Soçi Nerede, Nasıl Gidilir? Soçi Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Soçi Nerede, Nasıl Gidilir? Soçi Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Soçi Nerede, Nasıl Gidilir? Soçi Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Bu yüzyılın belki de en dikkat çekici özelliği bütün dünyada insanların seyahat etmeye merakları ve artan turizm faaliyetleridir. Tarihin hiçbir döneminde milyonlarca insan turistik amaçla bu kadar fazla yer değiştirmemiştir, geziye ve seyahate çıkmamıştır. Zamanla bazı ülkeler ve bölgeler turizmin gözdesi halin dönüşmüştür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'de en sık seyahat edilen turistik ülkeler listesinin en başlarında yer almaktadır. Fakat son yıllarda Türkiye'den de insanlar başka ülkelere turistik amaçlı seyahatler yapmaktadır. Türkiye'de özellikle Rusya'ya turistik geziler ve turlar düzenlenmektedir. Rusya'nın turizm merkezlerinden olan Soçi şehri ilk sıralarda yer almaktadır.

Soçi Nerededir?

Rusya'nın en büyük ve ünlü tatil kenti olan Soçi Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Kafkasya'nın batı kesiminin eteklerinde yer alan Soçi'nin yerel nüfusu 389.900 civarındadır. Her sene kente gelen turistlerle birlikte bu sayı milyonu geçmektedir. Soçi kenti; "Büyük Soçi Bölgesi" olarak adlandırılan Kafkas Dağları ile Karadeniz arasındaki 145 km uzunluğundaki hatta yer alır.

Tıpkı Karadeniz'in diğer bölgeleri gibi Soçi'de de yıl boyu yağış eksik olmaz. Kafkas Rivierası'nda yer alan Soçi'nin iklimi tam olarak şöyledir. Yazın ılık ve yağışlı, kışın serin ve yumuşak geçer. Soçi bu özelliği ile Rusya'daki subtropikal iklimin nadir görüldüğü yerlerden birisidir.

Soçi'ye Nasıl Gidilir?

Rusya'nın bu sevilen ve en popüler turizm merkezine dünyanın her yerinden milyonlarca turist gelmektedir. Türkiye'den tatillerini geçirmek üzere insanlar Soçi'ye gitmektedir. Soçi'ye gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekmektedir, çünkü sezonda oteller genellikle dolu durumdadır. Soçi'ye özel araç ile ve karayolu kullanılarak gidilebilir. Fakat genellikle havayolu tercih edilmektedir. THY’nın Soçi'ye uçak seferleri bulunmaktadır.

Soçi'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Rusya'nın Soçi kenti özellikle 2014 yılında Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yaptıktan sonra iyice ünlenmiştir. İlk başta insana garip gelecek bir düşünce gibi olsa da Rusya'nın günlük güneşlik, upuzun sahilleri bulunan bir şehri vardır. İşte bu şehir Krasnodar Kray'a bağlı Soçi kentidir. Eşsiz bir konuma sahip olan Soçi, Kafkas Dağları'nın batı eteklerinde bulunur. Soçi, Karadeniz kıyısındaki eşsiz konumuyla göz kamaştıran bir tatil beldesi olarak ön plana çıkmaktadır.

Rusya'nın bu en önemli turizm kentinde gidildiği vakit mutlaka gezilmesi gereken yerler vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Michael Archangel Anıtı: Soçi'nin Esplanade Caddesi üzerinde bulunan bu anıt şehrin koruyucu azizini göstermektedir.

Macesta Anıtı: Soçi kentinin en bilinen ve tanınana sembollerinden olan bu anıt 1967 tarihinde Soçili heykeltıraş Gusleva tarafından yapılmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Loosky Tapınağı: Soçi'de bulunan ve ortaç döneminden günüme kadar gelmiş bu kalıntılar Lazarev ilçesinde bulunmaktadır. Arkeolojik verilere göre buradaki ilk tapınak inşaatları X-XI. Yüzyıllardan kalmıştır. Daha sonra ise XV. ve XVI. Yüzyıllarda burası bir kale haline getirilmiştir. Bugün görülen bu kalıntıların Bizans dönemine ait Bizans kalıntıları olduğu düşünülmektedir.

St. Sergius Cathedral: Bu Katedral Ermeni bir yaıdır ve 1993 tarihinde kutsanarak ibadete açılmıştır. Katedralin Çan Kulesi 2004 yılında yapılmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Krasnaya Polyana Kayak Merkezi: Snowboard ve diğer kış sporlarının yapılabileceği kayak merkezi ülkenin en önemli kayak merkezlerinin başında gelmektedir. Özellikle kış sporunu seven ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdikleri yerden birisidir.

Rosa Plajı:Soçi, Rusya'da deniz ve güneş tatili için tercih edilebilecek en uygun ve en güzel turizm merkezidir. Soçi'nin Rosa Plajı da bu güzel, pırıl pırıl plajlarından birisidir.

Mamedovo Kanyonu: Muhteşem bir doğa harikası olan bu kanyona özellikle bahar ve yaz aylarında gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir.

Soçi'de Yapılacaklar Nelerdir?

Soçi'nin gerçek sahipleri olan Kafkaslar her ne kadar artık bu bölgede yaşamasalar da mutfaklarının izleri hala görülmektedir. Soçi'de mutlaka yapılması gereken bazı şeyler var ki; mutlaka tavsiye edilmektedir. Bunlar:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tropik Park: Soçi'nin bu Tropik Parkı Rusya'nın en büyük botanik bahçesidir.

Soçi Sanat Galerisi: Muhteşem ve nadir eserlerin bulunduğu bu sanat galerisinde yer alan eserlerin büyük çoğunluğu 1930'lu yıllardan kalmadır.

Soçi Tarih üzesi: Soçi kentinin ve bölgesinin ilk zamanlarından itibaren tarihi eserlerin ve belgelerin yer aldığı bu müzenin gezilmesi önerilmektedir.

Soçi Hayvanat Bahçesi: Çok sayıda hayvanın bulunduğu bu hayvanat bahçesi özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir etkinlik olmaktadır.

Soçi Milli Parkı: 28 farklı yürüyüş yolu bulunan ve Rusya'nın ilk milli parklarından olan bu parkta eğlence, eğitim ve bilimsel amaçlı etkinlikler yapılmaktadır.