Safranbolu'da gezilecek yerler - Safranbolu'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Safranbolu'da gezilecek yerler - Safranbolu'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Karabük'ün en güzel ilçelerinden biri olan Safranbolu gezilecek ve görülecek yerleri bol olan bir yerdir. Karabük'ün Safranbolu ilçesine ziyaret edenler her yıl artmaktadır. Eğer sizler de Safranbolu ilçesine ziyaret edecekseniz kendinize bir seyahat rehberi oluşturabilirsiniz. Safranbolu ülkemizde yerli turistlerin oldukça fazla olduğu bir yerdir. Peki, Safranbolu'da gezilecek yerler neresidir? Safranbolu'da ne yapılır? İşte Safranbolu'da yapılacaklar listesi.

Karabük'ün hızla gelişen ilçelerinden biri olan Safranbolu görülmesi gereken yerleri fazla olan bir yerdir. Ayrıca Safranbolu doğal güzellikleri ön plana çıkmaktadır.

Safranbolu'da Gezilecek Yerler

1) Safranbolu Evleri

Safranbolu'da ilk gezmeniz gereken yerlerin başında Safranbolu evleri yer almaktadır. Safranbolu evleri diğer evlere göre daha değişik mimariye sahiptir. Safranbolu evleri 18. ve 19. yüzyılda Osmanlı imparatorluğu döneminde yaptırılmış olan evlerdir. Safranbolu evleri sadece Safranbolu'nun değil aynı zamanda Karabük'ün simgesi haline gelmiş durumdadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Safranbolu evleri Osmanlı devleti döneminde yumurta akından inşa edilmiş olan özel yapımlı evlerdir.

2) Cinci Han

Safranbolu'da tarihi yerler oldukça fazladır. Safranbolu'nun en ünlü tarihi yerlerinden olan Cinci Han Padişah 1. İbrahim döneminde yaptırılmış olan bir tarihi yerdir. Cinci Han günümüzde restoran ve kafe olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Cinci Han toplam 2 katlı ve 63 odadan oluşan muhteşem bir yapıt. Aynı zamanda Cinci Han günümüzde konaklama yapmak isteyenler içi de otel olarak kullanılmaktadır.

3) Tarihi Cinci Hamamı

Tarihi cinci hamamı tarih meraklıları için oldukça güzel bir yerdir. Burası aynı zamanda Yeni Hamam olarak da adlandırılmaktadır. Tarihi Cinci Hamamı 1645 yılında inşa ettirilmiş olan bir hamamdır. Günümüze kadar bütün orijinalliği ile gelmeyi başarmış bir yapıdır. Safranbolu'nun Çeşme mahallesinde yer alan bu tarihi yer hamama girmek isteyenler için iyi bir seçim.

4) Eski Çarşı

Safranbolu'nun geleneksel ürünlerini satın almak ister misiniz? O zaman sizi eski çarşıya alalım. Eski çarşı Safranbolu'da gezilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Oldukça güzel restore edilmiş meydan ve yapıları ile bilinmektedir. Oldukça ucuz ürünleri olan eski çarşıda Karabük kültürünü yansıtan ürünler bulunmaktadır. Eski çarşı içerisinde küçük otantik dükkanlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda dilerseniz burada Safranbolu'ya özgü olan lokumları da satın alabilirsiniz.

5) Kent Tarihi Müzesi

Kent tarihi müzesi Safranbolu'nun Kale tepesinde yer almaktadır. 3 katlı bir müze olan kent tarihi müzesi Kültür Bakanlığı tarafından restorasyon çalışması ile restore edilmiştir. 2000 yılında restore edilen bu yapı yaklaşık olarak 6 yıl sürmüştür. İçerisinde resim eşya gibi pek çok tarihi belgeler yer almaktadır. Eğer tarihi yerleri ve müzeleri gezmeyi seviyorsanız Safranbolu'da uğramanız gereken yerlerin başında bu yer gelir.

6) Kristal Teras

Tokatlı kanyonu üzerinde inşa edilmiş olan Kristal Teras Safranbolu'nun yeşilliğinin izleyebileceğiniz muhteşem bir yerdir. Oldukça heyecanlı ve zevkli bir yer olan Kristal Teras daha önce gittiğiniz yerlere hiç benzemiyor. 80 metre yüksekliği bulunan Kristal Teras yemyeşil manzarası olan bir yerdir. Bol bol fotoğraf çekerek temiz hava alabileceğiniz bu mekan oldukça güzel bir yerdir.

7) İncekaya Kanyonu

İncekaya kanyonu da doğal güzelliklerden olan bir kanyondur. İncekaya kanyonuna giderek oldukça güzel fotoğraflar çekebilir yemyeşil doğa ile baş başa kalabilirsiniz. İncekaya kanyonu aynı zamanda oldukça güzel manzaraya sahip olan bir yerdir. Ayrıca bu yer yerli turistlerin ilk uğradığı yerlerdendir.

Safranbolu'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Safranbolu Evlerini Gezin

Safranbolu'da yapmanız gereken şeylerin başında Safranbolu evlerini gezmek geliyor. Safranbolu evlerini gezerek daha önce yaşamadığınız bir deneyim yaşayabilirsiniz. Safranbolu evleri en çok ziyaret edilen bölgelerdendir.

2) Hıdırlık Tepesini Gezin

Hıdırlık tepesi Safranbolu'nun en güzel yerlerinden birisidir. Özellikle bu tepeye giderek bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Aynı zamanda Safranbolu'yu kuşbakışı olarak bu bölgeden izleyebilirsiniz. Hıdırlık tepesinde çay içebilir manzaraya karşı güzel kareler çekebilirsiniz.

3) Yörük Köyü Ziyareti

Eğer köyleri gezmeyi seviyorsanız Yörük köyüne mutlaka gitmelisiniz. Safranbolu'ya yaklaşık olarak 11 kilometre uzaklıkta olan Yörük köyüne mutlaka gitmelisiniz. Köy halkının yöresel ürünlerini satın alarak oldukça güzel dakikalar yaşayabilirsiniz. Osmanlı döneminde kalmış olan saraylarda yine bu köyde bulunmaktadır. Safranbolu'ya geldikten sonra yapmanız gerekenlerin başında Yörük köyü ziyareti yer almaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS