Son dakika: Eğirdir Gölü nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Eğirdir Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Son dakika: Eğirdir Gölü nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Eğirdir Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Son dakika: Eğirdir Gölü nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Eğirdir Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Ülkemizde pek çok göl bulunuyor. Eğridir Gölü, ülkemizdeki en popüler göller arasında yer alır. Bu gölle ilgili ülkemizde hala pek çok araştırma yapılıyor. Eğridir gölü, İç Anadolu Bölgesinde yer alan göllerimiz arasında yer alır. Eğridir gölü Isparta’da yer alır. Yolcu araçları ile ya da kendi aracınız ile buraya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Isparta’ya araç kiralayarak da rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eğridir Gölü Hangi Şehirde?

Eğridir gölü, Isparta ilinin Eğridir ilçesinde yer alıyor. İç Anadolu bölgesinde yer alan bu göl, doğal güzelliği ile dikkat çekiyor. Eğridir Gölü, Türkiye’nin dördüncü büyük harikasıdır. Plajları ve muhteşem göl manzarası ile dikkat çeken Eğridir gölü, çevresinde bulunan mis gibi kokan gülleri ile ülkemizin dikkat çeken turizm bölgeleri arasında yer alıyor.

Eğirdir Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu ve Özellikleri

Eğridir gölü, palüvyal dönemde meydana gelen karstik olaylar sonucunda oluşmuştur. Eğridir gölü çukuru da bu olaylar sonucunda oluşmuştur. Yine bu çukurlarda su birikintisi oluşarak Eğridir Gölü’nü meydana getirmiştir. Eğridir gölünün çukurluğu tektonik hareketlere bağlıdır. Eğridir gölünün ortalama derinliği 12 metre olarak ölçülmüştür.

Gölün maksimum derinliği ise, 17 metre olarak tespit edilmiştir. Eğridir gölü efsanesi de vardır. Bu efsaneye göre bir aile gölün çevresinde avlanmaya çıkar. Evin beyi dağın eteklerinde bir geyik görür ve elindeki okla geyiği hedef alır. Fakat ok geyiğe değil de kayalıklara isabet eder. Tam da bu sırada kayalıklardan su fışkırır ve bunun sonucunda Eğridir Gölü oluşur. Bu suda ise adamın çocuğu boğularak ölür.

Eğridir Gölünün Özellikleri

Eğridir gölü Türkiye’nin en büyük dördüncü gölüdür.

Gölün kuzey ve Güney uzunluğu 50 kilometredir.

Eğridir gölünün kapladığı havza alanı ise, 3.309 kilometrekaredir.

Göl iki bölüme ayrılmış durumdadır.

Eğridir gölü deniz yüzeyinden 920 metre yüksekliktedir.

Eğridir gölünün kuzeyinde yer alan göle ise Hoyran gölü denir.

Eğridir gölü, muhteşem manzarası ve doğası ile Isparta’nın en dikkat çeken bölgesidir.

Eğridir Gölüne Neden Gidilmelidir?

Eğridir gölü, İç Anadolu Bölgemizde bulunan ve güzelliği ile dikkat çeken en büyük göllerimiz arasında yer alıyor. Isparta’da bulunan Eğridir Gölünün plajlarında yaz aylarında doyasıya sevdikleriniz ile vakit geçirebilir ve yüzebilirsiniz. Plajların çevresinde bulunan bol yeşillikli ve bol oksijenli ormanlarda yürütül yaparak tüm stresinizi atabilirsiniz. Krater gölü olan Eğridir gölünün suyu tatlı sudur. Klorsuz ve havuz suyu gibi suyu sayesinde gözleriniz yanma derdi olmadan doyasıya yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Eğridir gölünün içinde Altınkum plajı, Halk plajı ve Bedre plajı gibi çeşitli plajlar bulunuyor. Ege ve Akdeniz Bölgesinde deniz kenarında sahip olduğunuz pek çok hizmet burada da sunuluyor. Göl üzerinde bulunan Yeşilada’ya da buraya gelmişken giderek piknik yapabilirsiniz.

Eğridir Gölünde aileniz ve sevdikleriniz ile kaliteli vakit geçirebilirsiniz. İşin stresini atmak, şehrin kalabalığından, gürültüsünden ve trafiğinden bir günlüğüne de olsa kaçmak için Eğridir gölünü rotanıza ekleyebilirsiniz.

Eğridir Gölü Çevresi Konaklama Seçenekleri

Eğridir Gölü ve çevresinde pek çok konaklama seçeneği bulunuyor. Türkiye’nin mutlaka ziyaret Edilmesi gereken lokasyonları arasında yer alan Eğridir Gölü’ne geldiğinizde ekonomik otellerde konaklayabilirsiniz. Kamp severler ise kamp alanlarında yerlerini alarak konaklama imkanına sahip oluyor.

Göle giden yolda bulunan lezzetli balık lokantalarında karnınızı doyurabilir ve enfes sosların tadına varabilirsiniz. Gölün çevresinde bulunan ağaçların dalından yeni toplanmış elma, şeftali ve vişne gibi meyveleri göl çevresinde bulunan satıcılardan bu alarak doyasıya yiyebilirsiniz. Tarihi zenginliklerini kaybetmemiş olanın bölge huzurlu yapısı ile dikkat çekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı