Söğüt Nerede, Nasıl Gidilir? Söğüt Tarihi Ve Özellikleri...

Söğüt Nerede, Nasıl Gidilir? Söğüt Tarihi Ve Özellikleri...

Söğüt Nerede, Nasıl Gidilir? Söğüt Tarihi Ve Özellikleri...

Söğüt, Bilecik'e bağlı olan bir ilçedir. Türk tarihinde çok önemli bir konuma sahip olan Söğüt, harita üstünde ise kritik bir konumda yer almaktadır. 1231 senesinde Thebasion adını taşımaktayken Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu'nun elinden alınmıştır. Ertuğrul Gazi Türbesi, Söğüt içinde gezilecek yerlerin arasında Osmanlı Devleti’nin yükselme devri içerisinde fethedilmiş olan bölgelerden getirilen topraklar da bulunur. Bununla birlikte bahçesinde daha sonraları türbeye ilave olarak çeşme eklenmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Söğüt İlçesi Nerede Bulunur?

Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan Söğüt ilçesinin kuzey kısmında Gölpazarı, kuzeydoğusunda İnhisar ilçesi, güney bölümünde Eskişehir'in Merkez ilçesi, güneybatısında Bozüyük ve batı kısmında da Merkez ilçe ile komşu olmaktadır. Söğüt ilçesinin yüzölçümü 484 km²'dir ve denizden yüksekliği ise 665 metredir. İl merkezine otuz bir, ekonomik açıdan bağlı bulunduğu Eskişehir'e 52 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Söğüt’ün Tarihçesi Nedir?

Söğüt, Bilecik şehrinin bir ilçesini oluşturmaktadır. Osmanlı Beyliği'nin ilk başkenti şeklinde bilinmektedir. 1231 senesinde Thebasion ismini taşımaktayken Anadolu Selçuklu komutanı olan Ertuğrul Gazi tarafından o dönemin İznik İmparatorluğu'ndan alınmıştır ve bununla birlikte kendisine Anadolu Selçuklu hükümdarı olmuş III. Alaeddin Keykubad tarafından Domaniç ile beraber verilmiştir.

Osmanlı dönemi içerisinde ilk olarak Sultanönü sancağının merkezi iken, sonraları merkezin Eskişehir'e taşınması ile beraber bu sancağa bağlı bulunan bucağa dönüşmüştür. 1648 senesinde Anadolu vilayeti olan Bursa sancağının Lefke'ye bağlı olan bir bucağı olmuştur. Daha sonra ise Anadolu eyaletine bağlı bulunan merkezinin Bilecik olduğu Ertuğrul sancağının sınırlarına katılmıştır. En son da Hüdavendigâr vilayetine bağlı bulanan Ertuğrul sancağına bağlı olmuştur.

Kurtuluş savaşı sırasında üç defa Yunan işgaline uğramıştır ve 6 Eylül 1922 tarihinde işgalden yanmış bir biçimde kurtulmuştur. İlçeye bağlı olan Kızılsaray köyünün giriş bölümünde, hem Osmanlıca nitelikte, hem de Rumca nitelikte olan yazıları taşımakta olan bir Yunan karakolu bulunur ve bu karakol harap haldedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Söğütte Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Söğüt ilçesi, Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminden itibaren Kurtuluş Savaşı dönemlerine kadar pek çok yapı bu bölgede inşa edilmiştir ve turistlerin ilgisini büyük ölçüde ilgisini çekmiştir. Söğüt tarihi yapılar genelde Osman Gazi, Ertuğrul Gazi ve Orhan Gazi dönemlerine ait olmaktadır. Tarihsel nitelikteki yapıların beraberinde gezilebilecek çok sayıda doğal güzelliklere de sahiptir.

Gezilebilecek yerler arasında camiler, türbeler, çeşmeler, kaplıcalar ve mesire alanları bulunur. Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik'in Söğüt ilçesine bağlı olan Ertuğrul Gazi Caddesi’nde bulunur. Osman Bey 'in babası olan Ertuğrul Gazi'ye ait olan bu türbe farklı zamanlarda restore edilmekte ve bu güne kadar ulaşmayı başarmış olan bir yapıdır. Girişinde ise Türk devletlerinin bayrakları bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri de Ertuğrul Gazi Müzesi’dir. 1900'lü senelerde sargı evi şeklinde Memiş Ağa tarafından inşa edilmiş olan tarihi Ertuğrul Gazi Müzesi'nin eksiksiz olarak hangi tarih boyunca yapıldığı net bir biçimde bilinmemektedir. Söğüt içerisinde gezilebilecek diğer alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 

Hamidiye Camii

 

Dursun Fakıh Türbesi

 

Söğüt Çaltı Kaplıcası

 

Çelebi Sultan Mehmet Camii

 

Kaymakam Çeşmesi

 

Hamidiye İdadisi

 

Şeyh Edebali Türbesi

 

Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi

 

Harmankaya Tabiat Kanyonu

 

Dar'ül - Eytam

 

Bilecik Müzesi

 

Türbin Mesire Alanı

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kınık Şelalesi

 

Uzunçam Yaylası

 

Şeklinde sıralamak mümkündür.

Söğüt’e Nasıl Gidilir?

Bilecik içerisinde yer alan Söğüt ilçesine, Türkiye’nin her bölgesinden karayolu ile ulaşım kolay bir biçimde yapılabilmektedir. Bununla birlikte Bilecik şehrine geldikten sonra ise, Eskişehir ile Bozüyük yolunun üzerinde Söğüt ilçesine gitmekte olan çevreyolunun takip edilmesi ile ilçeye rahat bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır.

Şahsi araçlar vasıtası ile gelmeyi düşünen ziyaretçiler için iki tane alternatif bulunmaktadır. Ankara üzerinden gelen kişilerin Eskişehir merkezinden başlayarak Tepebaşı ilçesine doğru olan yola çıkmaları gerekmektedir. Eskişehir ile Söğüt arasındaki mesafenin yaklaşık olarak 50 kilometre olması nedeniyle yolculuk yaklaşık 45 ile 50 dakika sürmektedir. İstanbul üstünden gelen ziyaretçiler için bakıldığında pek çok farklı seçenek yer almaktadır.

Süre olarak nerdeyse aynı olmasına karşın isteyen kişiler Bursa ile Kocaeli üzerinden Bilecik’e kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. İzmir ile Söğüt arasında yer alan mesafe ortalama olarak 472 kilometredir. O-5 üstünden yapılacak yolculuk esnasında Manisa ile Bursa’dan geçilmektedir. Bahsedilen yolculuk ortalama olarak 4 saat 30 dakika civarında sürmektedir.