Rize Gezilecek Yerler Listesi... Rize'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Rize Gezilecek Yerler Listesi... Rize'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Rize Gezilecek Yerler Listesi... Rize'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Rize denilince akla ilk gelen şey kuşkusuz yeşilliktir. Çok güzel yaylaları ve piknik alanları ile Rize adeta cazibe merkezi haline gelmiş bir şehirdir. Rize şehrinde yapılacakların sayısı bir hayli fazladır. Rize Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan kendine has Karadeniz kültürü ile bilinen bir şehridir. Rize Türkiye'nin yeşili bol şehirleri arasındadır. İşte Rize gezilecek yerler listesi ve Rize'de görülmesi gereken yerler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bol bol temiz oksijen alabileceğiniz bu şehirde havası da oldukça temizdir. Rize'nin toplam 12 tane ilçesi yer almaktadır. Her ilçesinde ayrı bir güzellik barındıran bu şehir doğa tatili yapmak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken bir şehridir. Rize Osmanlı imparatorluğu dönemine de ait olan eserleri barındırmaktadır.

 Rize Gezilecek Yerler Listesi... Rize'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Kaçkar Dağları Milli Park

 Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir şehridir. Çamlıhemşin'de en çok gezilen yerlerdendir. Doğal bir milli parktır. 1994 yılında Kaçkar dağları bir milli park haline getirilmiştir. Bakanlar kurulu tarafından alınan karar ile birlikte milli park olmasına karar verilen Kaçkar dağları milli parkı toplam da 51.500 hektarlık bir alana sahiptir. Kaçkar dağları milli parkı içerisinde toplam da 9 tane köy yer almaktadır. Aynı zamanda da 30'u aşkın yaylası bulunan Kaçkar dağları milli parkı rakımı yüksek bir milli parktır. Buraya araç ile giriş de mümkündür. Araç ile giriş yapmak istiyorsanız 10 lira giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Minibüs ile de 25 lira bir giriş ücreti yer almaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 2) Anzer Yaylası

 Rize'de İkizdere ilçesinde bulunan bir yayladır. Sadece Rize'nin değil Türkiye'nin en çok ünlü ve en çok ziyaret edilen yaylaları arasında Anzer yaylası gelmektedir. Anzer yaylasında Anzer balı da yetişmektedir. Bu yaylaya geldikten sonra Anzer balı da satın alabilirsiniz. Doğal güzelliği ile adeta Rize'nin güzelliğini yansıtan Anzer yaylasında pek çok yayla etkinliklerine de katılabilirsiniz. Dünya'nın en pahalı balı bu yayla da satılmaktadır. Yazın ayrı kışın ayrı bir güzelliği bulunan Anzer yaylasında yamaç paraşütü de yapabileceğiniz alanlardandır. Anzer yaylası Rize'de bol oksijen alabileceğiniz doğal alanlardandır.

 3) Ayder Yaylası

 Rize'de ki bir diğer ünlü yayla da Ayder yaylasıdır. Bu yayla da Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Yemyeşil bitki örtüsüne sahip olan bir başka yayladır. Ülkemizde ki en ünlü yaylalardan olan Ayder yaylası bolca ladin ve kayın ağaçları ile çevrili bir yayladır. 1987 yılında ilk kez burası bir turizm bölgesi ilan edilmiştir. Rize'de önemli bir turistik merkezlerden bir tanesidir. Ayder yaylası etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Burada şifalı sular da yer almakta olup bu şifalı sulara girerek dolaşım ve sinir sisteminizi doğal yollardan tedavi edebilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 4) Zil Kalesi

 Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir diğer yer ise Zil kalesidir. Zil kalesi Rize'deki tarihi yerlerden bir tanesidir. Tarihte ilk kez bu Zil kalesi kervan yolunun güvenliğini sağlamak amacı ile inşa ettirilmiştir. Toplam da 750 metre yükseklikte bulunan Zil kalesi Sarp kaya kütleleri üzerine inşa edilmiştir. Bölgede ki en önemli tarihi yerlerden olan Zil kalesi Osmanlı döneminde de yine güvenlik amacı ile kullanılmıştır.

 5) Şenyuva Köprüsü

 Rize'de ki önemli tarihi eserlerden bir tanesidir. Osmanlı imparatorluğu döneminde 1696 yılında inşa ettirilmiş köprülerdendir. Günümüzde halen daha bütün orijinalliği ile gelmeyi başarmıştır. Tam olarak dere seviyesinden 20 metre yükseklikte bulunmaktadır. Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Bu köprünün eski adı ise Çinçiva köprüsü olarak bilinmektedir. Kesme taşlar ile birlikte inşa edilen Şenyuva köprüsü Karadeniz'in manzarasını izleyebileceğiniz çok güzel bir köprüdür.

 6) Palovit Şelalesi

 Rize'de yer alan doğal güzellikler arasındadır. Çamlıhemşin'e tam olarak 23 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kaçkar dağları milli parkı içerisinde yer almaktadır. En yüksek debiye sahip olan şelalelerden olan Palovit şelalesi 15 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yemyeşil bir doğaya sahip olan Palovit şelalesi dik kayalıklar arasında yer almaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 7) Fırtına Deresi

 Rize'de yer alan bir diğer gezilmesi gereken yer ise fırtına deresidir. Fırtına deresi Kaçkar dağlarının kuzeyinde yer almaktadır. Karadeniz kıyısının en güzel yerlerinden olan fırtına deresi çok güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerdendir. Çamlıhemşin ilçesine de 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.