Roma'da gezilecek yerler - Roma'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Roma'da gezilecek yerler - Roma'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Roma'da gezilecek yerler - Roma'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Dünya'nın en güzel şehirlerinden biri olan Roma, İtalya'nın başkentidir. Roma'da yapılacaklar ve görüleceklerin listesi oldukça fazladır. Roma'ya geldikten sonra neler yapacağınızı düşünüyorsanız bu Roma seyahat rehberini inceleyebilirsiniz. Ülkemizden de özellikle yaz mevsiminde tatil için Roma'ya pek çok kişi gitmektedir. Roma'ya giden kişiler Roma hakkında araştırma yapmaktadırlar. Peki, Roma'da gezilecek yerler neresidir? Roma'da ne yapılır? İşte Roma'da yapılacaklar listesi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İtalya'nın başkenti olan Roma her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İtalya turizmi açısından oldukça önemli bir şehirdir. Akdeniz ülkesi olan İtalya'nın kültürünü yansıtan Roma'da pek çok doğal güzellik bulunmaktadır.

Roma'da Gezilecek Yerler

1) Kolezyum

Roma'da belkide gezmeniz gereken ilk yerlerden olan Kolezyum MS 72 yılında inşa edilen bir yapıdır. Tarihte bu yapının yapım süresi toplam 10 yıldır. Kolezyum Roma'da yaşanan depremlerden dolayı hasar görse de günümüze kadar orijinalliğini korumayı başarmış olan bir tarihi yapıdır. 2007 yılında UNESCO Dünya mirasları listesine girmiştir. Roma'da özellikle turist akımına uğrayan bir yerdir.

2) Roma Forumu

Dünya'nın en büyük arkeolojik müzelerinden olan Roma forumu mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Roma forumu eski dönemde Roma'nın ticaret ağını oluşturan bir yerdir. Aynı zamanda hukuk merkezi olarak da bu bölge kullanılmıştır. Bundan dolayı Roma tarihi açısından Roma forumunun yeri ayrıdır. Roma'da bu yere uğrayarak keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

3) Trevi Çeşmesi

Trevi çeşmesi Roma'da ki en ünlü yerlerden biri olarak bilinir. Nicola Salvi tarafından yaptırılan Trevi çeşmesi günümüzde en çok gezilen yerlerden birisidir. Trevi çeşmesi üç yer altı suyunun birleştiği bir çeşmedir. Aynı zamanda Trevi çeşmesinin inanılan bir efsanesi de bulunmaktadır. Sizler de Roma'da trevi çeşmesine uğrayarak burada bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

4) Pantheon

Pantheon İmparator Hadrian tarafından yaptırılan bir yapıttır. Pantheon'da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alır. Pantheon zamanında tapınak olarak inşa edilmiştir. Ayrıca Roma'da ki en iyi korunmuş olan tarihi yapıtlardan biridir. Bu yerin en önemli kısmı ise kubbesidir. Kubbesinin oldukça enteresan bir mimarisi bulunmaktadır.

5) Vatikan

Roma'da yer alan dini yerlerden birisi de Vatikan'dır. Vatikan Hristiyanlık ve Katolik mezhebinin merkezi olarak kabul edilmektedir. Sanat eserlerinde bol olduğu bu yerde oldukça fazla kilise bulunmaktadır. Ayrıca Dünya'nın en küçük kilisesini de Vatikan'a giderek görebilirsiniz.

6) Piazza Venezia

Gelelim biraz da Roma'da yer alan ünlü meydanlara. Piazza Venezia Roma'da ki en işlek ve en ünlü meydanlar arasında yer almaktadır. Piazza Venezia meydanını ziyaret ederek Roma'nın en ünlü yerlerinden birini ziyaret edebilirsiniz. Bu meydanda yabancı turistler oldukça fazladır. Ayrıca bu meydan Roma'nın merkezi olarak da kabul edilmektedir. Bu meydana gelerek restoranları ve kafeleri de ziyaret edebilirsiniz.

7) Palatino Tepesi

Roma'nın doğal güzelliklerinden birisi olan Palantino Tepesi de ünlü yerlerden birisidir. Roma'nın toplam 7 tane tepesi bulunmaktadır. O tepelerden birisi de Palatino Tepesi'dir. Tarihi kalıntılar açısından Roma'nın en zengin tepelerinden olan Palatino tepesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Roma forumuna uğradıktan sonra yakınlarında bulunan Palatino tepesine de uğrayabilirsiniz. Ayrıca bu tepede Roma'ya ait olan tarihi olayları da öğrenebilirsiniz.

8) Capitolino Tepesi

Roma'nın tepelerinden birisi de Capitolino tepesidir. Ayrıca bu tepe Roma'nın en yüksek tepelerinden biri olarak bilinmektedir. Bu tepeyi ziyaret ederek birkaç tarihi antik kalıntıları da inceleyebilirsiniz. Ayrıca orta çağda yapılmış olan tarihi kalıntılar da yine bu tepede bulunmaktadır. Roma ziyaretinizde mutlaka gezmeniz gereken listeye Capitolino tepesini de eklemelisiniz.

Roma'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Ölmekte Olan Gladyatörü Ziyaret Edin

Roma'nın en güzel heykellerinden biri olan bu heykel Capitolino müzesinde yer alan bir heykeldir. Roma'nın en ünlü heykellerinden biri olarak bilinene bu heykeli mutlaka görmelisiniz. Bu heykel ve çevresinde bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

2) Gelato'yu Tadın

Roma'ya gelmişken Roma dondurmasını yemeden gitmek olmaz. Romalılar dondurmaya Gelato der ve bu dondurma oldukça meşhur olan bir dondurmadır. Julia Cessar'ın suikaste uğramasından dolayı bu bölgede çok ünlü bir dondurmacı açıldı. Bu dondurmacı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

3) Farnesa Sinemasını Ziyaret Edin

Sinema izlemeyi seviyorsanız sizi Farnesa sinemasına davet ediyoruz. Şehirdeki yapılacak en iyi aktivitelerden olan bu sinema oldukça ünlü bir sinemadır.