarihe tanıklık etmek mümkün olacaktır.

Prag St. Nicholas Kilisesi: Prag'da bulunan kiliseler arasında en yeni kiliseler konumunda yer alsa da çok güzel bir görünüme sahiptir. Barok mimarisinin en güzel yapısı olarak tanımlanabilecek bu yapıt, 18. yüzyılda Cizvitler açısından inşa edilmiştir. Barok tarzıyla süslenen kubbesi ile gözleri alan bu kilise; sahip olduğu heykelleri, resimleri gibi pek çok eseriyle gezilmesi gereken yerler arasında mutlaka bulunmalıdır.

Franz Kafka Meydanı: Franz Kafka'nın doğup, altı yaşına kadar yaşamış evin yer aldığı bu meydana mutlaka gidilmelidir. Edebiyat tarihine ismini yazdıran ve en önemli yazarlardan birisi olan Kafka'nın bu meydanda kendini hissettirdiği söylenebilir. Kafka Müzesi bulunan bu meydanda, Kafka'nın hayatı, eserleri gibi birçok belgeye rastlamak mümkündür.

Prag'da Ne Yapılır?

Prag'da bulunan tarihi yapıtlar ve eşsiz mimarinin görülmesi için düzenlenen tekne turları, kentin manzarası ile birleşince benzersiz bir deneyim ziyaretçileri beklemektedir. Tekne turları minimum iki saat sürmekte olup, kimi turlarda öğle ya da akşam yemeği de bulunmaktadır.

Şehrin tarihi yerlerinde yürüyüş yaparak, yapıların dışarıdan incelenmesi Prag'da yapılması gereken aktivitelerden birisidir. Bununla beraber Prag Kalesi'nin gezilmesi, Old Town Meydanı'nda bir tur atılması, el yapımı Çek biralarının tadılması, Vlatava Nehri üzerinden tekne turu yapılması gibi aktiviteler mutlaka yapılması gerekenler arasında bulunmalıdır. Kişinin bütçesinin yüksek olması durumunda balon turunun yapılması ve kasabalara günlük düzenlenen turlara katılmak da önerilmektedir.

Yapılacaklar Listesi

- Rehberler ile Prag keşfedilmelidir.
- Prag'ın eşsiz manzarası seyredilmelidir.
- Mutlaka Prag Kalesi ziyaret edilmelidir.
- El yapımı Çek biraların tadına bakılmalıdır.
- Tekne turu yapılmalıdır.
- Çevre kasabalarına yapılan günlük gezilere katılmalıdır,
- Old Town Meydanı’nı ziyaret edilmelidir.
- Düzenlenen kukla gösterilerine gidilmelidir.
- Skydiving ile muhteşem bir adrenalin yaşanmalıdır.
- David Cerny heykelleri görülmelidir.

Prag'da Kalıncak Yerler

Prag'ta kalabilecek yerler;

- Nehrin sağ bölümünde bulunan ve kentin en mühim tarihi binalarına ev sahibi olan Eski Şehir Meydanı,
- Nehrin sol bölümünde bulunan, turistlerin daha az yoğun olduğu, sessiz, güvenli ve sakin olan Mala Strana,
- Prag'ın merkezinin güneyinde bulunan alışveriş merkezlerine ve tren istasyonuna yakın Nove Mesto Prag'da kalınacak yerler arasında bulunmaktadır.

Prag'a Ulaşım

Prag'a gidilmesi için havayolu ulaşımı kullanılacaksa; Václav Havel Havalimanı'na inilecektir. Havalimanı merkeze yirmi kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için pek çok ulaşım vasıtası bulunmaktadır. Merkeze gitmek için toplu taşıma araçları kullanılabilir. Bunun dışında özel transferler yapan ulaşım araçları ile Prag'ı gezmek mümkün.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS