Sancaklar Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Sancaklar Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sancaklar Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Sancaklar Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sancaklar Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Sancaklar Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarihi yapılar geçmişten günümüze kadar gelmiş en önemli yapılardır. Bu yapılar mimari yapısıyla da yaşadığı dönemden pek çok bilgiler sunmaktadır. Bunlardan birisi de Sancaklar Camii olmaktadır. Sancaklar Camii tarihimizin en önemli yapılarından olup aldığı ödüller ile adından sıkça söz ettiren bir Camii'dir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sancaklar Camii Nerede?

Ülkemizde tarihi açıdan büyük önem taşıyan pek çok Camii bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Sancaklar Camii olmaktadır. Sancaklar Camii ülkemizde yer alan İstanbul ilinde bulunmaktadır. İstanbul'da Büyükçekmece ilçesinde konumlanana Sancaklar Camii ulaşımı oldukça kolaydır. Büyükçekmece ilçesine bağlı olan Karaağaç Mahallesi Sırtköy Mevkiinde yer almaktadır.

7400 metrekare üzerine inşa edilmiş olan Sancaklar Camii 1200 metrekare kapalı alana sahiptir. 2011 yılında inşaatına başlanmış olan Sancaklar Camii 2014 yılında hizmete açılmıştır. Ayrıca 650 kişinin aynı anda ibadet dilmesine de olanak sağlamaktadır.

Sancaklar Camii Nasıl Gidilir?

Sancaklar Camii özellikle aldığı ödüller ile ünlenmiş bir Camii olmaktadır. Bu nedenle ulaşımın nasıl sağlanacağı merak konusudur. Sancaklar Camii ulaşımı toplu taşıma ile oldukça zordur. Özel araçlar ile Camii'ye ulaşım kolaylıkla sağlanabilir.

Özel araçlar ile ulaşım için ilk olarak Büyükçekmece ilçesine gelinmesi gerekir. Büyükçekmece Toskanan Vadisinde bulunan Camiye taksi ile de ulaşım sağlanabilir. Özel araçları ile gelen kişiler t - Tem otoyolundan Edirne istikametine doğru ilerlemesi gerekir. Buradan Hadımköy çıkışından Fatih Üniversitesi yönüne devam ederek Sancaklar Camiine ulaşım sağlamak mümkündür.

Sancaklar Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sancaklar Camii Büyükçekmece ilçesinde yer almakta ve 7400 metrekarelik bir alana konumlanmaktadır. Mimarisinde sade, gösterişten uzak, mütevazi olması dikkat çekmektedir. Camii eğimli bir arazi üzerine inşa edilmiş ve yerin altındaymış gibi bir hava vermiştir. Minaresi dikdörtgen olan Sancaklar Camii özel LED ışıklar ile aydınlatılmıştır.

Sancaklar Camii'de mihrap duvarından sızan gün ışığından faydalanılmıştır. Bu da aydınlatmaya büyük destek olmuştur. Safların kademeli olması iç mimaride farklı detay oluşturmuştur. İnşaatında ise bazalt ve kayrak taşlar kullanılmıştır. Boyada ise kimyasal boya hiç kullanılmamıştır.

Sancaklar Camii sade bir mimariye sahip olmakta ve uluslararası platformda ödül almıştır. Yer altında inşa edilmesi ile de pek çok kişinin ilgi odağı olmuştur. Sancaklar Camii 2010 yılında Barselona'da düzenlenmiş olan Dünya Mimarlık Festivalinde Geleceğin Ödülünü almıştır. Bunlar ile birlikte 2013, 2014, 2015 yıllarında uluslararası platformda pek çok ödüllere de sahip olmuştur. En çok beğenilen özelliği ise sade ve mütevazi bir Camii olmasıdır.

Sancaklar Camii Mağara Camii olarak da adlandırılmaktadır. Yeni yapılmış olan Sancaklar Camii yıl içerisinde pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Sancaklar Camii kütüphanesi ile birlikte daha kompleks bir yapıya sahiptir. Sancaklar Camii'nin mimari tarzını belirleyen en önemli etken ise eğimli olan yapısıdır. Ayrıca dışarıdan doğaya hiçbir şekilde zarar verilmeden inşa edilmiş bir Camii olmaktadır.