Samsun İlçeleri Nelerdir? Samsun'un Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Samsun Haritası…

Samsun İlçeleri Nelerdir? Samsun'un Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Samsun Haritası…

Samsun İlçeleri Nelerdir? Samsun'un Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Samsun Haritası…

Samsun şehri; pek çok güzel ilçeye sahip olduğundan ve konumundan ötürü çok önemli bir şehir olarak belirtilmektedir. Samsun şehri yaşamak adına sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Samsun, Karadeniz bölgesinde yer alır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Samsun İlçeleri Nelerdir?

Samsun'un ilçeleri; 19 Mayıs, Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Kavak, Ladik, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü, Yakakent şeklinde sıralanabilir.

Samsun'un Kaç İlçesi Vardır?

Karadeniz’in oldukça önemli şehirleri içerisinde bulunan Samsun'un, 17 ilçesi bulunur.

Samsun'un Nüfusu Kaçtır?

Samsun'un nüfusu; 1.356.078 şeklinde belirlenmiştir. Bu nüfusun; 685.403 kadın ve 670.675 erkekten oluştuğu belirtilebilir.

Samsun Haritası

Samsun; Türkiye çapında büyükşehir statüsünde yer alan 30 şehirden birisidir. Karadeniz Bölgesi'nde ve Orta Karadeniz'de, Türkiye'nin coğrafyasının en kuzey kısmında merkezi noktada bulunur. Karadeniz bölgesinin en eşsiz şehirleri içerisinde bulunan Samsun'un toplam olarak 17 ilçesi bulunur. Samsun şehrinde yer alan bu ilçelerden yüzölçümü şeklinde en büyük olan ilçe Vezirköprü ilçesidir. Yüzölçümü açısından en küçük ilçe ise İlkadım ilçesi olarak belirlenmiştir.

Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da gezilecek olan birçok yer vardır. Bunlardan birkaçı;

Şahinkaya Kanyonu: Türkiye sınırlarında bulunan ve en büyük su kanyonları içerisinde bulunan bu kanyon, Samsun şehrine bağlı olan Vezirköprü'de bulunmaktadır. Bilhassa yaz mevsiminde doğa gezisi yapmayı isteyen yabancı ve yerli ziyaretçilerin ilgi odağı olan Şahinkaya Kanyonu, turkuaz rengindeki deniz manzarası ile dikkat çeker. Temiz havası ve eşsiz görünümü ile doğayla iç içe vakit geçirilebilecek olan bu kanyonda tekne turları da yapılmaktadır.

Samsun Hayvanat Bahçesi: Samsun Büyükşehir Belediyesi ile işletilen bu hayvanat bahçesi, Samsun şehrine bağlı olan İlkadım konumunda bulunmaktadır. Toplam olarak iki yüzden çok hayvanın bulunduğu bu alanda 50 hayvan çeşidine rastlanabilir. Geniş bir arazi içerisinde kurulan bu işletmede, hayvanlar için doğal tabiat sahalarının oluşturulmaya çalışıldığı belirtilebilir.

Sarıgüzel Tabiat Parkı: 19 Mayıs ilçesinde yer alan bu tabiat parkı, sık ormanlık alana sahip olup, piknik yapılabilecek ünlü mesire alanlarından oluşur. Karadeniz Sahil Yolu izlenip ulaşılan bu tabiat parkı, kamp kurmak için de uygundur. Buraya gelen kişilerin bisiklet ve yürüyüş turları da rehberlerle düzenlenir.

Akdağ Kayak Merkezi: Samsun şehrine bağlı olan ve Ladik sınırları içinde bulunan, Karadeniz'in en fazla turist ve ziyaretçi çeken kayak merkezlerinden birisi olan Akdağ Kayak Merkezi, 1800 metre uzunluğundaki Akdağ'da kurulmuştur. Kış mevsimi boyunca karlarla kaplı olmasına karşın ılıman iklime sahip olan bu kayak merkezi, bünyesinde ağırladığı ziyaretçilere konforlu şekilde kayak yapma olanağı sunar. Bölge içerisinde kayak kıyafetleri ve kayak ekipmanı kiralanacak kayak odalarının bulunduğu belirtilebilir.

Samsun'da Ne Yenir?

Samsun'da tadılması gereken lezzetler;

- Oymaağaç Kebabı,
- Karadeniz Pidesi,
- Mısır Çorbası,
- Kaz Pilavı,
- Baklalı Sarma,
- Nokul,
- Turşu Kavurması,
- Haluçka olarak sıralanabilir.