Sakarya Gezilecek Yerler Listesi... Sakarya'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

23.04.2021 - 17:07

Türkiye yer altı ve yer üstü zenginlikleri açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasındadır. Bu bağlamda ülkemizin dört bir yanında ayrı bir güzellik ayrı bir heyecan bulunmaktadır. Turizm çeşitlerinin hemen hepsine sahip olan Türkiye, sahip olduğu şehirler bakımından da farklı özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu bağlamda ülkemizin hangi köşesine gidersek gidelim muhakkak ki o kentin kendine özgü bir güzelliği ile karşılaşmamız mümkündür. Peki, Sakarya'da nereler gezilir? İşte Sakarya gezilecek yerler listesi ve Sakarya'da görülmesi gereken yerler...

Sakarya Gezilecek Yerler Listesi... Sakarya'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Ülkemizde gezilesi şehirlerinden birisi de Sakarya’dır. Sakarya gerek doğal gerekse kültürel özellikleri bakımından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir.

 Sakarya Gezilecek Yerler listesi... Sakarya'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 Ülkemizin en kalabalık yirmi ikinci kenti olan Sakarya, Marmara bölgesinde yer almakta ve Kocaeli, Bursa ve Düzce illerine komşuluk etmektedir. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan bu güzide ilimiz, ülkemizin en uzun üçüncü nehri olan Sakarya nehri etrafına konumlanmıştır. Bu bağlamda tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve coğrafi konumu sebebiyle kilit bir noktada bulunmuştur. Sakarya ilinin saymakla bitiremeyeceğimiz gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri bulunmaktadır. Sakarya iline gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin listesini şu şekilde sıralayabiliriz.

Sapanca Gölü: Bu göl Marmara bölgesinin Samanlı dağlarının eteklerinde, Adapazarı ovasında yer almaktadır. Gölün bir kısmı Kocaeli ili sınırları içerisinde olsa da büyük bir kısmı Sakarya ilindedir. Tektonik bir oluşum sayılan bu göl doğa severler için eşsiz ve büyüleyici güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Göl üzerinde uluslararası sörf, yelken ve kürek yarışları yapılmakta, ayrıca tekne turları ile isteyenler gezdirilmektedir. Kamp ve piknik alanlarının bulunması nedeniyle doğada vakit geçirmek isteyenlerin en uğrak noktalarından bir tanesidir.

Acarlar Longozu: Longoz; su içine batmış orman manasına gelmektedir ve Acarlar longozu dünyanın en büyük ikinci longozudur. Deniz, orman, kumul ve gölü bünyesinde barındıran bu muhteşem güzellik doğaseverleri bir kenara bırakın, herkesin gördüğü anda büyülendiği bir yerdir. Longozun verimli bir suya sahip olması nedeniyle birçok balık türüne ev sahipliği yapabilmektedir. Doğaseverler için fazlasıyla muazzam bir yer olan Acarlar Longozu mutlaka görülmesi gerekenler listesine eklenmelidir.

Kuzuluk Kaplıcaları: Kentin Akyazı ilçesinde bulunan Kuzuluk kaplıcaları bir yer altı su kaynağıdır. Sakarya kentinin tektonik yapısı nedeniyle oluşmuş ve mevsim fark etmeksizin çokça uğranan bir yerdir. Özellik kaplıca sularının şifa kaynağı olması ve içerisinde çeşitli minerallerin bulunması nedeniyle eklem, romatizma ve fıtık ağrıları olan kişilerin tedavi amaçlı geldikleri bir yerdir. Tüm bunların yanı sıra egzama, astım, bronşit, kalp ve damar dolaşımı gibi birçok hastalığın da tedavi edici özelliğine sahip olduğu bilinmektedir. Sağlık bir bedeniniz olsa dahi stres atmak için bile bu kaplıca sularında yüzebilir ve rahatlayabilirsiniz.

Sapanca Çiğdem Yaylası: Sakarya ili yağış alan bir bölgede olması nedeniyle birden fazla yaylaya ev sahipliği yapmaktadır. Kentin 20-30 km kadar yüksek bölgelerinde doğa harikası inanılmaz yaylar bizi karşılamaktadır. Çiğden yaylası da bu yayların en güzellerinden birisidir. Sapanca’ya yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan bu yayla, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret edilmelidir. Zira bu dönemlerde çadır ve kamp hayatına düşkün olan kimseler için muazzam bir tabiatı bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca Çeşitli etkinlik ve şenliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Karasu Plajı: Karasu ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en uzun kıyı şeridi hatlarından birisine sahip olan bu plaj, özellikle yaz aylarında birçok kişi tarafından tercih edilen bir yerdir. İl merkezine 2 saat uzaklıkta ve Karadeniz’in bir parçası olan Karasu plajı Karadeniz’in hırçın sularına ev sahipliği yapsa da güvenli bölgelerinde rahatlıkla yüzülebilir ve keyifli bir piknik yapılabilir.

Beşköprü (Justinianus Köprüsü): Sakarya ili çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması nedeniyle birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Bu yapılardan en bilineni ise Justinianus Köprüsüdür. Bu köprü dönemin Bizans imparatoru Justinianus tarafından inşa ettirilmiştir. Serdivan ilçesinde bulunan Çark deresi üzerinde yaptırılmış ve 365 metre uzunluğundadır.

Orhan Gazi Cami: Osmanlı İmparatorluğunun ikinci padişahı olan Orhan Gazi adına yaptırılmış olan bir yapıttır. Yapıldığı dönem sonrasında depremler ve afetler nedeniyle yıkılsa da Abdülhamit han döneminde yeniden inşa ettirilerek günümüzde halen kullanılabilen bir cami halini almıştır.